Gå til innhold
Hundesonen.no

Røyteperiode nå?


meg123

Recommended Posts

Skrevet

Vet om mange hunder som røyter nå. Molly fant ut at hun skulle slippe hele under ullen sin nå som snøen kom :rolleyes:

Skrevet
Vet om mange hunder som røyter nå. Molly fant ut at hun skulle slippe hele under ullen sin nå som snøen kom :rolleyes:

det var godt å høre at det ikke var noe unormalt :ahappy:

Skrevet

Om det er normalt, vet jeg ikke. Men her røyter nesten alle...

Prøvde å klippe klør på lille krapyl, men fikk munnen så full av pels at det ble kamming i stedenfor...

Skrevet

Er jo temperaturavhengig. Selv har jeg ikke noe særlig hårslipp for tiden, men det skal ikke mange graders forskjell før jeg merker det. Her har temperaturen ligget på -2/+3 lenge.

Skrevet
Om det er normalt, vet jeg ikke. Men her røyter nesten alle...

Prøvde å klippe klør på lille krapyl, men fikk munnen så full av pels at det ble kamming i stedenfor...

Klipper du klør med munnen du... ? ;);):P

Men det er jo ikke rart at de stakkars dyra våre røyter da, hverken de eller vi aner jo om det er vinter, votter, sommer eller høstregn. Skal vi kle av oss, på oss, vanntette oss eller pakke inn nesen fordi det blåser og snør? :twitch::blink:

Er forberedt på fullt pelsbelegg i stua i løpet av de nærmeste dagene.

Skrevet

Her har det vært hardcore røyting i litt over en måned nå... så nå ser lille frøken ut som en vakker malle fra utstillingslinjer.. :twitch: Så normalt er det nok.... Håper bare det kommer tilbake igjen... for det ser stusselig ut med langhårsbelger uten underull og dekkhår.... :blink:

Skrevet

Mike har også satt i gang røyting for fullt nå, han har bare røytet en gang før når han slapp valpepelsen sin, og jeg må børste han hver dag, og han er ganske snurt for det. Børster og børster og det renner av like mye pels hver dag, og han har sånne flekker med lite pels på seg... "nydelige lille pokker spaniel", han ser jo ikke ut!! <_<

Skrevet

Hm jeg søkte på ordet røyting og røyteperiode, men ingenting dukket opp.. men det er en annen historie.

Min legger fra seg svarte hår overalt! Senga og sofaen ser ikke uuuuut !! Skiftet på nytt og hvit laken i går kveld, i dag er det svart. Et alternativ kan jo være å ikke ha han oppi senga. :ahappy:

edit:

Nå har jeg børstet hunden. Dro av han en hel boss sekk med hår, for å ikke overdrive.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Ehm.. Det jeg skrev over: en hel boss sekk?

Isåfall dro jeg av han en hel container med hår i går. Du verden.. Aldri sett så mye hår før. Og da børstet jeg ike lenge :P

Etterpå skal jeg gå løs på den store hekken hans, der er det masse grå underpels som skal bort. Men det spørs da, han nekter å stå i ro :P

Misunner ikke dere med flere Belgere akkurat nå ;)

Skrevet

Mareritt, mareritt, mareritt.... Gutten slipper pelsen som om det sto om livet her nå! Hele den svarte sofaen min er dekket med hår av "løvbrunrød" farge.... man kan begynne å nyse av mindre. Jeg ser godt på resten av ham at han kunne hatt godt av en liten nappings også. Det florerer med "død" pels på ham..

Pusene har begynt å dilte etter.. men de slipper mer pels i "klumper". Mye letter å plukke opp og bli kvitt. For å kvitte meg med Sofus sin pels som ligger ut over hele sofaen, har jeg gått til innkjøp av oppvaskhansker.. gjorde det ganske så lett når ingen av de "vanlige" remediene ville funke optimalt!

Skrevet
For å kvitte meg med Sofus sin pels som ligger ut over hele sofaen, har jeg gått til innkjøp av oppvaskhansker..

Hadde du ikke oppvaskhansker fra før av? :Laugh:

Tinka hadde en superkort røyteperiode for noen uker siden, men det ser ut til at hun tilpasser seg veldig været, dvs at det varierer veldig mye hvor mye hun røyter. Forhåpentligvis beholder hun resten av pelsen en stund til.

Skrevet
Hadde du ikke oppvaskhansker fra før av? :Laugh:

Tinka hadde en superkort røyteperiode for noen uker siden, men det ser ut til at hun tilpasser seg veldig været, dvs at det varierer veldig mye hvor mye hun røyter. Forhåpentligvis beholder hun resten av pelsen en stund til.

*ler* Joa, men den har liksom blitt brukt i forbindelse med dovasken.. så den fristet det ikke akkurat å ta i bruk :wub:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. Takk for svar.  Nei, jeg har alltid ment og prøvd å unngå å hilse på hunder. At hunden min bare skal lære seg at andre hunder eksisterer, men at han ikke har noe med de å gjøre. Annet enn de 2-3 hundevennene han har. Det skal jo sies at vi bor på landet, så ferdes mest i skog og fjells, så vi møter ikke folk eller hunder så ofte hjemme. Men han er veldig trygg og grei, mtp han har vært med meg på jobb over hele landet siden han var 10 uker. Har tatt han med meg inn til byen ved noen anledninger for sosialisering, altså se men ikke røre, og det går stort sett kjempe flnt. Men da er det mer avstand, og jeg har prøvd med alle mulig godbiter og ball, og det er som en bc flest at det er ballen som er best. Men det bruker vi svært sjeldent da han girer seg opp altfor mye og mister fokus. Med ballen kan han være løs blant hunder og folk uten å bry seg om de. Hadde vært morsomt å hatt halvparten av fokuset hans uten ball, som han har med ball 😀 Nå blir han 2 år om en mnd, og problemet rundt hunder har blitt mye bedre. Og vi har ikke gjort noe annerledes egentlig, annet enn å prøve å få mer avstand. Han kan løfte litt på halen og pelsen, men ingen bjeffing eller knurring. Han lander veldig fort etter vi har passert også. Hadde ett tilfelle hvor en liten hund løpt mot og bjeffet og herjet i inngjerdet hage, da dro han i båndet og reiste litt pels. Men ingen lyd da heller, men ble fint med videre og snuste for seg selv i grøfta mens den andre holdt på i bakgrunn. Mye av det er nok pga båndet virker det som også. I langline hvor han får fler forsøk og muligheter til å tenke selv, før lina blir stram så går det bedre enn i kort bånd hvor det kanskje blir stramt med en gang. Så jeg tror jo vi er på bedringens vei, og at det vil bli enda bedre mellom 2 og 3 år 🤞
    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...