Gå til innhold
Hundesonen.no

Lydighetstrening


AtoMeRa

Recommended Posts

Skrevet

Hei sann!

Går på valpetrening med vår papillon på 4mnd nå.. Og skal trene agility med han siden, men må han ha lydighetstrening først da? evt hvilken alder kan han begynne md agility, og lydighetstrening?

Skrevet

Det er en god ide med lidt lydighedstræning før man begynder med agility, er en god ide under alle omstændigheder.

Jeg mener at små hunde skal være mellem 9 måneder til 1 år før de er udviklet nok til at begynde med agility, og lydighedstræningen kan du allerede begynde på så snart du har mulighed for det, både derhjemme og på kursus.

Skrevet

Må ikke på lydighetstrening først, men greit å ha litt kontoll over hunden. Rundt 1 år, men det går jo fint ann å trene på tunell ol før fylt 1 år da :lol: Lydighetstrening kan du begynne med en gang!

Edit; Så ikke at Einsten&Charlie hadde skrevet :P hehe

Edit nr2; lydighetstrening som "bli", innkalling og bra kontakt bør du ha inne, men lydighetskurs er vel ikke så viktig, men veldig lurt uansett :P

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Det egentlig bare en god innkalling du trenger før du kan begynne å trene agility. Husk at hunden skal kunne kalles inn selv om det er andre hunder som løper på en bane ved siden av. Det trenger selvfølgelig ikke sitter 100% i alle situasjoner før du kan begynner med ag, men jeg mener det bør det. Det er veldig kjedelig å få ødelagt sin trening fordi andre ikke har kontroll på bikkja. Så innkalling, innkalling, innkalling. Og bli er en veldig nyttig kommando i agility. Ellers får du alltid nytte av å ha trent en del med hunden og at du har god kontakt og ikke minst en god forsterker. Men hunden trenger ikke gå fot for å trene agility. Agility bør du vente med til hunden er utvokst. Hos små hunder litt før ett års aldern, veldig store tunge hunder litt over året.

Lydighet kan du bare begynne med nå med en gang i små doser. Kos dere og ha det gøy sammen. Få en god kontakt med hunden og prøv å bygge opp/finne en forsterker hunden virkelig vil ha og jobbe for. Helst flere... det vil du få god nytte av både i lydighetstreningen og senere i agilityen.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han faktisk er blanding av havanais og malteser så er han ikke en maltipoo i det hele tatt. Maltipoo er blanding av malteser og puddel (poodle, derav -poo-delen av navnet).  For det første bør han sjekkes for alle arvelige helseproblemer som forekommer både hos havanais og malteser. Det er vel noe allergi, øyeproblemer og kneledd/albueledd ihvertfall. Så bør du ha oversikt over gemytt og helse hos begge foreldrene og helst søskenene og gjerne halvsøsken eller andre nære slektninger til hunden. Det hjelper ikke at din hund er snill og frisk, hvis han er unntaket i kullet. Da risikerer du å avle videre på problematiske gener, selv om det ikke har vist seg hos din hund. Dette er hovedårsaken til at raseavl er lettere å gjøre på en god måte, fordi man har registrert statistikk over helsedata i flere generasjoner. Hvis du tenker å få valper så kan det uansett også være greit å gå NKKs oppdretterskole, det er mye viktig informasjon der uavhengig av om du avler på renraset eller blandingshund. https://www.nkk.no/kurs-utdannelse-og-aktiviteter/kursoversikt-alle/ Generelt tenker jeg at det er veldig mange hunder som omplasseres og unødvendig å avle om man ikke har noe målrettet tanke for det, som de fleste seriøse oppdrettere har for rasehunder når de studerer helse- og utstillingsresultater. Det finnes mange gode og snille hunder som trenger et hjem.       
    • Hei. Jeg har en maltipoo hund som er blanding av havanes og malteser. Veldig godt gemytt på han. Rolig og veldig snill. Ble 2 år 17 juli. Hvordan kan jeg gå fram? Han er i ekstase å merker han er ungdoms tiden nå. Trenger litt tips . Vil gjerne forme han videre pga hvor fin han er. 
    • Alle dyr har naturlige instinkter som styrer dem. Noen er byttedyr, som lever av gress, bær og annet de finner i naturen, og som har fluktinstinkter når det er noe i nærheten de oppfatter som fare. Typisk eksempel er hester, sauer, hjortedyr osv. Noen er rovdyr som lever av å fange, drepe og spise andre dyr. Både katter og hunder er rovdyr, samt ulv, gaupe, bjørn osv. Fra lenge før hunder (og katter) ble domestiserte og holdt som arbeids- og kjæledyr har dette vært instinkter som rett og slett har holdt dem i live. Det er naturlig adferd å jage og drepe, men vi har avlet bort veldig mye av de sterkeste instinktene. Ulike dyr har også ulikt språk og væremåte, og de aller fleste kommuniserer best med sin egen art. Og så er det noen som kommuniserer på tvers av arter, i varierende grad. Anbefaler å lese litt om språk og adferd både hos hund og katt, og som sagt få hjelp fra fagfolk.
    • Hvorfor er det sånn at alle katter skal jages?
    • Det er jeg også redd jeg må gjøre. Omplassere kattene. Men er vanskelig fordi har blitt så glad i dem.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...