Gå til innhold
Hundesonen.no

Når kan vi starte med trening?


Boubou

Recommended Posts

Skrevet

Har en valp på 4 mnd og går på valpekurs med en superflink (og "litt" ambisiøs) trener. Vi jobber med "skikkelig" lydighetstrening, (lineføring, sitt, innkalling...) det synes jeg er kjempebra, men har og prøvd på etpar ting som jeg TRODDE var no-no. Hinder (hopp og et med gangplank opp, flat topp og gangplank ned). Har jo blitt tutet ørene fulle av at hunder ikke skal(...altmulig...) før de er utvokst - noen vil jo omtrent ikke de skal gå tur... hva synes dere da?

Treneren sier ikke no problem sålenge det er litt moro nå og da og ikke intensiv trening - og jeg går nå ordentlig tur både på svaberg og i skog jeg da, og det blir jo litt hopp og sånn der også... :)

Andre ting, som tunnel, slalåm... kan man vel bare starte opp med og bruke sunn fornuft på? Og hvordan lærer jeg forresten best høyre og venstre?

Vi vet forøvrig ikke om vi noen gang kommer til å konkurrere i noe som helst men gutten min digger utfordringer og koser seg med å lære nytt. Jeg er i tillegg ikke noen veldig lekete person, så vårt samspill baserer seg mye på trening/jobb.

Takker for alle svar og kommentarer.

Skrevet

Jeg syntes ikke man skal begynne å trene med hvertfall ikke før hunden er 1år. Det er viktig at hunden er klar både i hode og i kroppen før en begynner å trene. Men tunell og løpe gjennom vingene (uten pinne) er jo grei trening som ikke belaster skjelettet.

Hvordan man lærer hunden forskjell på høyre og venstre tror jeg noen andre burde si noe om, for det vet ikke jeg stort om. :ahappy:

  • 3 months later...
Skrevet

Vet dette er en litt gammel tråd, men jeg svarer lell.. :lol:

Jeg trener agility med min valp på tre mnd. Da er det snakk om kort-korte "økter", hvor hun får lov å løpe opp på de hindrene hun vil, jeg belønner henne for det og så gjør vi alt veldig gøy. En tur i skogen kan være mye mer fysisk krevende for en valp enn å få gå/løpe over en bom (den du beskrev med gangplanke opp, bortover og ned igjen). Jeg tenker mer "miljøtrening" i forhold til agility enn akkurat perfeksjonering av hindre. Hun får oppleve vippa, bommen og mønet, og bli vant til å være på banen og ha kontakt med meg og ha det gøy. Men jeg sender henne ikke akkurat gjennom noen kombinasjoner eller hele baner! Hoppene gjør jeg så lave som mulig (ca 5-10 cm), selv om hun hopper MYE høyere andre steder, som i skogen, eller hjemme i hagen. Vi leker oss på agilitybanen, og prøver å gjøre hindrene mest mulig korrekt; helt ned på feltet, gå slalåmen rett (den shapes foreløpig hos henne), hopppe to-tre ganger over et hinder og å tørre å ta vippa (som jeg selvsagt kontrollerer farten på).

Skrevet

Enig med Huldra, en valp tar ikke skade av å løpe gjennom en tunnell eller vinger. Så sånne ting kan du jo begynne med. Går dere på kurs en gang i uka og hunden din hopper hinder tre ganger der, så tror jeg heller ikke du skal bekymre deg for feilbelastning.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
    • Jeg er interessert i rasene Collie eller Eurasier? Hvordan er de to rasene? Pelsstell? Røyter de mye? Er det mye lyd? Trenbarhet og kan de gå løs ute med lite jakt? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...