Gå til innhold
Hundesonen.no

Hundebørster!


Recommended Posts

mitt problem er jeg har 2 grå hunder og de røyter og røyter:-S og har kjøpt flere forskjelige typer av børster og ingen av de har hatt en god effekt på pelsen... Er det noen som har peil, eller veit om hva slags børster som passer best for en norsk elghund??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Jeg har ikke noen så langragget selv men en vennine har tatt til seg en samojed og hun kjøpte noen børster og diverse før hun faktisk endte opp med å bruke kammen som hun hadde fra før.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1) jeg har ett par kammer men de kommer ikk igjenom den tykke pelsen , spes rundt nakken. eller er det noe spes kammer som kommer igjenom tykke pelser som du vet om?

2)Okay, jeg skal prøve den:D men, jeg har problemer å komme igjenom den tykke pelsen på de grå hundene:-S trur du at den kommer igjenom den?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I Hundesport (nr 3/2008, side 45, www.petandplay.com) står det i alle fall en reklame for kammer (Furminator) som er laget for nettopp dette problemet. Egentlig er nok dette bare tynne (tette) metallkammer, men med klart mere fornuftig håndtak (og vinkel på kammen kontra håndtaket).

"Clou'et" med å komme helt igjenom pelsen er vel å se til at man kammer lag for lag - dvs løfter bort den pelsen som ikke er kammet og så begynner man bare helt nederst og kammer seg lagvis oppover/fremover...

Jeg har også hørt at sånn "spisshundpels" virkelig slipper når hunden er nybadet - så hva med en litt halvstor kam (evt. en karde) som man kammer lagvis mens hunden fremdeles er litt fuktig etter et bad?

Jeg tror dette såkalte "torturredskapet" ikke har noen som helst funksjon på lang pels som elghund har.. Det er er "rake" for korthårshunder, og du skulle nok ikke se noen som helst effekt...

Det finnes nok et produkt som KANSKJE funker, men er ikke sikker.. Det er en såkalt "Coat King" .. Bilder finnes her: http://www.fourpaws.com.au/shop/index.php?cPath=25 - de to øverste til høyre..

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Furminatoren er genial, og myyye bedre enn alskens børster, kammer og også bedre enn shredderen som Maria viser til. Jeg har prøvd det som er av redskaper, ettersom jeg har solgt slikt i mange år, og det er ingenting som kan måle seg med furminator! Merk at dette ikke er noen hverdagsbørste, til det er den alt for "effektiv". Jeg har kjøpt min på www.furminator.no, og bruker den på kattene mine (har både korthårete og langhårete katter).

Coat King vil også funke godt på elghundull, men det er en viss fare for at dekkhår kuttes i prosessen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det problemet med håret til en norsk elghund er det den er ikke som vanilge hår, når man ser på ett hår strå så ser det ut som mange zig-zag og det er ikke så let å få ut. jeg har brukt børster med tagger, korte tagger og lange. det kommer bare ikk igjenom pelsen.

The furminator, den hakke jeg prøvd. jeg skal kikke etter:D

Etter jeg fikk sett på den, så har jeg det. den kom heller ikk igjenom pelsen:S og man kan ikke bruke shampo midler på elghund, det så vanskelig å få rensket ut. Og shampoen blir bare sittendes i pelsen.

Coat-King, jeg får kikke etter. har ikk brukt den før.

Takker får tipsa, til alle sammen

Bare skriv in flere om du har flere:D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Man kan vel bruke shampo på alle typer pels? Har jo hatt collie i noen år, og mye pels med masser av underull.

Bland shampo'n ut i vann på ei ketchup flaske og skyll veeldig godt, har du tilgang til en blåser så gjør det jobben enklere for deg etterpå.

Av kammer så har jeg veldig god erfaring med "puddelkammen" det er en grov tannet med store mellomrom og treskaft. Den tar underull heelt supert på collie ihvertfall. Også er den billig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1) Bad hunden

2) Kjøp en kam som er grov, dvs at det ikke er tett mellom taggene. For jo tettere taggene står (jo mer lusekam det er), jo vanskeligere er det å gre gjennom tykk pels. Denne bruker du i starten, før du bruker karde. Du kan alternativt droppe denne, og gå rett på karde. Men hvis problemet er at du ikke kommer igjennom i det hele tatt, vil en grovere kam komme bedre gjennom enn en som er "fin". Etter at du har gått gjennom pelsen med karde, kan du bruke en finere kam, som du kanskje har fra før av, for å få bort "siste rest".

3) Karde. En slik, eller en slik, den siste gjerne med bøyde tagger. Den siste ser litt ekkel ut, men så lenge hunder har så tykk pels som en elghund, så går det bra. Denne syns jeg er veldig effektiv på slik pels! Nesten så effektiv at det er irriterende å måtte plukke ut pels for hvert tak man tar.. :) Den første passer bedre til mer langhårsraser, som langhåret schäfer.

4) Kam/gre ofte, gjerne flere ganger hver dag

5) Det går over! :) (Tror jeg.. :) )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da sitter jeg her og klyper meg i armen, fordi Edeward ga meg både utgangsstilling og flere meter med fot gjennom tre vendinger og flere stopp med sitt uten å ha forventninger om verken lek eller godis for det. Hadde ingenting fremme, og attituden hans tilsa at han gjorde det bare for interaksjonen og noe å gjøre sammen. Kanskje er metoden effektiv - han har begynt forbinde handlingen i seg selv med noe bra? Det er den faglige forklaringen. ..men ved å antropomorfisere kan det også ha vært for å belønne meg for å ha vært flink mams og servert ham rikelig med vom for å sitte pent og vente mens jeg kaster "apporten" - som jeg sliter med å kommunisere hvordan jeg ønsker levert. Det er vårt nye problem for tiden. Han blir forbanna fordi jeg ikke tar imot når han bare slipper den foran meg og begynner kjefte på meg fordi jeg krever å få den i hånden før jeg serverer noe. Vi har hatt mange sånne runder nå, og jeg forstod endelig at vi må tilbake noen skritt og trene på å holde apporten igjen. Gått altfor fort og klønete frem.  Ellers har Jokke kommet tilbake. Antar det er fordi testikkelen som ikke har kommet ned i pungen vokser i størrelse og er ukomfortabel der den sitter. På gjerdet om å fjerne den, fordi jeg er usikker på om jeg vil fjerne bare den ene som ikke har kommet ned, eller kastrere ham fullstendig. Har på følelsen av at den avgjørelsen blir tatt litt uti puberteten ^^ Det er vanskelig, altså. På den ene siden virker den ballen på feil sted ubehagelig for ham, og det er en fare for kreft i den. På den andre siden er kirurgi kirurgi. Fordi den har vært jojo, nede i pungen i perioder og ligget utenfor kanalen, i lysken, så er det stadig en sjanse for at den kommer helt ned. Da er det dumt å utsette ham for kirurgi unødvendig. Hormonene har flere effekter på helse og humør, er ikke bare der for forplantning. Noen av effektene vil en helst være foruten, men å fjerne dem kan også medføre uønskede helse- og adferdsendringer. En kan vel tilføre hormoner kunstig dersom det blir et problem. Et mindre onde enn testikkelkreft. ..men fjerne en eller begge, og når?  Antakelig er han 8 år og har fått en kreftdiagnose innen jeg klarer bestemme meg.   
    • Tok bilder i dag, med tanke på dagboken, og innså at det ikke er noe nytt å melde, utover ny frisyre. Spanielørene måtte vike i varmen. Nyfrisert Edeward i solnedgang   
    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...