Gå til innhold
Hundesonen.no

Lille Diva Gjemmer seg!


heisor1

Recommended Posts

Skrevet

God morgen!

Min Diva på åtte år har nå gjemt seg under sengen min i 1,5 døgn og jeg har prøvt alt mulig for å lokke henne frem.

Hvis jeg prøver å ta henne hyler hun og begynner å knurre.Hun har ikke spist,drukket eller tisset siden Torsdag ettermiddag.

Jeg kan nevne at jeg er syk og har vært innlagt på sykehus 1 uke og kom hjem Onsdag.En niese av meg passet henne her hjemme hos meg denne uken, og det gikk veldig bra ifølge henne.

Vær så snill,kan noen gi meg et tips hva jeg kan gjøre?

På forhånd takk

Heidi

Skrevet

Hei, og velkommen hit. Du må få hjelp til å få henne fram, eller til å løfte vekk sengen og få henne til dyrlegen så fort som mulig.

Skrevet

Det kan være hun har forstoppelse eller noe, schipperen vår oppførte seg hvertfall slik når hun hadde det. Hylte når vi tok på henne, ville ikke ha mat og gjorde ikke i fra seg. Jeg ville fjernet sengen og tatt henne til dyrlegen så varsomt som mulig.

Skrevet

Jeg sier meg veldig enig med Ida. Få denne niesen som har passet henne til å hjelpe deg slik at du kan få henne til en vet for å få henne sjekket.

Og det kan selvfølgelig også være en veldig vonbråten hund du har med å gjøre. Altså, hvis du ikke har for vane å være vekke fra henne OG hun merker at du er syk, så kan dette selvsagt ha en innvirkning på henne. Men jeg ville funnet det mer naturlig at hun var veldig innpåsliten ENN at hun dro seg vekk fra deg. Det at hun gjør det sistnevnte får meg til å tenke at hun har det veldig vondt... Så en veterinær er tingen etter mitt skjønn.

EDIT: under sengen din?? Er du kanskje sengeliggende for tiden? Da kan det jo også være at hun har plassert seg der for å sørge for at du er trygg og at hun ikke blir tvunget til å dra fra deg? Man skal være forsiktig med å menneskeliggjøre dyr, men det er en tanke jeg gjør meg.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...