Gå til innhold
Hundesonen.no

Psykisk sykdom hos hund


tosa

Recommended Posts

Skrevet

Jeg lurer på om hunden min kan ha en mental/psykisk forstyrrelse. Hun er veldig vanskelig å ha kontakt med og mister lett konsentrasjonen. Vi trener kontakt hver dag, og det har vi gjort hver dag siden jeg fikk henne for litt over et år siden. Men vi kommer liksom ikke videre. Hun er veldig rolig inne, men så fort hun kommer ut blir hun fryktelig urolig. Jeg fikk henne som omplasseringhund da hun var 8 mnd, og den forrige eieren sa hun ikke kunne ha henne fordi hun var mye borte på dagtid, men jeg synes det var litt rart at hun ikke kunne læres til å være alene noen timer på dagen.

Da jeg traff eieren en tid senere fortalte hun at hun plutselig forandret seg fra å være en rolig, harmonisk og veldig kosete hund, til å bli veldig urolig, uten at det hadde skjedd noe spesielt.

Er dette noe en vanlig veterinær kan finn ut av?

Skrevet

Ja, det finnes psykisk sykdom hos hund. De kan ha mange av de "forstyrrelsene" vi kan ha faktisk. Vanlige veterinærer kan så å si ingenting om hunders psyke. Den eneste (?, det kommer flere snart) som har kompetanse på psykisk sykdom hos hund her i Norge, er Gry Løberg som har tatt master i England. Hun har også oversikt over psykofarmaka (legemidler mot psykiske plager), og samarbeider med Alternativet i Oslo.

Jeg tør ikke si om din hund har psykisk sykdom; som sagt så er vel Gry den eneste som kan det.. :icon_clapping: Men hunder kan forandre seg, kanskje kom hunden i kjønnsmodning? Kanskje noe skjedde med produksjonen i hormoner eller noe annet? Kanskje er det noe fysisk som forårsaker atferdsendringer? Man må utrede hundens fysiske form før man får time hos Gry, slik at man utelukker evt sykdommer (skade i ryggen kan føre til bla aggresjon, noe som ligger i klem kan føre til endret atferd, tenner som er knukket osv. kan føre til at hunden plutselig endrer atferd). Sier ikke at hunden din ikke er frisk, eller at den har en knukket tann, men sånt er ikke alltid like opplagt for alle eiere å sjekke før de tror hunden er "gal".

Skrevet

Som Huldra siger, så kan hunde have mange af de samme mentale lidelser som mennesker, mange i min familie er læger i Danmark, og har fulgt med i Charlie fra valp, og har selv hunde, mente at Charlie kunne være hyperaktiv, idet at han udover at være hyperaltiv, havde problemer med at koncentrere sig(kunne ikke holde fokus mere end et ½ minut), Han har den dag idag stadig problemer med at koncentrere sig meget mere end 1 minut.

Skrevet

Fikk høre av dyrelegen at min hund var en såkalt ADHD hund, da han er veldig vilter og sliter med konsentrasjonen hvis det skjer mye rundt han. :rolleyes: Tror nok hunder kan få psykiske plager på samme måte som mennesker. Men dette har vi trenet mye på, og jeg ser stadige framskritt. (selv uten ritalin :) ) Men et viktig element er at Buddy var ca 1 år da jeg fikk høre dette, og han er nå blitt 20 mnd og mer voksen i hodet. ;)

Skrevet

Vel, når de gir ut piller beregnet på hunder som har depresjon, så ville jeg vel tørre å påstå at det klart vil falle inn under psykisk sykdom.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
    • Takk. Hva med Pumi og gemyttet der? Jeg driver med lydighet.
    • Eurasierene er selvstendige hunder som kan være krevende å trene, særlig til å holde seg i nærheten/være løs. De kan ha en del jaktinstinkt også. Det har vært en del svakheter på rasen med frykt og usikkerhet, men jeg vet ikke hvordan status er for tiden.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...