Gå til innhold
Hundesonen.no

nyttårsaften - løpetid


sommerro

Recommended Posts

Skrevet

Trenger svar kjapt =) har ei tispe med sin 2 løpetid nå.. Hun startet å blø for 14 dager siden. Trodde hun var ferdig med å blø ca. 10 dagen, men hun blør fortsatt. Hun er veldig hoven, (tror kanskje hun er litt mindre nå enn for et par dager siden men synet kan bedra).

Spørsmålet er (ja, jeg vet at mange oppfatter det som et dumt spm fordi tisper IKKE skal møte hannhunder i løpetiden med mindre man ønsker valper).

- Kan hun være sammen med en hannhund på nyttårsaften? da har det gått 19 dager siden jeg så det første blodet. Er hun mest sannsyhnlig over "ståinga"?

tenker eventuelt, hvis vi tar på henne truse, med bokser utenpå der igjen, og hannhunden bokser, kan vi klare å hindre parring?

Å sitte med begge hundene i bånd hele kvelden er ikke et tema. Da får vi heller være hjemme på nyttårsaften. lar henne hvertfall ikke være alene hjemme på kvelden..

Skrevet

Jeg tror at hvis dere tar på tispa tispetruse og bokser med strikker som strammer rundt der bokseren er på magen,og begge bena + en bokser på hannhunden med strikker som sikrer rundt magen og på bena og aldri lar dem være sammen alene så skulle dere være sikret mot valper.

Men skulle det under noen omstendigheter skje noe ,så må dere ikke dra dem ut av hverandre for det er farlig for begge parter.

Så får dere heller ta en abortsprøyte :)

Har ikke peiling på det med når de er fruktbare ,men jeg ville ikke tatt noen sjanser!

Skrevet

Problemet med en slik løsning (uansett hvor mange bukser dere tar på hundene) er jo selvsagt at det KAN bli utrolig stressende og masete for hundene, da. I alle fall for hannhunden.

Og nei, antall bukser sikrer lite i forbindelse med parringsvillige hunder - om hannen tar av EN bukse eller tre er nokså uinteressant for han.

Så uansett hvordan man kler på hundene må man selvsagt være sammen med dem og si ifra til dem hvis de "starter noe". Fordelen er at i alle fall HAN neppe bryr seg om noe som helst annet i nærhetne - enn løpetispen, da.

Men ja, troligvis er hun ferdig med "stå-dagene" sine til da - og med et skikkelig bad der bak, og en hannhund som er ganske vant til løpetisper, så vil det hele nok foreløpe veldig greit.

Personlig hadde jeg heller dusjet henne med en sånn løpetidsspray (etter et skikkelig bad med shampo) - også hadde i alle fall jeg antatt at dette skulle gå helt fint!

Lykke til!

Susanne

Skrevet

Stor sjanse for at det kan bli en slitsom kveld, veit om tisper som har stått to ganger; siste gang helt i slutten av løpetiden, ho ble parret også, så jeg hadde nok droppa å dra bort på nyttårsaften.

Hvis du absolutt må reise bort, har du ikke noen som kan ha henne for deg da?

Jeg ville nok heller blitt hjemme med tispa mi jeg :rolleyes:

Skrevet

Ut ifra det jeg har fått vite nå, så blir vi nok hjemme istedet. Eventuelt dra bort å spise, og la tispa være hjemme alene mens vi er borte da.. Men må jo hjem i god tid før rakettene kommer.. men, vi får se..

Tror kanskje det ville blitt rimelig stress å ha bikkjene sammen.. er liksom slik, hun kan jo være ferdig med løptetiden da, men man veit jo aldri.. Dyrlegen jeg snakka med for ei stund siden sa at han hadde vært borti tisper som ble drektig etter 4 uker.. det er vel sjeldne tilfeller men..

Er litt vanskelig å sette henne bort til noen andre også, da hun er veldig nervøs av seg :/

Skrevet

Det høres veldig fornuftig ut :) , jeg er stort hjemme med mine firbeinte på nyttårsaften, vil ikke risikere noe med tanke på raketter.

De tispene som lar seg parre så seint er det vi kaller for Alfa-tisper.

RIKTIG GODT NYTT ÅR :icon_fun: ;)

Skrevet

Du har ikke bur da som en av hundene kan være i hver sin gang? Selvfølgelig vil hannhunden sikkert ligge å mase - men dere vil være rimelig sikre på at de ikke kommer sammen ihvertfall. Jeg har hatt tispe som ble parret på 19. og 21. dagen av løpetiden og det ble 7 vakre valper (dette var planlagt og etter blodprøvesjekk hos veterinær..) så jeg lar aldri mine hunder treffe hannhunder før det har gått nærmere 4 uker siden løpetiden startet.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...