Gå til innhold
Hundesonen.no

Valpekurs


PolkaLotte

Recommended Posts

Skrevet

Er blitt den stolte mammaen til lille Hedda for to uker siden. Vi er blitt en liten lykkelig famile men har selv aldri hatt hund og har lyst å få Hedda med på dressurkurs. Men har lest litt om dette og det er en del ulike meninger på hvor gammel valpen skal være før man tar de med på dette. Lurte kanskje på om det var noen her som vet dette. Har også lagt merke til at Hedda er meget sky ovenfor andre mennesker og til dels andre hunder. Dette bekymrer meg litt til tross for at hun bare er to og en halv mnd. prøver og være sammen med andre som har hund og ser at hun blir trygg etter et par besøk. Men mitt ønske er selfølgelig at jeg ikke trenger å bekymre meg om vi er ute i "offenlighet" at hun skal knurre eller i værste fall bite noen andre om jeg ikke er nok oppmerksom. Igjen, gode råd noen?

Nybakt mamma

Skrevet

Hei!

De fleste hundeskoler jeg har sett som har valpekurs pleier å si at det er best å starte på kurs ved tre måneders alder, også litt med tanke på vaksiner o.l.

Og det med skyheten kan du jo ta opp med instruktøren du får, det er som regel lettere å si noe om hva du kan gjøre og hva det skyldes når man har sett det selv :) Men sånn i utgangspunktet ville jeg nok sagt at det er viktig at hun bare får gode opplevelser med andre mennesker og hunder.

Gi også gjerne en liten presentasjon av dere i "Presenter deg selv" :o

Mvh Miriam

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kattedo bør nok være utenfor rekkevidde for hunden. Og så må det jo da enten være en hundevant katt eller en kattunge, som ikke vil ha erfaring med å bli jaget. Jeg ville nok lagt en ganske nøye plan for introduksjon og sosialisering. Veldig avhengig av type og individ av hund så kan det bli utfordrende, særlig hvis hunden har noe særlig jaktinstinkt, men det er også mange hunder som jager katter ellers som tolererer huskatten.  Snakk med folk som har erfaring med å introdusere hund og katt fra før, og ha kompostgrinder tilgjengelig for å holde de adskilt til de er tilvendt, og steder der katten kan gjemme seg og klatre opp.
    • Navnet eller hvor mange stavelser bestemmer du jo selv, men to stavelser er ofte lettere for hunden å oppfatte og kjenne igjen. Generelt vil en hund respondere mye bedre på "Fido" enn "Maxmilianimus" fordi det er lettere å høre det, rett og slett.  Det finnes masse hundenavnlister på nett, så jeg ville bare søkt etter noen av de, og valgt fra nederste halvdelen av listen over populære hundenavn.
    • Hva bør man tenke på når man skal bestemme navn til hunden? Hvilke navn liker dere? Hva heter hunden deres? Trenger tips. Er det sånn at det kun må være to stavelser?
    • Hva bør man tenke på om man allerede har hund men ønsker katt? Utstyr som er kjekt å ha annet enn det som er anbefalt? Hva gjør man med innedo og hunden da skal grave? Osv. Vil være forbredt på alt.
    • Vi har faktisk nettopp betalt et gjerdefirma for å sette opp nettinggjerde rundt en del av hagen. Personlig synes jeg nettinggjerde er bra og solid, men det kan jo være andre løsninger passer bedre for andre. Byggvarehusene selger ulike typer gjerder og gjerdemoduler i tre og sånt, og kan ofte formidle håndtverkere som tar jobben. Ellers kan man søke opp og kontakte gjerdefirmaer selv. Jeg brukte MittAnbud denne gangen. Vi fikk satt opp nettinggjerde rundt hele hagen i forrige hus også, og jeg angrer ikke på det. Hvis det er praktisk gjennomførbart å gjerde inn hele tomta ville jeg gjort det, men det kommer jo litt an på hvor du vil hunden(e) skal ha tilgang og sånt. Har du mye blomsterbed eller grønnsakshage kan det være lurt å ha det separat f.eks.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...