Gå til innhold
Hundesonen.no

Melkeskurv


OME

Recommended Posts

Skrevet

Hei,

jeg har nettopp fått en Pomeranian på 11 uker som dyrlegen i Sverige (kjøpte han hos oppdretter der) har sagt har melkeskurv med påfølgende pelstap. Jeg fikk beskjed om at det ikke er noe å bekymre seg for og at pelsen ville vokse ut igjen.

Nå har jeg snakket med veterinær her og skal til kontroll for dette, men de var ikke optimistiske hvis det er melkeskurv! Deres erfaring med dette var at det varer stort sett hele livet og pelsen ville alltid se "skabbete" ut.

Noen med erfaring med dette???! Vet ikke hva jeg skal gjøre nå! har gitt beskjed til oppdretter om tilbakemeldingen jeg fikk fra veterinær i Norge.

Skrevet

Jeg ville ganske enkelt ha tatt en ringerunde til en god del veterinærer her (og kanskje også i Sverige?), og fått flere synspunkt på saken. Vet ikke hvor mange du har hørt med her, men jo flere, desto bedre. :) At en veterinær kan si at det er "alvorlig" trenger ikke å bety at det stemmer. Dyrleger kan ta feil, de er mennsker og de har bare en utdannelse, ikke en nådegave. :) Ta gjerne prøver av det, sånn at de faktisk VET hva det er for noe. Vær godt over på den sikre siden før du tar noen avgjørelser, og ikke stol på kun en dyrlege! :closedeyes:

Håper du finner ut av det, og at det ikke er noe alvorlig! ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hva gjør man om det ikke går? Og hvor lenge prøver man å få det til å funke? 
    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...