Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor ofte vaksinerer dere?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har alltid vaksinert 1 gang i året, men fikk med papirer fra oppdretteren da jeg kjøpte golden-valpen, og der sto det hvert 2. eller 3. år. Jeg har satt meg litt inni vaksineringen, og forstått at det er kennelhoste m 1 års virkning, og resten har 3 års virkning. man vaksinerer altså for kennelhoste hvert år, men resten hvert 3. år.

Hvor ofte vaksinerer dere? er det nødvendig å vaksinere årlig hvis man ikke har med hundene på utstillinger og ting med andre hunder?

Skrevet
1 gang i året.

Samme her. Det sies jo at det ikke er nødvendig lenger, men god (?) vane er vond å vende.

Skrevet
Samme her. Det sies jo at det ikke er nødvendig lenger, men god (?) vane er vond å vende.

Jeg vaksinerer også 1 gang i året selvom det ikke skal være nødvendig, tar ikke sjangsen.

Skrevet

Vi vaksinerer hundene en gang årlig, men det er vel i grunnen det greiste når man bor på kennel hvor det er hunder konstant.

Skrevet

Kombinasjonsvaksinen hvert 3 år, mens kennelhoste hvert år. Kennelhoste-vaksinen varer bare ett år. De som vaksinerer hvert år skal få det i et slikt intervall, uten at de må be om det.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Kombinasjonsvaksine hvert 3. år. Kennelhostevaksine blåser vi i, siden den har liten effekt likevel..

Skrevet

Her vaksinerer vi hvert annet år.

Forstår ikke meg helt på den derre kennelhoste vaksinen da for sykdommer får jo hundene uansett om de blir utsatt for den.

Og vi vaksinerer forde vi reiser en gang i blandt på utstillinger

Skrevet

Kennelhoste og rabies hvert år, "full pakke" (valpesyke, parvo, kennelhoste, hepatitt og rabies) hver tredje gang.

Susanne

Skrevet

Loke får konsekvent kennelhoste etter kennelhostevaksinen så den droppet vi i år og volia (!): ingen kennelhoste...

Nå vaksinerer vi hvert andre år..

Guest Jonna
Skrevet

Rabies tar jeg selvsagt hvert år. Ikke noe poeng i å vaksinere dem opp bare for å gjøre alt på nytt liksom.

Kennelhoste hvert år.

Mine får "trippelvaksinen" hvert annet år DHPPI

SusanneL: Er nå Hepatitt vaksinen inne i den gamle "trippelvaksinen"? I DHPPI?

Edit: Sjekket i felleskatalogen. Den er det. Tenkte ikke iver at Hepatitt er jo det samme som smitsom leverbetennelse :blink:

Edit2: Når jeg først er der inne så leser jeg da at på DHPPI som vi vaksinerer for hvert 3 år, så står det at parainfluensavirus (Kennelhoste) kun er dekket for 1år, resten er dekket for 3år. Så derfor bør det taes hvert år...

Edit3: (Nå tar det av her) En av årsakene til at Kennelhosten gjerne ikke fungerer er pga ikke alle oppbygger nok imunitet første vaksinerering. Og hopper du da over ett år med den så blir dem aldri grunnimunisert. Litt vanskligerer står det i felleskatalogen:

Virkningsmekanisme: Antistoffrespons, reduksjon av kliniske symptomer og/eller reduksjon av virusutskillelse er observert etter smitteforsøk med CPiV 4 uker etter vaksinasjon. Varigheten av immunitet er ikke vist, men en sekundær respons er sett hos revaksinerte hunder 1 år etter grunnimmunisering.

Til aktiv immunisering av hunder >8 uker for å redusere kliniske symptomer på infeksjon med hundens parainfluensavirus og redusere virusspredning.

Skrevet

Hvert år her også :blink:

Skal dit neste uke, så da slår jeg to fluer i en smekk og tar begge bikkjene med en gang.

Skrevet

Lord ble vaksinert en gang i året , kommer til å gjøre det samme med neste hund :blink:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. Takk for svar.  Nei, jeg har alltid ment og prøvd å unngå å hilse på hunder. At hunden min bare skal lære seg at andre hunder eksisterer, men at han ikke har noe med de å gjøre. Annet enn de 2-3 hundevennene han har. Det skal jo sies at vi bor på landet, så ferdes mest i skog og fjells, så vi møter ikke folk eller hunder så ofte hjemme. Men han er veldig trygg og grei, mtp han har vært med meg på jobb over hele landet siden han var 10 uker. Har tatt han med meg inn til byen ved noen anledninger for sosialisering, altså se men ikke røre, og det går stort sett kjempe flnt. Men da er det mer avstand, og jeg har prøvd med alle mulig godbiter og ball, og det er som en bc flest at det er ballen som er best. Men det bruker vi svært sjeldent da han girer seg opp altfor mye og mister fokus. Med ballen kan han være løs blant hunder og folk uten å bry seg om de. Hadde vært morsomt å hatt halvparten av fokuset hans uten ball, som han har med ball 😀 Nå blir han 2 år om en mnd, og problemet rundt hunder har blitt mye bedre. Og vi har ikke gjort noe annerledes egentlig, annet enn å prøve å få mer avstand. Han kan løfte litt på halen og pelsen, men ingen bjeffing eller knurring. Han lander veldig fort etter vi har passert også. Hadde ett tilfelle hvor en liten hund løpt mot og bjeffet og herjet i inngjerdet hage, da dro han i båndet og reiste litt pels. Men ingen lyd da heller, men ble fint med videre og snuste for seg selv i grøfta mens den andre holdt på i bakgrunn. Mye av det er nok pga båndet virker det som også. I langline hvor han får fler forsøk og muligheter til å tenke selv, før lina blir stram så går det bedre enn i kort bånd hvor det kanskje blir stramt med en gang. Så jeg tror jo vi er på bedringens vei, og at det vil bli enda bedre mellom 2 og 3 år 🤞
    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...