Gå til innhold
Hundesonen.no

Apport


starlight

Recommended Posts

Tren på at hun skal holde apporten helt til du ber henne slippe. Tren på det for seg selv, gi henne apporten la henne holde den litt og litt lengre før du sier "takk" eller"slipp" (eller hva du nå enn bruker...)

Masse ros og pass på å ikke drøye for lenge i starten sånn at hun ikke slipper før du rekker å ta den.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På min hund har jeg også trent en del på at han skal holde apporten selv om jeg holder i den eller rugger litt på den. Da blir det mer utfordrende og hundne lærer at h*n ikke skal slippe før slipp-kommando blir gitt.

Jeg har ikke begynt å jobbe med korrekt innlevering før nå jeg da, nå som han nesten kan alt det andre. Tester ut en teori akkurat på den biten, så vi får se om ideen var god;)

Lykke til iallefall!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

å komme på plass med apporten.

Dette er ikke et element men en hel øvelse , markering, fremadsending, opptak, hold , innkalling, påplass/fot, og slipp...

Alle elementene må trenes individuelt før de kan settes sammen...

Å da er vel hold du må trene mere på, som sakt...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde et emne om dette for ikke så veldig lenge siden, men klarer ikke å finne det nå, gitt. Jeg sleit med akkurat det samme selv - hele apporten var flott, bortsett fra å sette seg mens hun fremdeles holdt fast apportbukken. Jeg fikk mange gode råd, og brukte en kombinasjon av dem. For det første er det selvsagt viktig at hun kan holde fast apportbukken over lengre tid og i fart. Start gjerne bare med å rusle ved siden av henne mens hun holder apportbukken, gå deretter tettere og tettere slik at hun blir vant til å være på plass med apportbukken i kjeften. Pass på å belønne mye, og om hun slipper så tar du bare apportbukken fra henne, snur og tilbyr den til henne igjen like etterpå. Jeg har unngått å bruke kommandoer når jeg har trent sånn med min, og det tjener jeg på når hele øvelsen skal settes sammen (da slipper jeg å kommandere for hvert ledd, noe som selvsagt heller ikke er lov i konkurranse), og jeg vil definitivt anbefale deg å gjøre det samme.

Anyway, så kan du trene på å få henne til å holde apportbukken mens hun sitter, og deretter kan du få henne til å holde den mens hun setter/legger seg og gjør andre triks, som f.eks. snurr rundt og gi labb, sånn at hun blir vant til å bevege seg på den måten også. Så ville jeg ha repetert det å komme inn på plass noen ganger, og så deretter presentert apportbukken til henne akkurat i det hun er i ferd med å komme inn på plass. Om det funker, har du et supert utgangspunkt som du må passe på å belønne godt, og som du etterhvert kan kjede sammen med resten av apportøvelsen (sitte og bli, løpe ut i galopp til apport på kommando, plukke opp apport og løpe tilbake igjen med apportbukken uten å tygge), når alle disse momentene sitter godt.

Hvis det derimot ikke funker, må du jobbe deg fram litt annerledes. Nå veit jeg ikke hva slags innkomst du har, men uansett kan dette være en fin måte, for da slipper hunden å skulle både snu seg, bremse og sette seg mens hun holder fast apportbukken. Repeter innkomst (uten apportbukk altså) og opptak av apportbukk noen ganger, og legg deretter apportbukken på bakken bak deg mens du står med ryggen mot hunden. Forhåpentligvis plukker hun apportbukken opp frivillig og kommer også på plass frivillig (det gjorde min, men hun er også veldig vant med å tilby atferd frivillig), kan du eventuelt prøve deg på å gi en kommando.

Essensen er å ha en hund som holder godt fast, og å bruke en belønning som er god nok, og å passe på å belønne såpass ofte at man ikke risikerer å "drepe" apportlysten mot hunden. Og treningsforslaget mitt er selvsagt bare et forslag - når jeg gjorde det ca sånn fungerte det bra for meg, men det betyr ikke at det kommer til å gjøre det for dere uten at du må gå inn og regulere på hvordan du gjør ting.

Lykke til :blink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvordan skal jeg få henne til å komme på plass med apporten? Hun klarer ikke å forstå at det er det som er greia.. Hun slipper apporten og kommer så på plass.. Vet ikke heeelt hva jeg skal gjøre, noen som har tips?
Ikke vær så bekymret for det fordi det er bare en naturlig del av læreprosessen. Hunder må også trenes opp til å gjøre to ting på en gang for å si det slik og det kommer stort sett av seg selv. Alle mine hunder at vært igjennom den fasen der og jeg kjenner meg igjen. Pluttselig sitter det som et skudd og du skjønner ikke helt hva du var så bekymret for. Gled deg heller over det du/dere får til, ta et skritt om gangen og se på de gode rådene du har fått... så skal du se...
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvordan skal jeg få henne til å komme på plass med apporten? Hun klarer ikke å forstå at det er det som er greia.. Hun slipper apporten og kommer så på plass.. Vet ikke heeelt hva jeg skal gjøre, noen som har tips?

Jeg har slitt med det samme. Jeg har klikket det inn jeg da, først at hun ser på, dytter borti, at hun tar rund den og så tilslutt at hun holder den. Så har jeg forlangt lengre og lengre før klikket kom. Etter hvert har jeg gått et skritt bakover så hun følger etter og klikket, så har jeg forlangt at hun har måtte gå noen skritt og kanskje noen svinger. Tilslutt har jeg forlangt at hun skal komme helt på plass med den.

Sitten har jeg lært inn utenom, slik at jeg venter med å klikke til hun setter seg med apporten, veldig enkelt da hun setter seg etter noen sekunder :) Dette gjør jeg når hun er foran meg.

Så nå holder jeg på å sette det sammen slik at hun skal komme på plass og sette seg med apporten :)

Det har hvertfall funket på oss, og jeg har strevd veldig lenge ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lær hunden å holde apporten skikkelig før du går til noen annen innlæring av det. Det er så mange momenter i den øvelsen, og det er mange andre deler som må sitte før du går på innkomsten.

Lek og lær det inn (som på alt annet :)). La hunden plukke den opp frivillig. Gjør apporten kul! Drit i det med å kaste den til at hunden må apportere og avlevere i første omgang.

Hva med å ha drakamp med den (om det er treapport det er snakk om selvsagt :))? Hold i to sekunder, fem sekunder, ti sekunder, 15 sekunder, 20 sekunder osv. La for eksempel hunden sitte og bli med bukken i munnen og gå unna. Gå tilbake i utgangsstilling og ros masse. Gå fot med den i både vanlig marsj og springmarsj. La heller hunden få lykkes med å holde den "for seg selv" i startfasen. Bare ikke konsentrer deg så innmari mye om apporten i første omgang. Om du skjønner?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...