Gå til innhold
Hundesonen.no

Spørsmål ang lusekur


MariaN

Recommended Posts

Våre to hunder ble behandlet for lus før jul. Verken vi eller veterinæren så noen lus, men det gikk lus i området og siden begge klødde, fikk de to behandlinger med expot og klødempende shampo. Kløingen forsvant, men har nå kommet tilbake på Arn. Ser ikke noe lus eller annet utøy på ham og han virker heller ikke rød på huden (tenker på irritasjon), men han klør altså. Det er vel usannsynlig han har lus hvis ikke vår andre hund klør? Har dusjet ham i den klødempende shampoen to ganger nå i løpet av januar, siste gang i dag, så håper det kan ha noen effekt.

Noen som har lignende erfaringer eller peiling på hva det kan være han klør av? Det merkelige og ekle er at han begynte å klø med en gang vi kom hjem til vår egen leilighet etter å ha vært borte på juleferie i fjorten dager...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg må bare få legge til at jeg, som har hatt lus på bikkjedyret utallige ganger, kun er fornøyd med stronghold. En dose er mer enn nok, og lusa forsvinner fort og greit. Anbefales! Exspot fungerte aldri her.

I mitt tilfelle er det snakk om blodlus. Pelslus har jeg aldri vært borti.

*dumme nabo som ikke gidder å ta lusekur på den ustyrlige bikkja si*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  Lone skrev:
Det er vel usannsynlig han har lus hvis ikke vår andre hund klør?

Selvsagt kan han ha lus selv om den andre hunden ikke har lus. Da gamlemor hadde lus var hun full av udyrene, jeg satt og plukket lus av henne i lange baner da jeg oppdaget det (før hun ble behandlet). Hun hadde mao hatt disse lusene temmelig lenge. Den andre hunden min hadde dog INGEN lus, selv om de jo levde sammen, sov sammen og i det heletatt burde smittet hverandre.

Det kan vel også nevnes at gamlemor overhodet ikke klødde noe som helst av disse lusene, så fravær av kløe trenger heller ikke å bety at hundene IKKE har lus (bare for å ha sagt det).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  Siri skrev:
Det kan vel også nevnes at gamlemor overhodet ikke klødde noe som helst av disse lusene, så fravær av kløe trenger heller ikke å bety at hundene IKKE har lus (bare for å ha sagt det).

Det er vel rett og slett derfor lus er et så stort "problem" også, fordi hunden ofte ikke gir tegn på at det er utysker der, og dermed er smittefarlig uten at eier er klar over det. Den ene gangen Orry hadde lus fant jeg det ikke ut før det kravlet noe over hånden min mens jeg klddde øret hans <_< Han hadde ikke klødd, og de var VANSKELIGE å se i pelsen hans.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  Vala skrev:
Men expot... Mener da vitterlig at det er endel hunder som reagerer på dette middelet med kløe også? Det kan ikke være derfor han klør nå? Eller har du sett lus på ham i det siste? OG kan du nå ta med et eksemplar av utysket og gi det til vet, så kan han sjekke hvilken lus det er ?

Jeg skal faktisk gjøre det i morgen. Se om jeg finner noe.

Han hadde en svart prikk eller to på innsiden av låret. Altså lusa graver seg under huden..

Skal prate med dyrelegen om det kan være pga dette stoffet han klør. Det er to plasser og det er ved albuen og buken.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Hei jeg er i lusehelvete nå nuke.png Jeg fikk frontline med dyrlegen, snakka med henne på telefonen. Lillemannen fikk første kur for 2 dager siden, hvor lang tid går det før man begynner å virkelig se virkningen av kuren. Jeg gikk gjennom pelsen i går og fant noen småkryp, de er utrolig vanskelig å finne synes jeg (masse pels) men jeg finner dem på disse vanlige stedene.

Har også disse svarte prikkene du nevner MariaN. Hvordan har lusekuren gått egentlig, er han kvitt dem?

