Gå til innhold
Hundesonen.no

tissing inne


anette_linn

Recommended Posts

Skrevet

hei..

vi er så fortvila

hunden vår på 1 år tisser inne!

Vi har lært han opp til å tisse ute, og han vet at det er det som er rett...

Men avogtil så tisser han dammer inne i protest. protest for at vi ikke gir han oppmerksomhet, eller han føler seg urettferdig behandlet, eller at vi kjefter.

Men avogtil er det små skvetting/markering som vi finner her og der, dette kan vi ikke forklare,.. han har ikke gitt beskjed eller noe, han bare går litt for seg selv ute i gangen, også finner vi skvettet hans..

Hva gjør vi galt????? Hvordan får vi han vekk fra dette! han er jo så gammel!

Vi kom tregt igang med tissetreningen pga vi prøvde først med positiv ros når han gjor d ute, men ingenting når han gjorde det inne. Vi begynte med dypping, og da gikk det bra..

Han skvetter også litt "gledesdrypping"når han er gira o.l.

HJELP

Skrevet

det kan jo være at han ha en urinveisinfeksjon eler noe annet vondt som gjør at han tisser ukontrollert. Gledes-skvetting er jo helt normalt, og det er ikke så langt mellom de som også tisser på seg visst de får fysisk straff..

jeg ville kanskje oppsøkt en veterinær og tatt en sjekk på han visst dette er noe som plutselig begynte

Skrevet

Mine tanker og velmendende råd;

Gledestissing er som sagt av viking normalt. Min sluttet med det når han ble litt eldre, kanskje et par år gammel. Jeg har også hørt at noen tisser en skvett ved hilsing som tegn på en form for underdanighet eller noe i den duren, har bare hørt dette altså. Så hvis det stemmer vil jo å straffe hunden i slik situasjon virkelig virke mot sin hensikt...

Hvis hunden tisser når du kjefter må jeg dessverre si at jeg synes det er din egen feil :ahappy: Da tror jeg du muligens har tatt i litt for hardt.

Du sier hunden din tisser i gangen? Det er normalt for flere hunder å ikke si ifra alltid at den må ut, kanskje han går i gangen fordi han må ut, men da ingen slipper han ut så må han bare tisse der? Jeg ville begynt å følge mye nøyere med når hunden går mot ytterdøra eller i gangen slik at man kan skyndte seg ut.

Hannhunden min tisset to ganger inne etter at han ble fullvoksen, det var tydelig markering - snuste lenge først og løftet godt på foten - dette var på steder hvor det hadde vært mange andre hunder (hundefrisør, veterinær). Dette stopper jeg ved at jeg ikke lar han snuse rundt fritt på slike steder, og med et lite "ah ah".

Så mine råd er:

Jeg ville gått vekk i fra tanken om at "hunden tisser i protest", jeg tror ingen hunder ligger å tenker at "nå har eierne mine vært kjipe mot meg og ikke gjort som jeg vil, og derfor skal jeg ta hevn ved å være ekkel og tisse inne ettersom jeg vet de ikke liker det..."

Det er nok andre årsaker til grunn. Som eks nevnt ovenfor. Å straffe hunder med dypping eller kjeft når de tisser inne kan fort gå galt. Jeg har selv trent ved å gjøre slikt med schæferen jeg hadde for 15 år siden, men nå som jeg har min tredje lille valp har jeg gått helt vekk i fra det, nettopp fordi det kan få trasige effekter også i form av hunder som er redd og dermed gjemmer seg for å tisse. Dessuten er det ikke nødvendig. Belønn hunden for å tisse ute, ta den med ut oftere enn før, ikke vent alltid på at han skal si ifra - se når han går mot gangen, og en ekstra sjekk hos veterinær for å utelukke noe fysisk er kanskje noen ok råd å ta med seg.

Skrevet

For det første, så er "gledestissing" neppe at den tisser på seg av glede. Jeg regner med at vi snakker om en hund som tisser i en hilsesituasjon (at dere kommer hjem), eller når dere er på vei ut? Sånn type tissing er en "valpegreie", og svært underkastende - og det gjøres ikke fordi de er glade, men fordi de er usikre og gjør seg små/yngre ved å oppføre seg som en liten valp ville gjort. Da antar jeg at det er rimelig logisk at sånn type tissing ikke vil forsvinne av å få kjeft eller bli "dyppet"..? Overse hunden istedet, sånn at situasjonen ikke blir så intens for den, støtt og forstå den istedetfor å kjefte (ja, jeg skjønner at det kan være irriterende).

For det andre, hunder tisser ikke i "protest" (er det noe pattedyr som gjør det, forresten? Tisser i protest, altså?) fordi de får for lite oppmerksomhet, får kjeft eller "føler seg urettferdig behandlet". Gir du hunden din så mye kjeft eller behandler den så urettferdig (og føler hunden at du er urettferdig, så forstår den ikke hva den får kjeft for, og da ER du urettferdig) at den tisser på seg, så er den REDD, den protesterer ikke. Og får den for lite oppmerksomhet, er det mer sannsynlig at den maser på deg/dere eller "demonterer" ting enn at den vandrer ut i gangen og tenker "her skal jeg tisse, så får vi se hvordan de føler seg for å ha oversett meg", liksom..

For det tredje - kutt ut dyppinga! Seriøst, ville du avlært et menneskebarn å bruke bleier ved å dyppe den i en brukt bleie? Tror du den hadde lært noe av det? Og mennesker skal liksom være mer intelligente enn hunder er, så om det ikke funker på folk, hvorfor skal det funke på hunder da?

Gå tilbake i treninga, ut med hunden når den har sovet, spist eller lekt i tillegg til de situasjonene den (ifølge dere) "gledestisser". Følg med på hunden, om den alltid tisser i gangen kan det være at den tror at det er do, og da må dere ut med den når den går i gangen - da må den tydeligvis på do..

Skrevet

Her har du fått to kloke svar. Hvis ikke du får så mange fler, er det nok fordi det som er sagt, er riktig.

Må si jeg ble lettere sjokkert da jeg leste at du dyppet. Slikt gjør man bare ikke. Ta hunden ut umiddelbart, hvis du ser at den tisser. Ikke si noe, bare få den ut og bekreft at du er svært fornøyd med at den tisser ute, når den gjør det. Hvis du oppdager at den har tisset, er det bare å vaske det bort og vit at hunden ikke vil forbinde noe av det du gjør med at den tissa i sta! Det er ikke hunden som må skjerpe seg, det er dere, ikke sant?

Kjefting fører aldri noe godt med seg, men en hund som er i ferd med å bedrive ulovligheter (som å stjele fra bordet, eller slikt), kan stoppes med et skarpt "ehem". Tissing vil uansett aldri komme inn under slik atferd, for det er noe en hund gjør for å unngå et ubehag, og det å påføre den et nytt (dypping, kjefting etc), vil svært skjelden ha noen effekt annet enn å forsterke den atferden du vil ha bort.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...