Gå til innhold
Hundesonen.no

Labrador kontra jaktlabrador?


Tuva3

Recommended Posts

Skrevet

Nå har jeg lært noe nytt. Jeg er vokst opp med labrador, men denne var ikke en sånn kompakt sak. Den var litt smekker. Den var i alle fall ikke feit, noe som jo kunne komme av mye trim da...

Men så ser jeg at det er noe som heter jaktlabrador. Hurra. Jeg er jo så happy for alle raser som får beholde sine opprinnelige bruksegenskaper. Har noen her erfaring med disse to, labrador, kontra jaktlabrador, og kan fortelle meg om det er noe utover ekstriøret som er forskjellig? Og det er golden/jaktgolden? Er det flat coated også med sånn deling? Og disse "jakt-oppdrettede", de stiller man ikke ut? Men jeg hadde jo mye mere sansen for dem da... (noe med barndommens bilde i hodet, et labradoren ikke var en tykk liten marsipangris. Og dette var ikke vondt ment, for marsipan er GODT).

Vår labrador måtte avlives pga hd. Hvordan er det med rasen og hd i dag? Er de like mye plaget som for 15 år siden?

Takker på forhånd hvis noen orker å opplyse meg :ahappy: .

Skrevet

Har jaktlabbe selv, en frøken på snart 9 år. Har kun hatt denne varianten selv, men har hatt endel labbiser fra showlinjer på kurs via retrieverklubben.

Min erfaring så langt er at jaktlinjene er mer fokusert og utholden under trening og konkurranse, men de har også litt lettere for å stresse så dette må man huske på under trening. "Farlig, kan antennes!"

Ellers synes jeg personlig at jaktvariantene er noe mer høflig, de kaster seg ikke over fremmede sånn helt uten videre. De er litt mer avbalansert og førerorientert, trenger ikke bruke tiden på overfalle fremmede liksom :ahappy:

Helsemessig vet jeg ikke helt om det er så store forskjeller, har i grunnen ikke vært så opphengt i dette, om jeg noensinne skal ha retriever igjen så blir det fra jaktlinjer :yes:

Ser også litt forskjell i kjønnsdrift på hannene, jaktdyra er mer intressert i jobbe for sin eier istdenfor å løpe etter damer hele tiden.

Jaktlinjer er det både på labrador og golden som du nevnte, men også Flat. Disse er det vel ikke noe særlig av i Norge, men det finnes litt i Sverige.

Og nei, man stiller ikke disse jaktdyra.

Evntuelt kun for å få den sløyfen man trenger i forbindelse med andre championat, men det er ikke nødvendigvis så enkelt

å få den gule el blå sløyfen...

Edit: her er kanskje en tråd av interesse?

http://dyresonen.no/forum/index.php?showto...hl=jaktlabrador

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...