Og så over til omgivelsene, jeg har noen pledd/liggunderlag som ikke skal vaskes, jeg har satt dem ute istede, vil lusa dø etter en stund? Mener å ha hørt at de dør av seg selv dersom de ikke er i kontakt med hunden på en stund?

Og i forhold til en kur eller to, sa dyrlegen at siden han hadde uttøy i pelsen skulle han absolutt ha to kurer, men de andre hundene som ikke har kløe eller uttøy kan få en (og selvfølgelig observeres) for å se om det er behov for en andre kur.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Vi har hatt lus kur på lus kur, utallige ganger siden vi fikk hunden. Vi må antageligvis ha fått Expo, for vi har måtte gitt henne tre lus kurer på 10 mnd...de site to gangene har hun fått en i nakken og en i krysset.. Kom nettopp nå hjem fra dyrelegen , for jeg var ikke trygg på at hun var kvitt dem. og nå er hun heldigvis kvitt utyskene . Det var bare dødt det som var igjen.

Vi fikk høre at middelet hun fikk varte en mnd, først tok den de som var levende så tok den de eggene som ikke var klekt ut til slutt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Henger meg på pinewood! Jeg har hatt herre/unisex vest og den passet meg godt i bredde. Ble dessverre litt for lang eneste så var uheldig å ødela glidelåsen og sømmen på en lomme i ett fall. Foreløpig eneste minuset med den er at den blir litt tung om man er ute i heftig regn.  Fikk sommerversjonen til pinewood i erstatning fra widforss og den bruker jeg hele tiden. Store gode lommer som rommer masse! ikke opplevd å miste noe utav, og i konkurranse setting så skal det ganske mye til for at leker ligger synlig for dommer også. Så sånn teknisk disk som det skal det godt gjøres at skjer også.    Har også en IQ Dogsport multifunctional jakke jeg bruker på vinteren og jeg elsker den!! Liker spesielt godt at det er linere til lommene så man kan vaske dem ofte om man bruker litt grisete godbiter. Ikke fult så dyp lomme bak som pinewood, men ok nok. 😊    Har også en eldre CRW vest fra hooks og den er jeg ikke så fan av. For små lommer og for lett å miste ting utav. Fordelen er stofftypen som ikke tar til seg så mye vann i regnvær. 
    • Kan være. Føler allikevel for å høre musikken sammen mens vi går. Han blir glad av musikk han liker, og den trafikkstøyen er ganske ubehagelig når en legger merke til den. Den er ujevn, uforutsigbar, og det er ikke behagelige lyder. Veldig til susing pga hastigheten. Kjent for å ha ugunstige effekter på helse. Å fokusere hørselssansen på Bob Marley istedenfor er antakelig sunnere for såkalt mental helse. Alternativt, så kan vi selvsagt busse de tre holdeplassene for å bare ha fuglekvitter og klukkende elv på øret siste delen av veien. Også en mulighet. Det er bare så mye mer lettvint å gå enn å styre på med buss som går 1-2 ganger i timen for de tre holdeplassene. 
    • Trenger han faktisk lyden? Jeg vil tippe han får pulsen godt nok fra et headset på deg.
    • Har tenkt på det, spille synkront i to headphones, og prøvde på hunden et rundt halsen, men det blir for dårlig lyd til ham. For mye av høyfrekvente lyder og ingen bass. Må ha fyldigere lyd for å kunne nyte den.  Ingen fare for å forstyrre omgivelsene, en møter svært sjelden andre mennesker langs den veien der, og de har i 100% av tilfellene så langt vært på sykkel, som farer fort forbi.  Med mindre det finnes headphones lagt spesielt for hunder (tror ikke han vil like det mens vi er i bevegelse i dynamiske omgivelser) er jeg derfor ute etter en så nett og praktisk og rimelig ghettoblaster som mulig, til å bære på kroppen med stropp. Det er 20 min langs et sånt grusomt kjedelig strekke hver vei, til hver eneste trening hele sommerhalvåret. Trenger sprite opp den turen littegrann
    • Hvorfor ikke bare bruke et headset? Det blir fort irriterende for omgivelsene hvis du skal prøve å overdøve trafikken med musikk...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...