Gå til innhold
Hundesonen.no

hva slags våtfor burde jeg gi?


maja80

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har lyst å begynne å gi Buddy våtfor, kjøtt, vom osv i tillegg til tørrforet. Hva burde jeg gi han, og hvor mye?

Buddy har det siste året operert begge knærne og har derfor mistet mye muskelmasse i bakbeina. Nå kan vi begynne med opptrening, og derfor vil jeg gi han våtfor, vom etc i tillegg for bygging av muskler. Buddy er en blanding av rottweiler+vorsthe, pointer og husky. Med andre ord er han en aktiv hund, som er nå blitt 20 mnd og 35 kg.

Vanligvis får han ca 450 gram med Royal Canin Sensible 28 daglig, pga tidligere plager med sårbar mage. Men det virker som om magen har stabilisert seg, og han tåler nå mye forskjellig uten å bli dårlig.

Takk for alle råd & tips! :rolleyes:

Skrevet

Du kan jo alltids gi Vom&Hundemat, eller Norwegian Polar i tillegg til tørrforet i stedet for vårfor. Ellers kan du gi hun Hill's sitt våtfor, med kylling. Provit har også vårfor, som finnes med kylling, vom, oksekjøtt eller lammekjøtt. Min hund elsker spesielt den med vom, hun får den en gang i blant som "snacks".

Skrevet

Hei hei!

Traff deg på dyreklinikken etter jul. Flott hund du har.

NP får du tak i ved å ringe brødrene Høysæth. Gi beskjed hvor mye du skal ha (20 kg er minsteordre), betal inn på kontonummer og så henter du det på fryselaget til NorCargo på leira. Det er ikke så mye pes som det høres ut som. http://www.norwegian-polar.no/

Vom & Hundemat må du antagelig til Sørfold for å få tak i. Det hender man kan gjøre avtale med de om at de tar med hvis de har et ærend i byen. http://www.huskies.no/

NP har jeg brukt i mange år og føler jeg kan gå god for. V&H brukte jeg i en 3 måneders tid. NP er dampkokt mens V&H er rått. Merket ingen forskjell på fòrene. V&H er litt rimeligere enn NP, men jeg måtte gi litt mer av det. Personlig syns jeg den største fordelen med NP er at det er enkelt å håndtere og lukter ok. V&H ble endel lukt og mye blodgris etter min mening.

Skrevet

Heia! Takk for det! Han e ordentlig godgutt ja :rolleyes: Skal prøve NP. Men hvor mye burde jeg gi? Like deler med NP og tørrfor?

Hei hei!

Traff deg på dyreklinikken etter jul. Flott hund du har.

NP får du tak i ved å ringe brødrene Høysæth. Gi beskjed hvor mye du skal ha (20 kg er minsteordre), betal inn på kontonummer og så henter du det på fryselaget til NorCargo på leira. Det er ikke så mye pes som det høres ut som. http://www.norwegian-polar.no/

Vom & Hundemat må du antagelig til Sørfold for å få tak i. Det hender man kan gjøre avtale med de om at de tar med hvis de har et ærend i byen. http://www.huskies.no/

NP har jeg brukt i mange år og føler jeg kan gå god for. V&H brukte jeg i en 3 måneders tid. NP er dampkokt mens V&H er rått. Merket ingen forskjell på fòrene. V&H er litt rimeligere enn NP, men jeg måtte gi litt mer av det. Personlig syns jeg den største fordelen med NP er at det er enkelt å håndtere og lukter ok. V&H ble endel lukt og mye blodgris etter min mening.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...