Gå til innhold
Hundesonen.no

Grand danois


Akita

Recommended Posts

Skrevet

Har lyst på en hund til når Akita er 2,5 år. sommeren 2009.

Og har gjerne lyst å finne ut mer om GD.

Gemytt?

helse?

"barnevennlig"?

Hvor mye spiser den?

er dette en rase som vil gå sammen med Akita?

pluss alt ant som dere vil skrive. :P

Har lest på canis, men er så mye bedre å få det rett i fra de som har kjennskap til rasen.

Anette & Akita

Skrevet

De lever forholdsvis kort (6-9år), spiser som en vanlig stor hund.. Går greit med andre hunder, men som vanlig bør det ikke være samme kjønn. Noe vokting, men ikke av den verste sorten. Flott med barn.

Skrevet

Du får vel se deg noen Scoobi-Doo filmer, for mye som kommer frem der er ikke tull. Haha...

Men en enestående rase jeg er veldig glad i.

Store vennlige kjemper som kan gi deg noen (litt for få) men likevel morsomme og fantastiske år.

Bare ikke prøv å putte en av dem inn i bilen til moren din sammen med buret til Akita, for da får vel du ikke plass selv.

Skrevet

Men korleis vil en så stor hund gå sammen med Akita?

ho er jo ikkje så stor av seg, har hørt at når eg skal ha en hund til så bør den være på størrelse med Akita..?

og eg som første gangs eier, er dette en grei hund som nr 2?

Skrevet
Men korleis vil en så stor hund gå sammen med Akita?

ho er jo ikkje så stor av seg, har hørt at når eg skal ha en hund til så bør den være på størrelse med Akita..?

og eg som første gangs eier, er dette en grei hund som nr 2?

Jeg hadde phalenen først,fikk hund nr 2 når hun var 1,5år som da er en boerboel de er til og med samme kjønn og det går helt utrolig greit

å hos meg veier minste2,5-3kg og største er 57kg å enda i vekst så det er en kjempe forskjell på mine to...så jeg ser ikke noe problemer i at du skaffe deg en GD...det blir somregel ikke noen fler problemer en det du lager selv:D

Lykke til,det er flotte hunder,men spiser mye mat;)

Skrevet

Veldig mange som har Grand Danois har småhunder i tillegg (tibber, dvergpincher, chinese crested osv). (Og veldig mange har også to av samme kjønn.) Selv har jeg en GD og en Chinese Crested og jeg synes det var litt slitsomt da GDen var stor valp uten å helt skjønne hvor stor og sterk hun var i forhold til den eldre miniatyren (hadde motsatt først, altsp voksen GD og CC valp, og det var lettere), men det har nå gått greit og den lille har aldri blitt skadet. Begge er voksne nå og går flott i sammen.

Skrevet

Det sies jo at forskjellige kjønn ofte er enklest, da to av samme kjønn kan bli konkurrenter og sloss osv hvis det blir ille.

Men det går jo somoftes greit, ihvertfall hvis det er endel år mellom de to. Er de jevngamle kan det bli slossing om rangen hvis de er like. Har sett endel omplasseringer pga det, at de går ikke overens rett og slett.

jeg har også lyst på GD. En helsort. de er så flotte. (og spesielt de med kuperte ører)

Skrevet
Det sies jo at forskjellige kjønn ofte er enklest, da to av samme kjønn kan bli konkurrenter og sloss osv hvis det blir ille.

Det der tror jeg er veldig raseavhengig, og jeg har ikke inntrykk av at GDer er spesielt samme-kjønns-aggressive. Alle de jeg har kjent med GD har hatt dem sammen med andre GDer eller hunder av andre raser av samme kjønn, uten noen større problemer.

Jeg reagerer litt på at samme-kjønns-aggresjon blir framstilt som "normalt". Visst skjer det innen alle raser, men for de aller fleste tror jeg det rent praktisk er greiest å holde seg til hunder av samme kjønn, så slipper man stress i forbindelse med løpetid, hanhunder som skal passe på tispa si mot fremmede hunder osv.

Skrevet

Jeg har aldri hatt problemer med agressivitet innen flokken, enten det har vært hannhund-hannhund, tispe-tispe eller hannhund-tispe.

Så lenge jeg er en leder for hundene og jeg behandler dem etter rang (den med høyest rang, som regel den eldste, får alle privilegier først) så går det bra.

Jeg vil heller ha hunder av samme kjønn, enn en av hver. Ikke lett å være hannhund (eller eier) i løpetiden :icon_redface:

Skrevet

Skal eg ha en hund til, som mest sannsynlig skjer, så blir det en jente til.

Virker som det er veldig styr å ha hannhund i hus når det er løpetid pågang.,,

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...