Gå til innhold
Hundesonen.no

Første kurskveld, valpekurs


Mirai

Recommended Posts

Skrevet

I dag var vi på første kurskveld av valpekurset!

Først måtte jeg registrere meg, fylle ut et sånt skjema om meg og hunden, rase, navn og om hun er redd og sånn..hehe.. Så fikk vi en instruktør som heter Terje, veldig hyggelig mann, har vært på hundeklubben mye tidligere og han virker flink. Vi ble også delt i to grupper, en med små hunder og en med store. Mona og jeg kom da i den store gruppen. For et sjokk :)

I den gruppen var det en dalmantiner, en flatcoated retriever, en dogo argentino og en blanding av rottweiler/labrador eller flat.

Vi fikk beskjed om at på alle kveldene skal vi begynne med tannvisning, noe jeg syns er ålreit. Det gikk relativt greit, men jeg veit jeg har en jobb å gjøre i forhold til det.

Etter det var det lineføring/kontakttrenig, vi gikk bortover med hundene på venstre side og skulle få dem til å sitte når vi stanset. Det gikk kjempefint! Etter det var det trening på NEI. Det ble gjort på den måten at godbit ble lagt på bakken, og når hunden gikk for å ta den, nøkk i båndet, strengt NEI, og så ros og godbit når den vendte tilbake til oss. Litt Nordenstamske tendenser, men det gav faktisk resultater. Jeg spurte om det kunne være skadelig for svelg og nakke, og fikk negativ tilbakemelding på det, så da følte jeg meg litt tryggere.

Til slutt var det innkalling med langline, og den skal jeg ikke snakke så mye om :D

Skrevet

Så gøy da!! (bombe at du ble satt i den gruppa for store hunder :D) Pass på med nykkinga... er ikke helt for slik nykke greier jeg...

Hehe, innkalling er virkelig gøy de første gangen på trening gitt!! Tolmodighet kreves virkelig!! :D

(hvor er alle bildene henne da!? :))

Skrevet

Ehm for første gang på veeeldig lenge fikk jeg ikke tatt bilder :) Var der nemlig alene med kamera som hadde tomt batteri. Men skal fikse det til neste gang, så dere hvertfall kan se de andre hundene jeg trener sammen med!

Nei, jeg er ikke helt for den derre med å gi et stort nøkk i båndet, men jeg stoler på at det ikke er så skadelig. Siden jeg spurte. Og vi trenger ikke først gi slakk på linen så hunden får skikkelig NØKK bakover, det holder jo om linen er stram fra før så hunden mer blir dratt bakover.

Skrevet

Hvor godt at det gik så fint! Dejligt! :D Så var det jo slet ikke så slemt. :D

Men uff da, hvor mærkeligt at I kom i gruppen med de store hunde, om jeg forstår den trener. :D I skulle have været med de små ja, tænk om Mona var blevet trådt på af dalmissen, var jo gået helt galt det ja. :):D

Skrevet

bare rykk bitte litt da... men jeg ville nok heller ha stoppet henne med hånd på brystet enn nykking da :D

Bilder neste gang da :D Anders får være fotograf!! :)

Skrevet
Jah, den dalmantineren var spesielt aggressiv og jeg kunne se på hele den at den ville TRÅKKE Mona ned i bakken :)

Uha, kan være livsfarligt sånn valpekurs :D:D:D Pas på din lille hund da... hvor mye vejer hun egentlig etterhånden? Og hvor høj er hun? ... Må jo have lidt peiling på hvor stor skade dalmissen ville gøre. :D:D

Skrevet
Hun veier 38 kg nå! Gg er 75 cm, så jeg tror den dalmantineren ville kanskje gitt henne noen skader, ja!

Det måtte jo bli fra knea og ned det da...

Skrevet
trodde dogo argentino var ulovlig i Norge jeg (?) :?

Det er den ikke :)

Morsomt med valpekurs da :D

Selv om det er nettopp av redsel for bruk av sånne metoder at jeg meldte meg på kurs i Trondheim i stedet for på den lokale hundeklubben :D Du vet at du trenger ikke gjøre det instruktøren sier hvis du ikke vil :D Men det må du bestemme selv selvfølgelig.

Skrevet

Nei, jeg veit.. Men, de jeg har sett dem i trening med egne hunder, og selv om mine ambisjoner ikke er lydighetsmesterskap, så ser jeg at det de driver med fungerer. Altså, jeg tror ikke Mona tar skade av nøkk i båndet så lenge det ikke blir for voldsomt, altså, jeg tar ikke fart og gir henne whiplash.. Men, jeg har jo vært usikker på hvordan jeg vil trene, om jeg vil bruke fysisk makt og sånn.. Uansett, jeg fortsetter på kurset og tar det som det kommer. Mona skjønte faktisk det med nei etter to repetasjoner..

Skrevet

Ja, man må jo bare gjøre det som passer for seg :D Så kan jeg og Kristina sette på deg halsbånd og prøve om det funker på deg når vi kommer :) hihi, neida.. Det går sikkert fint :D Er jo litt forskjell på en ulvehund og en papillon og da :roll:

Skrevet

så flott at det gikk bra! og det er ikkeno galt med et nøkk i båndet... tviler på at de vile bedt deg gjøre det med din papillon da lilleariel

Skrevet
så flott at det gikk bra! og det er ikkeno galt med et nøkk i båndet... tviler på at de vile bedt deg gjøre det med din papillon da lilleariel

Det bryr jeg meg i grunnen ikke om, for jeg ville aldri gjort det uansett :) Hehe.. Hun tar jo nesten baklengs salto bare jeg stopper litt brått!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...