Gå til innhold
Hundesonen.no

Trening av hund i Trondheim


Sigrid Meese

Recommended Posts

Hei.

Nå har jeg lyst å begynne å trene sammen med folk, da SNoopy har fått møtt og lekt med nye hunder i det siste og det ser ut til at han takler dte veldig greit.

Lurer da på noen ting.

Altså, nå er Snoopy heller uinteressert i meg når han ser andre hunder, hvordan tar dere det? Er redd folk skal se ned på meg fordi jeg ikke har kontroll over bikkja :hyper:

Hvilket leietau bør jeg bruke? Har flexiband med liker det ikke når jeg skal ha hunden nær meg.

Hvor lenge varer et kurs? Koster det mye? Er kursene delt opp i alder? Snoopy er 11 måneder gammel nå, hvor hører han til?

Har dere en klubb å anbefale oss? Bor på Kolstad enn så lenge.

Vil dere ha noen form for godkjenning om at dyret får delta, med hensyn til smittsomme sykdommer og slikt?

(vi skal ta en tur til dyrlegen snart for en sjekk om alt står bra til, og for å registrere Snoopy og høre om vi kan få innkalling til regelmessige vaksiner o.l.).

Er det noe vi bør vite ellers?

Håper på svar :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke bekymre deg for om han går litt bananas du. Det ermange andre som er og har vært i en sånn situasjon. Det du bør gjøre er å trene på kontakt. Først på god avstand fra nadre hunder, så korter du inn etterhvert.

Han er vel i grunnkursalder. Der lærer dere basickommandoer. Litt sånn valpekurs for litt eldre hunder. Sjekk med Trondheim Hundeskole og Nidaros Brukshundklubb for kurs.

Ellers er det en gjeng som trener sammen på parkeringsplassen på Dragvoll på mandager kl sju. Dette er uorganisert og har ikke med noen klubb og gjøre.

Edit: du bør ikke bruke flexibånd ved trening. Kjøp et kobbel på 1-2 m.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke bekymre deg for det, du er ikke alene! Her går det voldsomt og høylytt for seg til tider når vi møter andre hunder (eller barn...). Og tro meg, det ser enda dummere ut å ikke ha kontroll på en 2,5 kilos hund :icon_clapping:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...