Gå til innhold
Hundesonen.no

Lus?


Ane&Kaiza

Recommended Posts

Både jeg og ingervilde skal ta avlusningskur på våres hunder i morgen. Lars skal også ta på Minella selv om han ikke trodde Minella hadde lus. Men Kaiza har vel uansett vært i kontakt med Arwen og da har hun nok mest sannsynlig fått det fra han siden både arwen og aron har lekt med Minella? (Dyrlegen sa at han ikke fant noe lus på aron, men jeg fikk resept for han klør seg masse og jeg er sikker på at det er lus) Bedre å være på den sikre siden, for hunden sin skyld :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når jeg var på tur med hunden min i dag, var det en tispe som var løs. Hun fulgte etter oss ett stykke, før jeg bestemte meg for å følle henne hjem. Hunden min ble litt irritert for det var en innpåslitende flat coat. Så de begynnte å slåss litt. Det varte i ca. 2 min. Jeg har mistanke om at denne hunden har lus, pga. ei vennine av meg sin hund fekk lus etter å ha vært i kontakt med flat coaten. Kan min hund ha fått lus??

Det var ganske kaldt i dag, ca. 2-3 minusgrader. Kan dette ha drept lusa?

Det må være minst 10 minus for at lusa skal dø, og så kaldt blir det nok aldri på en hund...Lus er også supersmittsomt, så jeg ville sjekket hunden fremover for å se om den ble smittet. Det er heller ikke noe poeng i å behandle for lus uten å vite om den faktisk har fått det. Parasitter kan bli resistente hvis vi overmedisinerer og det er vel noe vi helst vil unngå. Lusen er ufarlig, og smitter ikke til noe annet enn hund, og er lett å få øye på (som oftest bak ører og under armene til hunden). Det er også ganske lett å behandle.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Huff jeg tror hunden min har lus, fant noe uttøy i pelsen ikveld. Han klør også ganske mye egentlig, har vært slik en liten stund så dette burde jeg ha tenkt på før. Skal til dyrlegen i morgen nå da. Huff og vi har 5 hunder som vi har leika med som må få beskjed. Og den lokale utstillingen som jeg egentlig skulle ha han med for sosialiseringens del kan vi bare glemme. Fy fasan åsså.

i228742548_79245_7.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lus er dessverre noe man må venne seg til når man har hund. Og er man mye på utstillinger så er lus og kennel hoste dessverre en av premiene man får med seg hjem.

Men man bør ikke ta lusekur uten å ha konstantert at hunden har lus, da det ender med at lusen blir resident mot middelet. Det har skjedd med expot, vet at det er mange dyrleger som skriver ut dette middelet. Men det har ingen funksjon lenger mot lus.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lus er dessverre noe man må venne seg til når man har hund. Og er man mye på utstillinger så er lus og kennel hoste dessverre en av premiene man får med seg hjem.

Hvor vanlig er lus og kennelhoste når man driver aktivt? Har selv holdt på i 17 år nå, og jeg har hatt lus en gang på hundene og aldri kennelhoste faktisk...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har faktisk tatt vare på noen eksemplar av krypene som jeg skal ta med imorgen. Så da får vi se hva det er.

Han har fått gjennomgang med kammen, fant litt floker også så jeg står ikke akkurat høyt i kurs akkurat nå. Når og hvordan han har fått lus er jo en gåte for meg, men det er vel gjerne slik det er.

i228742548_79245_7.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvor vanlig er lus og kennelhoste når man driver aktivt? Har selv holdt på i 17 år nå, og jeg har hatt lus en gang på hundene og aldri kennelhoste faktisk...

Da har du vært heldig :)

Har drevet aktiv i noen år jeg også, da jeg drev med agility så var det ikke så ofte jeg merket så mye til det, men etter at jeg begynte mer aktiv på utstillingsfronten så har jeg merket mer og mer. f.eks etter NKK drammen i sommer så ble mine smittet av kennel hoste, vet at også fler ble det. Selv om de er vaksinert hvert år så måtte jeg få medisiner til de. tidligere så har det bare vært veldig svakt, mer som en mild forkølelse. (harket bare litt men sist så hostet de så de brakk seg)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ikke funnet noen lus eller noe kryp i pelsen. Bør jeg ta lusekur?

Sprøyta skal visst svi å sånn...

:)

Ikke ta lusekur med mindre du vet at hunden faktisk har lus.

Og har den lus, så spiller det jo ingen trille om sprøyten svir eller ei :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...
Har ikke funnet noen lus eller noe kryp i pelsen. Bør jeg ta lusekur?

Sprøyta skal visst svi å sånn...

:lol:

Snakka med rune og han sa at sprøyten bare svei på små hunder. Større burde tåle såpass sa han, så tror ikke det blir noe mer problem enn en vanlig vaksinasjonssprøyte :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...