Gå til innhold
Hundesonen.no

Slått seg tydeligvis


TonjeM

Recommended Posts

Skrevet

Før jeg går igang med elendigheten her, bare for å ha sagt det - jeg har ringt veterinær men vedkommende ville ikke si noe fra eller til..

Så var det elendigheten, da jeg kom hjem fra jobb i dag hørte jeg basenjien skrike inne i leiligheten - smertehyl. Hun har tydeligvis fallt eller Kakkelakken har herjet med henne, et eller annet - uansett hun virker som hun har sinnsykt vondt i ryggen - eller noe sånt. Hun går helt krum. Står hun stille, går hun halvveis ned i lekestilling, må ha hjelp opp ned i sofaen, kan ikke gå i selv svake oppover bakker, drar hun i båndet så skriker hun, ligger helt anspent og skjelver (og legger seg veldig veldig forsiktig) - og hun vil ikke ha mat (hvilket er nesten det mest skremmende). Høres det ut som ryggvondt?

Grunnen til at jeg ikke har hastet med henne til veterinær, er at hun er grassalt, vanvittig redd hos dyrlege - så det er alltid en avveinings sak - hva er verst for henne liksom. Dyrlegen spurte om hun drakk (nei, ikke så langt) om hun tisset (ja, langt om lenge), spurte om vi hadde Rimadyl og sa at hun kunne få en tablett nå og så se det an til imorgen. Men det er lenge til imorgen... er helt angst og kvalm av bekymring her og nå, hun har fått Rimadylen men hun slapper fremdeles ikke av.. Noen som har vært borti noe sånt? Lille basenji har hatt vondt i ryggen en gang tidligere, men ikke så innmari som hun har nå. Nå er det like før jeg begynner røyke igjen altså..

  • Svar 87
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

Høres ut som låsning eller prolaps i ryggen. Eventuelt vondt i magen... Har du kjent på magen og ryggen hennes? Kan hun håndteres nå som hun har så vondt? Stakkar lille snuppa!

Jeg hadde ikke venta til i morra, men jeg er hønemor med store bokstaver.

Skrevet

Uffda... Hørtes virkelig ikke godt ut!

Høres ut som om det kan være ryggen- eller muligens magen?

tarmslyng? Det kan være akutt.... Lytt til magen hennes. Hører du rumling der inne?

Vanskelig å si. Uff, vil gjerne hjelpe deg, men føler det er lite jeg kan gjøre.

Har hun konstante smerter? Eller er det kun ved bevegelse?

God bedring vesle Amy!

Skrevet

Den eldste tispa mi har gått med ryggvondt i to år uten at jeg har merket det nevneverdig. Nå venter et liv med ukentlig kiropraktor og periodevis smertestillende. Hadde hun vist slike smerter som du beskriver hadde jeg reist sporenstreks. Min hund har store smerter i ryggen, men viser ikke en brøkdel av symptomer slik din gjør.

I verste fall kan det skje en lammelse og da er det ofte behov for akutt operasjon. Hva en veterinær får gjort sånn med en gang foruten smertelindring er begrenset, men i det minste kan man kanskje klare å avdekke årsaken til ryggsmertene.

Skrevet

Sjekk tempen hennes. Er det "innvortes" vil tempen ant. være høyere. Normaltemp på hund ligger på rundt 38,0 -38,2.

Ved utvendig skade vil den ant. være normal.

Tror vel egentlig ikke det er tarmslyng (da skal buken være "oppsvulmet")

Er det høy temp = dra til vet NÅ.

Er tempen normal kan dere muligens se an formen til i morgen.

Skrevet

Nei, ingen feber. Myk og fin mage. Og hun spiste middagen sin! Og hun har sovnet i sofaen.. ser bedre ut her og nå men det kan jo være Rimadylen. Nå skal jeg jeg legge meg i stolen ved siden av sofaen for å holde øye med frøkna i natt.. tør ikke ha henne i senga i tilfelle hun prøver å hoppe ut av den og jeg skulle sove så tungt at jeg ikke merker det! Så god natt folkens, håper på en rolig natt her..

Skrevet

Holder en knapp på låsninger eller prolaps jeg. God bedring til frøkna! Finn en vet. med god greie på bevegelsesapparatet og lykke til i natt!

Skrevet

Vel, så er det morgen igjen. Lille basenji sov hele natten hun, var bare oppe kl 2 for å tisse og så sov hun videre. Hun hoppet selv ut av sofaen og opp i sofaen etterpå. Her og nå er hun ganske så stiv og går med litt krum rygg og halen mellom beina, men er sulten (og det er sannelig ikke lett å kjøre full drama-queen oppføring som hun pleier å gjøre i forbindelse med foringstid, men hun forsøker!). Så nå har jeg gitt henne en Rimadyl til, satt igang motorvarmeren på bilen og ringer Dyrehospitalet kl 8.. Jeg vet ikke hvor flinke de er med slike rygg-ting jeg, og så tenker jeg på hvor stressa hun blir og er det andre hunder der, hun kommer å sprelle og med vond rygg er det bare å grøsse av.

Jeg blir hjemme med henne idag, gubben har jeg tvunget til hjemmekontor imorgen og så tar jeg selv en dag avspasering på fredag, så hun er sikret "pleie og pass" frem til mandag ihvertfall!

