Gå til innhold
Hundesonen.no

Lus?


Ane&Kaiza

Recommended Posts

Skrevet

Usikker, men tror det er en liten sjans for det ja.. Men siden det var minusgrader hjelper det, vel? så hadde kanskje tatt meg en tur til dyrlegen å sjekket og evnt fått en lusekur jeg, Ane :lol:

Skrevet

Både jeg og ingervilde skal ta avlusningskur på våres hunder i morgen. Lars skal også ta på Minella selv om han ikke trodde Minella hadde lus. Men Kaiza har vel uansett vært i kontakt med Arwen og da har hun nok mest sannsynlig fått det fra han siden både arwen og aron har lekt med Minella? (Dyrlegen sa at han ikke fant noe lus på aron, men jeg fikk resept for han klør seg masse og jeg er sikker på at det er lus) Bedre å være på den sikre siden, for hunden sin skyld :lol:

Skrevet
Når jeg var på tur med hunden min i dag, var det en tispe som var løs. Hun fulgte etter oss ett stykke, før jeg bestemte meg for å følle henne hjem. Hunden min ble litt irritert for det var en innpåslitende flat coat. Så de begynnte å slåss litt. Det varte i ca. 2 min. Jeg har mistanke om at denne hunden har lus, pga. ei vennine av meg sin hund fekk lus etter å ha vært i kontakt med flat coaten. Kan min hund ha fått lus??

Det var ganske kaldt i dag, ca. 2-3 minusgrader. Kan dette ha drept lusa?

Det må være minst 10 minus for at lusa skal dø, og så kaldt blir det nok aldri på en hund...Lus er også supersmittsomt, så jeg ville sjekket hunden fremover for å se om den ble smittet. Det er heller ikke noe poeng i å behandle for lus uten å vite om den faktisk har fått det. Parasitter kan bli resistente hvis vi overmedisinerer og det er vel noe vi helst vil unngå. Lusen er ufarlig, og smitter ikke til noe annet enn hund, og er lett å få øye på (som oftest bak ører og under armene til hunden). Det er også ganske lett å behandle.

Skrevet

Huff jeg tror hunden min har lus, fant noe uttøy i pelsen ikveld. Han klør også ganske mye egentlig, har vært slik en liten stund så dette burde jeg ha tenkt på før. Skal til dyrlegen i morgen nå da. Huff og vi har 5 hunder som vi har leika med som må få beskjed. Og den lokale utstillingen som jeg egentlig skulle ha han med for sosialiseringens del kan vi bare glemme. Fy fasan åsså.

i228742548_79245_7.jpg

Skrevet

Lus er dessverre noe man må venne seg til når man har hund. Og er man mye på utstillinger så er lus og kennel hoste dessverre en av premiene man får med seg hjem.

Men man bør ikke ta lusekur uten å ha konstantert at hunden har lus, da det ender med at lusen blir resident mot middelet. Det har skjedd med expot, vet at det er mange dyrleger som skriver ut dette middelet. Men det har ingen funksjon lenger mot lus.

Skrevet
Lus er dessverre noe man må venne seg til når man har hund. Og er man mye på utstillinger så er lus og kennel hoste dessverre en av premiene man får med seg hjem.

Hvor vanlig er lus og kennelhoste når man driver aktivt? Har selv holdt på i 17 år nå, og jeg har hatt lus en gang på hundene og aldri kennelhoste faktisk...

Skrevet

Jeg har faktisk tatt vare på noen eksemplar av krypene som jeg skal ta med imorgen. Så da får vi se hva det er.

Han har fått gjennomgang med kammen, fant litt floker også så jeg står ikke akkurat høyt i kurs akkurat nå. Når og hvordan han har fått lus er jo en gåte for meg, men det er vel gjerne slik det er.

i228742548_79245_7.jpg

Skrevet
Hvor vanlig er lus og kennelhoste når man driver aktivt? Har selv holdt på i 17 år nå, og jeg har hatt lus en gang på hundene og aldri kennelhoste faktisk...

Da har du vært heldig :)

Har drevet aktiv i noen år jeg også, da jeg drev med agility så var det ikke så ofte jeg merket så mye til det, men etter at jeg begynte mer aktiv på utstillingsfronten så har jeg merket mer og mer. f.eks etter NKK drammen i sommer så ble mine smittet av kennel hoste, vet at også fler ble det. Selv om de er vaksinert hvert år så måtte jeg få medisiner til de. tidligere så har det bare vært veldig svakt, mer som en mild forkølelse. (harket bare litt men sist så hostet de så de brakk seg)

Skrevet
Har ikke funnet noen lus eller noe kryp i pelsen. Bør jeg ta lusekur?

Sprøyta skal visst svi å sånn...

:)

Ikke ta lusekur med mindre du vet at hunden faktisk har lus.

Og har den lus, så spiller det jo ingen trille om sprøyten svir eller ei :)

  • 4 weeks later...
Skrevet
Har ikke funnet noen lus eller noe kryp i pelsen. Bør jeg ta lusekur?

Sprøyta skal visst svi å sånn...

:lol:

Snakka med rune og han sa at sprøyten bare svei på små hunder. Større burde tåle såpass sa han, så tror ikke det blir noe mer problem enn en vanlig vaksinasjonssprøyte :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...