Gå til innhold
Hundesonen.no

Bekkenløsning hos hund?


viking

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har ei gammelgolden retriever tispe på 12.5 år somfor alderen er sprek. Hun fikk for 14 dager siden løpetid og dette går som vanelig, men når jeg kom hjem fra jobb på fredag så har hun blit skremt av noe (hun er redd for torden og smell) antakeligvis har naboen tømt stein i en tom traktor henger og dette har da larmet noe fryktelig og skremt henne. Hun var bokstavelig talt helt i sjokk da jeg kom hjem. Hun gikk med halen mellom beinan og hodet i gulvet, var ikke til å få kontakt med.

Med to dager søvn og roså har hun kommet seg veldig bra,men nå virker det som om det er vondt for henne og sette seg ned.. Hun reiser seg greit, tross for at hun er litt stiv i leddene, men kan se at det er vondt for henne når hun skal sitte. Hun kaver også fryktelig når hun skulle på do i dag tidlig, tissing går greit, men bæsjing virker det ikke som er så behagelig. Nå har hun ikke spist så mye heller så det er minimalt som skal ut, men likevel..?

Jeg tenkte atfor en gang skyld skal jeg ikke få panikk og løpe rett til dyrlegen, valgte å vente et par dager for å se om det ble bedre, det har det jo blitt også. Men er det noen som har hørt at eldre tisper i løpetid faktisk kan få bekkenløsning eller høres det veldig rart ut?

Håper på svar fra noen som ha peiling.

hun er også hoven bak, men dette er jo normalt når de har løpetid, men hun er ikke bare hoven i "tissen" hun er oven et stykke rundt også..Skal uansett kontakte dyrlegen i morgen,men er det noen som har vært ute for det samme..

Hun har forresten svak grad hd i tillegg.

*Slo sammen trippelpost. bruk redigeringsfunksjonen Mod. buhundjenta*

Skrevet

Bekkenløsning er jo muskulært og hormonelt betinget hos mennesker, og kommer ikke under vår "løpetid", men under svangerskap. Jeg vil heller anta det er evt. forkalkninger e.l. i bekkenet hos en såpass gammel hund. Håper dere finner ut av det.

Skrevet

Oisann, fingre og poter krysset for dere!

Lykke til hos vet imorgen! (eller idag, siden vi er over kl. tolv :S)

Skrevet

kom just fra veterinær nå. hun er jo midt i løpetiden så det viser seg at akkurat for øyeblikket "står" hun. hun har da altså så mange hormoner i sving grunnet løpetiden og sin høye alder at livmoren har dette litt ned. Dette kan visst skje på eldre hunder og går som regel over av seg selv. Men hun er satt på en antibiotika kur grunnet litt betennelse og er barbert bar. Hun har slikket seg sånn grunnet løpetiden og mye pels så det er blitt veldig irritert i området rundt..

Men hun er hvertfall på bedringens vei. Huff.. hadde sett for meg å komme hjem uten hund i dag jeg...

Skrevet

dyrlegen mente det kunne bli bra igjen i hvertfall så satser jo på at de prater sannhet.. men de kan jo selvfølgelig ta feil de også.

men hun prøvde og vise oss noen bilder av hvordan det så ut i riktig ille situasjoner og da var hele livmoren på vei ut av endetarmsåpningen.. Heldigvis langt igjen der.. Mende kan faktisk klare og presse den ut i verste fall..

Skummle greier..

Vell vell.. det går mot en natt med god natesøvn.. PJU... ser frem til det.

Skrevet

God bedring til jenta di. Ikke noe morsomt når slike ting skjer?

Men en liten ting: endetarmsåpningen? Du mener vel kjønnsåpningen?

Bare en liten bagatell.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...