Takk for råd og gode tanker da!

Skrevet

Sender masse gode tanker og klemmer, og håper lille basenji blir bedre raskt!

Willy her, skjønner veldig godt at ikke dyrlegen er det gøyeste! :rolleyes: Men vet at noen ganger er det det beste, og sender lille basenji alle de oppmuntringer som tenkes kan! :ahappy:

Klemmer fra Annika, Tasha, Willy og Loke!

Skrevet

Sånn, da har vi vært på runde 1 hos dyrlegen. Det er et eller annet i hoften - og desverre har hun fått mat av meg idag, så vi kunne ikke ta røntgen med en gang, men skal tilbake i ettermiddag og da skal hun dopes og få tatt røntgen.. dyrlegen mumlet noe om sprukket blære kanskje (hun har ikke tisset siden kl 2 i natt) og/eller brudd i bekkenet, eventuelt noe med musklene.. :ahappy:

Og stakkaren ble pint og bendet på hos dyrlegen i det vide og det brede, heldigvis var det en dyrlege som ikke insisterte på munnbind så hun slapp ihvertfall det. Nei, jeg tror ikke jeg skal ha flere hunder jeg.. har ikke helse til dette (men slanket seg får man jo..).. stakkars stakkars lille basenji.

Skrevet

Uff, stakkars lille basenji! Vi krysser fingrene for at det ikke er så ille som det ser ut til, og at hun snart er oppe og dramatiserer "sulter ihjel i fire akter" igjen i kveld :ahappy:

Skrevet

Det høres fryktelig, frykelig likt ut som den gangen gamlehunden fikk en akutt betennelsestilstand i hoften. Lykke til i kveld, krysser fingre for at det er noe ufarlig som er lett å fikse opp i.

Skrevet

Godt å høre at det er under kontroll. La oss få vite hvordan det går videre, da!

Sender en god klem til Lille Basenji!

Skrevet

Ja, veldig for ryggradsløse og muskel-løse bisker, regelrett "myke" hunder..

Vedr lille basenji, vet ikke helt hva jeg skal tro eller mene. De sa at det var ingenting å se på ryggraden hennes, unntatt at hun har litt spondylose men at det er ikke det som er årsaken til problemene, ei heller var blæra sprukket og bekkenet var også uskadd. Derimot mente de nå at hun hadde fått et slag eller noe sånt til nakken som har ødelagt muskler og som gjør derfor veldig vondt.. sånt liker jeg ikke - når diagnosen hopper fra "bekkenbrudd kanskje med sprukken til blære" til "kink i nakken"! Fikk en respt på Rimadyl som hun skal gå på i 10 dager, og så skal hun holdes helt i ro.

Nei, jeg er ikke sikker. Da vi fikk hjem lille basenji igår kunne hun ikke gå, hvilket jeg tenkte var pga narkosen. Idag kan hun fremdeles ikke gå - forbeina går helt i sikk sakk for henne og når hun står, så lener huns eg fremdeles bakover som er det vondt i hoften men hun står ikke ordentlig på forbeina, de "siger sammen" i anklen liksom, ser helt forferdelig ut, som om hun har "langbein føtter", det synes jeg ser nevrologisk ut..

Nei, er på jobb jeg - kan ikke fortelle mer her og nå..

Skrevet

Jeg hadde nå dratt til en dyktig hundekiropraktor jeg, i tillegg. De "går over" og kjenner det meste, og min erfaring er at de er dyktig på både skjelett og muskler.

Skrevet

Enig med Akela; dra til en kiropraktor.

Nå vet jeg ikke hvor i landet du holder til... Om du har mulighet, så anbefaler jeg Torill Malmer ved Asker Dyreklinikk. Hun er en meget dyktig dame; veterinær som behersker kiropraktikk, akupunktur og homeopati.

Lykke til for den lille!

Skrevet

Uff, dette høres ikke bra ut... Jeg ville gjort som akela og nullet sier, og ta en tur til kiropraktor.

God bedring!

Skrevet

Ja, dra til noen som virkelig kan muskler. Finner de ikke noe så er det vel MR eller CT som er mest nærliggende. Rimadyl og "vent og se"holdningen til enkelte veterinærer får jeg fnatt av.

Skrevet

Ja, Asker kan jeg få til. Jeg har ingen ide om hvem som er flinke/mindre flinke i det feltet så råd og tips mottas med stoor takknemlighet.

Imidlertid må jeg hele tiden evaluere hvor mye lille basenji skal utsettes for. Hadde dette vært flatten feks så hadde jeg kjørt på uansett, men med lille basenji må jeg hele tiden tenke på hvilken påkjenning hun blir utsatt for hvis jeg skal begynne å taue henne rundt fra sted til sted, kanskje de skal ha nye røntgen-bilder etc. Hun er så nervøs at det grenser til dyreplageri å ta henne til dyrlege faktisk, og det gjør det hele så mye vanskeligere. Jeg må jobbe idag, for imorgen blir jeg jo hjemme med henne og så har jeg innført "plutselig vinterferie" neste uke for å ta meg av henne, så idag må jeg bare jobbe for å få unna alt innen jeg blir borte lenge fra jobben.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...