Gå til innhold
Hundesonen.no

Ledgigt, hvilke symptomer giver det?


Recommended Posts

Skrevet

Hunden til min mann hadde leddgikt da den ble gammel (fra 12-13 år. Den ble tilslutt nesten 19). Den ville ikke lenger ligge på kalde eller trekkfulle steder (som den tidligere hadde likt, særlig om sommeren da...), den vegret seg for å gå tur særlig ved værskifter og regn/kaldt. Og den beveget seg stivt til den liksom "fikk kroppen igang". Kunne noen ganger halte litt på begynnelsen av en tur, så gikk det over etter hvert.

Jeg er ikke sikker men tror aldri den fikk noe medisinering.

Den fikk etterhvert flytte på landet og levde de siste årene helt i sitt eget tempo, og hadde nok et godt liv til tross for både leddgikt og andre vondter... Greit at den kunne gå ut og inn som den ville og slapp mas om "tur" og "lufting" når den ikke var i form.

Skrevet

Det er sikkert slitasjegikt du tenker på. Min BC har nettopp fått den diagnosen.

Hun har fått forkalkninger i bakpotene, og litt i ene kneet. Du ser det på at hunden er veldig stiv. Kanskje den blir liggende når du kommer selv om den egentlig har pleid å møte deg i døren? Slike ting altså. BCen min vegrer seg for å gå opp og ned trappene i huset fordi det gjør vondt.

Etter lengre turer, eller perioder turene ikke har vært så gjevne halter hun, og unnlater gjerne å tråkke på den værste foten.

Hun kan også gjerne halte litt men så går det over når hun får kroppen i gang. Hun halter altså etter hun har ligget å sovet. f.eks.

Hun går nå på glukosamin, og for som er tilpasset henne, og det er kjempeviktig at hun går gjevnt med tur. VI kan ha henne med på fjelltur og slippe henne løs så hun får løpe, men viktig at vi går gjevnt med fjellturer, slik at hun får løpt like mye hver uke.

Om du har misstanke om slitasjegikt, så ville jeg tatt med hunden til veterinær og fått tatt røntgenbilde av det. Da får dere seg om det er noe der eller ikke.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...