Gå til innhold
Hundesonen.no

Overraskelse i akvariet


Einstein&Charlie

Recommended Posts

Da jeg kiggede i mit akvarie idag fik jeg mig en overraskelse, på glasset sad der en lille snegl på ca 2-3 mm, det er formegentlig en der har siddet på en af planterne, da jeg fik den.

Men lurer egentlig på hvilken slags det kan være?

Den er så lille så man først kan se senere hvilken slags det er, lige nu er den bare en lille mørk ting.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er den eneste måten å bli kvitt pestsnegler å plukke de etterhvert som de kommer frem?

Enten det eller sette inn fisk som tar de, slik som f.eks kuler eller botia, men det er ikke alltid det passer med hva man egentlig vil ha.

Enkleste måte å bli kvitt de på er nok å plukke ja.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva med å bruke større snegler, eplesnegler f.eks for å ta vekk noe av næringsgrunnlaget til de små sneglene? Hvis man ikke får samme problemet med eplesnegler da, at de formerer seg for raskt?

Ved ikke hvor meget næring der er for snegle i mit kar endnu :closedeyes:

Men tror også at æblesnegle formerer sig forholdsvis hurtigt.

Derfor har jeg valgt at jeg skal have rejer istedet, så fiskene kan tage lidt af yngelen også som naturlig føde.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Karet mitt ble hardt rammet for en stund tilbake, hadde ikke sjangs til å drepte de uten en type 'gift' jeg fikk på dyrebutikken.

Min kjære trofaste algespiser døde trolig at 'giften'.. (sammen med en annen algis).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva med å bruke større snegler, eplesnegler f.eks for å ta vekk noe av næringsgrunnlaget til de små sneglene? Hvis man ikke får samme problemet med eplesnegler da, at de formerer seg for raskt?

Å sette inn epliser eller andre snegler, eller reker for den saks skyld, har ikke hatt noen som helst virkning på pestsnegler her i hvertfall.

Karet mitt ble hardt rammet for en stund tilbake, hadde ikke sjangs til å drepte de uten en type 'gift' jeg fikk på dyrebutikken.

Min kjære trofaste algespiser døde trolig at 'giften'.. (sammen med en annen algis).

Ja slike medikamenter tar som regel knekken på maller og coryer. En annen ting ved å bruke slike middler er at de også dreper eventuelle sandsnegler, og de vil man jo helst ha der.

Det mest effektive er faktisk å plukke dersom du først har fått dem i karet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kloklipp ok igjen. Å lide for skjønnheten er ikke hans greie, men Vom er han villig til å lide for. Vi har hatt kjempefremgang på både kloklipp, dusjing og pelsstell. Å få børste, rake, dusje og klippe med maskin, med begge hender og godisen på hylla, kjempefremgang! Når det kommer til stress på treningssenteret er vi langt fra mål, som er en rolig og stille og perfectly well behaved gentleman Edeward, men det er fremgang, både i kurssetting og innom butikken.  Når det kommer til å gå pent i bånd uten bestikkelser hadde vi MASSIV fremgang, før vi plutselig hadde en hævletes setback i dag.  Han gjorde riktignok bare ett eneste bysk etter syklist, av sikkert mer enn 30 forbipasserende jevnt og trutt, så den delen er nesten i mål. Han var SÅ behersket og fin på alle de andre syklistene som passerte.  MEN, han insisterer på å konsekvent gå med hele skulderen foran beinet mitt når han ikke forventer å få betalt. Det er ufattelig irriterende. Luksusproblem, kanskje? Instruktør mener han skal holde frembeina bak skotuppene mine, men å enforce det kravet er BARE stress, så vi har hatt en helt ****** tur i dag. Om jeg fjerner det kravet under casual walking, så har vi det helt fint. Usikker på den avgjørelsen. Det ER greit å ha ham langt nok bak til at han ser meg og følger meg i hva jeg gjør uten å måtte varsle ham først, dersom jeg vil stoppe eller svinge. Samtidig er det dumt å ha dårlig stemning mellom oss over en sånn bagatell.  Jeg oppfatter ham ikke som for selvstendig eller dominant, så jeg tror ikke det å bare la ham gå de 30 cm for langt frem er et lederskapsproblem. Han er bare misfornøyd med hvor treigt jeg går, og føler vel at det går fortere om han er et hode foran.  Å fjerne kravet er å fjerne en stressfaktor for oss begge. Får høre med privatinstruktøren vår hva hun mener før vi gir opp eller finner en annen tilnærming. Ellers var det en massiv skuff å komme til klubbens første utendørstrening i LP for året. Det var INGEN der da vi kom. To stk kom ca 45 min etter start, da vi gikk igjen. Oh well. Planen var å ha det litt dølt der, med døll mat og en døll leke lekt dølt med av en døll muttern, for å ikke få samme problem med forventningsstress som vi har på senteret. Full måloppnåelse på den. Ede forbinder ikke spaserturen dit med noe spennende nå, mer som 2x30 min med krangling om hvor han skal gå ifht meg -_- Vi prøver igjen på torsdag, uten kravet om å holde seg bak skotuppene mine i casual walk. Kanskje legge på mer andre øvelser underveis for å forbinde turen i seg selv mer med mestring.  Utgangsstilling uten godis i hånden? Jeg fikk en på turen i dag. Ikke verst. Den var en opptur  
    • Hvor lenge varer et Back on Track dekken? Når blir det slitt? Hvor mye vask tåler det? Mitt er vel 10 år gammelt, så vurdere å kjøpe nytt.  Men noen som har noen info om dette? Har sjekket BOT sin side, men finner ikke noe om akkurat dette.   
    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...