Gå til innhold
Hundesonen.no

Trekksele


_line

Recommended Posts

Hei!

Jeg har en wheaten terrier som trekker meg på ski.Trener henne også litt i å trekke pulk. Det er under pulktrekkingen at problemene oppstår: Hvis hun stopper brått/i nedoverbakke eller går i en nedoverbakke fyker selen forover og over hodet hennes og hun får pulken etter seg. Derfor blir jeg nødt til å gå å holde i den bøyla på draget så selen ikke detter av henne. Det er altsa den samme selen som hun trekker på ski i, og da fungerer den utmerket. Kan dette problemet oppstå fordi selen ikke passer? Kunne det hjelpe å få tilpasset en sele?

Blir utrolig glad for svar! : D

Line & Lucy:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Eller snørekjør etter pulken (men selvfølgelig ikke sånn at hunden må dra både deg og pulken bortover og oppover) i et tau og brems og hold igjen i nedoverbakkene. Hunden skal uansett ikke måtte holde igjen hele vekten av pulken i nedoverbakkene. Det klarer den ikke, og når det blir ubehagelig fordi pulken tar henne igjen og dytter henne forover skjønner jeg godt at hun stopper opp (selv om det ikke gjør saken noe bedre). Du må holde igjen pulken så hunden han trave eller gå i veldig lett gallopp nedover bakkene (helst trav nedover pga belastning). Så hvis du gjør din jobb og holder igjen pulken nedover, så kan hunden gjøre sin jobb med å trekke like bra i en godt tilpassa kombisele like bra som en komte.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ellers er der oså Kenjans sele der oså er lavet fornormal brug og træk, der mere eller mindre minder om komteselen i opbygning der koster 529kr den kan fås på www.tjenestehund.no eller på www.kenjan.dk fås til samme pris begge steder, men tjenestehund har ikke alle størrelser, og Kenjan trækker momsen fra på prisen når de sender til Nore, da de ved at man skal betale moms her.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tijon: Selvsagt hjelper jeg til og holder i bøyla, men hun kan ikke stoppe på flatmark engang uten at selen fyker over hodet på henne. Forventer på ingen måte at hun skal kunne holde igjen hele vekta av pulken selv :ahappy: Tror nok at den selen jeg har nå muligens ikke er riktig tilpasset henne. Tusen takk for svar! :drool:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk
Tijon: Selvsagt hjelper jeg til og holder i bøyla, men hun kan ikke stoppe på flatmark engang uten at selen fyker over hodet på henne. Forventer på ingen måte at hun skal kunne holde igjen hele vekta av pulken selv :ahappy: Tror nok at den selen jeg har nå muligens ikke er riktig tilpasset henne. Tusen takk for svar! :drool:

Hehe mente ikke at jeg trodde du ikke holdt igjen i det hele tatt, men hvis du holder i bøyla må du jo frem til bøyla og ta tak før du kan hjelpe til å holde igjen. Kjører du bak i en line kan du holde igjen med en gang pulken glir litt for langt forover og når dere skal stoppe på flatmark eller slake bakker uten at du først må gå frem til bøyla. Selvfølgelig må sela være rett tilpassa, det er viktig, men selv en rett tilpassa sele vil gå frem over mot hundens hode hvis den må stoppe en pulk i fart selv. Men jeg har ikke opplevd at den har gått over hundens hode så hunden kommer ut av sela (uten at den prøver på det). En kobisele skal sitte tett rundt halsen, ikke være i veien for ribbeina og rekke omtrent til halefeste (hvis det er en kobisele som ligner en nomesele bare med rinder på sidene). Hvordan hund er det du har da? Har du en sånn kombisele? Bruker du den stroppen som går rundt hundens brystkasse? Komtesele har jeg aldri prøvd, men de er jo fryktelig store og tunge (ihvertfall når de blir våte). Men, kanskje en komte passer bedre til dere. Ellers kan det nok hende at det er en treningssak for hunden å f.eks. ikke bråstoppe. Og kanskje du må hjelpe hunden i starten med en line til å lære rolige nedbremsinger så den ikke blir dytta fremover ved en bråstopp? Å lære å bil en god pulkhund er mer enn å bare lære å trekke fremover...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

http://www.hundeshop.no/komteselehurtta_sele

Noen som har noe erfaring med sele nr. 2 på linken ovenfor? Vil den løse noe av pulken-tar-igjen-hunden problemet?

Har en wheaten terrier tispe, ganske stor for rasen. Ja, har en type kombisele. Har mista brystkassestroppen, men bruker en linkende stropp uten at det hjelper noe. Er litt redd for at en komtesele vil bli for stor og tung. Tusen takk for utfyllende svar! :ahappy:

*dobbelpost. bruk redigeringsfunksjon. mod. raksha*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...