Gå til innhold
Hundesonen.no

Border Collie


Wheaten terrier

Recommended Posts

Skrevet

Hva er forskjellen på en bruksborder og en utstillingsborder?

Har de anneledes utseende?

Noen av de border colliene jeg har hilst på er ganske store og har tykk og glatt pels, mens noen andre jeg har hilst på er mindre, har spissere snute og ikke fullt så tykk pels...

Er det to forskjellige typer, eller kommer det bare an på hvert individ?

Skrevet

En utstillingsborder må i grunn være en bruksborder, siden den må ha bestått gjeterhundprøven for å kunne stilles (hvis jeg har fortstått det rett?) Hehe..

Det kommer nok heller an på hvordan de avler, hvilke egenskaper de er ute etter. Ei som driver oppdrett av BC en halvtimes tid unna her, avler på BC kun for gjeting. Hun vil ha de så små og kjappe som mulig, så hennes BC'er er sikkert ikke mer enn 40-45 cm høy, hehe..

Opprinnelig så var jo BC en skikkelig "gårdshund", kraftig, stor, bredt hode.. og masse, masse pels :)

Men det er jo sånn med alle raser at den forrandrer seg med tiden, etter hvordan folk finner ut hvilket utseende som er best i forhold til den jobben den skal gjøre.

Rasen spriker jo såpass utseendemessig grunnet målbevist avl i begge retninger.

Skrevet

Enig med Ina. :)

Personlig liker jeg de kraftige store med masse masse pels myyye bedre enn de ganske smale og småe BCene :)

Skrevet

Ja enig, den pelsen er jo bare utrolig flott!! Noen hunder som har noe av samme pels, men som krever litt mindre?? :P Men seriøst, er det noen andre raser som har sånn god pels som borderen men som krever litt mindre? Samma åssen farge

Skrevet

de avler på egenskaper for det meste, det er omtrent 0 fokus på utsenet. det er nok derfor dem ikke er så like alle sammen. man må ha oppnådd 90p på en gjeterhundprøve to år på rad for å kunne stille dem.

Skrevet

Brains before beauty!

Det er egenskapene, og ikke utseendet som teller, og derfor er borderen en generell frisk rase. Min BC er langhår, men langbeint og ganske slank (de fleste tipper Alaskan Husky), men han er jo mitt i tenåringstiden da. Skranglegutt.

Skrevet

Liker ikkee utstillings border... Bruks varianten er best :) På border og aussie er det virkelig brains before beauty som teller. Men borderen er den eneste som har blitt så godt bevart. En border uten gode resultater på gjeterhundprøven burde ikke avles på

Skrevet
Liker ikkee utstillings border...

Men er det noe som heter utstillings border? forsto det sånn at det ikke er noe bruks og utstillings variant.. For man kan jo ikke stille hvis de ikke kan gjete... :?

700 innlegg :)

Skrevet

Men er det noe som heter utstillings border? forsto det sånn at det ikke er noe bruks og utstillings variant.. For man kan jo ikke stille hvis de ikke kan gjete... :?

700 innlegg ;)

Det trodde jeg og? :?

Grattis :) har du nettopp blitt hundemester?

Skrevet

Men er det noe som heter utstillings border? forsto det sånn at det ikke er noe bruks og utstillings variant.. For man kan jo ikke stille hvis de ikke kan gjete... :?

700 innlegg :)

det jeg kaller utstillings bc er en som ikke har blitt avlet med vekt på gjeter egenskaper. Mange reiser ned til Sverige å stiller fordi der trenger man ikke gjeterhund prøven

Skrevet
Ja enig, den pelsen er jo bare utrolig flott!! Noen hunder som har noe av samme pels, men som krever litt mindre?? :) Men seriøst, er det noen andre raser som har sånn god pels som borderen men som krever litt mindre? Samma åssen farge

Det sies jo at "Toller er som BC, bare uten stress". Nå sier ikke jeg at alle BC er stressa.. men Tolleren er hvertfall veldig lik, og de har kjempe god pels. Alle jeg møter tror at min Solo på 4 år er en valp, både pga ansiktet og pelsen. Pelsen er silkemyk, skikkelig valpepels.

Skrevet

Det sies jo at "Toller er som BC, bare uten stress". Nå sier ikke jeg at alle BC er stressa.. men Tolleren er hvertfall veldig lik, og de har kjempe god pels. Alle jeg møter tror at min Solo på 4 år er en valp, både pga ansiktet og pelsen. Pelsen er silkemyk, skikkelig valpepels.

Ja..Wow, møtte en Tolelr tispe på 11 år her om dagen, hvis jeg skulle gjetta hadde jeg gjetta 2-3 år :-o Hu så sykt ung ut..Gikk bare litt stivt, men det var bare hvis man så etter :-o :-o :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Håper på det. Behandler er iallefall positiv, jeg blir litt negativ merker jeg basert på tidligere erfaring. Men det er positivt at hun ikke halter eller noe sånt og tilsynelatende bygger fin og jevn muskulatur og ifølge behandler er myk og fin med god bevegelsesfrihet i ledd. 
    • Artig med rykk-og-napp-voksing😬 Håper vondt'er er forbigående🤞
    • Zelda vokser som ugress, dessverre i så stor grad at hun har litt problemer med muskulære spenninger (håper iallefall det er alt det er), men vi koser oss masse og hun utvikler seg fint tross alt og litt enkel behandling holder ting i sjakk. Gleder meg dog til hun ser litt penere og mer balansert ut, så fort fronten tar igjen bakparten så skyter bakparten fart igjen og vokser 5 cm "over natten".  Og håper hun ikke blir alt for stor. 🙈 Håper på mange fine valpevennlige turer ila høsten,  har så smått begynt å trene litt, lærer utrolig fort, men merker godt at det ikke er en rase som er avlet for bruk lenger. Iallefall ikke særlig målrettet. Men det bor en del i henne så tipper det blir en gøyal hund å trene på sikt når man bare får kanalisert det litt bedre.   
    • Det er hundrevis av hunderaser, så det er litt av en jobb å liste alle. I prinsippet er kanskje myndene de mest krevende fordi de er selvstendige, egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Men det er også individuelt.
    • Hvilke hunderaser er vanskeligst å ha løse utenom båndtvangen? Sikkert de med mye jakt. Men hvilke?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...