Gå til innhold
Hundesonen.no

Drive med gjeting og agility?


Josephine

Recommended Posts

Skrevet

Har en Border Collie tispe på et år.

Har gått valpekurs, og en intensiv helg som var valp/grunnkurs og typen min skal gå grunnkurset med henne fra og med neste uke. Jeg har lyst å prøve på bronsemerket og gå videre på agility..

Og så har jeg kjempe lyst å prøve henne på gjeterhund kurs.

Så til spørsmålet. Vil gjetingen ødelegge for agilityn/lydigheten eller vil det styrke oss som en ekvipasje??

Vil gjeter innstinket hennes bli sterkere med tanke på å gjete andre ting enn sau/hest/ku,eller blir det lettere å kontrollere?

Hun har sett sauer bak gjerde og har "gjeta" hestene når vi har vært i stallen, men har fint klart å rope henne inn, be henne bli osv...

(Noen ganger kan det forøvrig virke som hun prøver å gjete den andre bikkja mi og :wub: )

Ingen spørsmål er for dumme*trykke på poste knapppen* ;)

Skrevet

Jeg tror du trygt kan sette igang med gjeting! Det er kjempemorro, hundene elsker det, og den minimale erfaring jeg har tilsier at det bare styrker forholdet, ikke omvendt. Meld deg på gjeterkurs og kos deg!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
    • Takk. Hva med Pumi og gemyttet der? Jeg driver med lydighet.
    • Eurasierene er selvstendige hunder som kan være krevende å trene, særlig til å holde seg i nærheten/være løs. De kan ha en del jaktinstinkt også. Det har vært en del svakheter på rasen med frykt og usikkerhet, men jeg vet ikke hvordan status er for tiden.
    • Det er individuelle forskjeller, men alle disse må børstes regelmessig og bades innimellom for å holde pelsen ren og fin. Corgi krever mindre pelsstell, men røyter ganske mye. Alle er jo gjeterhunder som er mest brukt som selskapshund, men corgi og sheltie har nok en del mer vakt/varsling enn de litt større rasene, og corgiene har erfaringsmessig mer gjeterinstinkt. Alle rasene er hunder som bør få brukt seg utover å være familiehund og gå på tur.
    • Er det greie mentale instinkter på Eurasier? Noe rusk der? Har vurdert rasen lenge siden virker som om det er en grei allroundhund.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...