Gå til innhold
Hundesonen.no

Bekkenløsning hos hund?


viking

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har ei gammelgolden retriever tispe på 12.5 år somfor alderen er sprek. Hun fikk for 14 dager siden løpetid og dette går som vanelig, men når jeg kom hjem fra jobb på fredag så har hun blit skremt av noe (hun er redd for torden og smell) antakeligvis har naboen tømt stein i en tom traktor henger og dette har da larmet noe fryktelig og skremt henne. Hun var bokstavelig talt helt i sjokk da jeg kom hjem. Hun gikk med halen mellom beinan og hodet i gulvet, var ikke til å få kontakt med.

Med to dager søvn og roså har hun kommet seg veldig bra,men nå virker det som om det er vondt for henne og sette seg ned.. Hun reiser seg greit, tross for at hun er litt stiv i leddene, men kan se at det er vondt for henne når hun skal sitte. Hun kaver også fryktelig når hun skulle på do i dag tidlig, tissing går greit, men bæsjing virker det ikke som er så behagelig. Nå har hun ikke spist så mye heller så det er minimalt som skal ut, men likevel..?

Jeg tenkte atfor en gang skyld skal jeg ikke få panikk og løpe rett til dyrlegen, valgte å vente et par dager for å se om det ble bedre, det har det jo blitt også. Men er det noen som har hørt at eldre tisper i løpetid faktisk kan få bekkenløsning eller høres det veldig rart ut?

Håper på svar fra noen som ha peiling.

hun er også hoven bak, men dette er jo normalt når de har løpetid, men hun er ikke bare hoven i "tissen" hun er oven et stykke rundt også..Skal uansett kontakte dyrlegen i morgen,men er det noen som har vært ute for det samme..

Hun har forresten svak grad hd i tillegg.

*Slo sammen trippelpost. bruk redigeringsfunksjonen Mod. buhundjenta*

Skrevet

Bekkenløsning er jo muskulært og hormonelt betinget hos mennesker, og kommer ikke under vår "løpetid", men under svangerskap. Jeg vil heller anta det er evt. forkalkninger e.l. i bekkenet hos en såpass gammel hund. Håper dere finner ut av det.

Skrevet

Oisann, fingre og poter krysset for dere!

Lykke til hos vet imorgen! (eller idag, siden vi er over kl. tolv :S)

Skrevet

kom just fra veterinær nå. hun er jo midt i løpetiden så det viser seg at akkurat for øyeblikket "står" hun. hun har da altså så mange hormoner i sving grunnet løpetiden og sin høye alder at livmoren har dette litt ned. Dette kan visst skje på eldre hunder og går som regel over av seg selv. Men hun er satt på en antibiotika kur grunnet litt betennelse og er barbert bar. Hun har slikket seg sånn grunnet løpetiden og mye pels så det er blitt veldig irritert i området rundt..

Men hun er hvertfall på bedringens vei. Huff.. hadde sett for meg å komme hjem uten hund i dag jeg...

Skrevet

dyrlegen mente det kunne bli bra igjen i hvertfall så satser jo på at de prater sannhet.. men de kan jo selvfølgelig ta feil de også.

men hun prøvde og vise oss noen bilder av hvordan det så ut i riktig ille situasjoner og da var hele livmoren på vei ut av endetarmsåpningen.. Heldigvis langt igjen der.. Mende kan faktisk klare og presse den ut i verste fall..

Skummle greier..

Vell vell.. det går mot en natt med god natesøvn.. PJU... ser frem til det.

Skrevet

God bedring til jenta di. Ikke noe morsomt når slike ting skjer?

Men en liten ting: endetarmsåpningen? Du mener vel kjønnsåpningen?

Bare en liten bagatell.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...