Gå til innhold
Hundesonen.no

Kafoma-c


Mailin

Recommended Posts

Skrevet

Noen som vet om noen nettbutikker (eller andre steder) som selger kafoma-C? Eller finnes det noe lignende her (Benmjöl med C-vitamin, spårelement och selen.)?

Sambo har fått beskjed av oppdretter om å gi det til valpen sin, så da vil han gjerne det;)

Skrevet
Noen som vet om noen nettbutikker (eller andre steder) som selger kafoma-C? Eller finnes det noe lignende her (Benmjöl med C-vitamin, spårelement och selen.)?

Sambo har fått beskjed av oppdretter om å gi det til valpen sin, så da vil han gjerne det;)

Er det nå egentlig så lurt å gi et supplement av beinmel (kalsium) til en voksende valp?

Hvis valpen får for mye kalsium vil den kunne få forkalkninger i skjelettet. Valper og voksende unghunder kan ikke skille vekk overskuddskalsium, og alt vil derfor bli brukt i dannelsen av det voksende skjelettet. I verste fall kan det føre til misdannede ledd med oppsamling av kalk, som så løsner i biter og ligger og skaper smerte i leddene.

Hvis samboeren din likevel vil gi dette beinmelsproduktet til valpen, så bør det gis sammen med rent kjøtt, som inneholder fosfor. Hvis kalk balanseres mot fosfor, vil det være mindre sjanser for skader.

Skrevet

Vel, han har fått beskjed om at dette er lurt fra oppdretter, sammen med andre lure ting;) Hun har hatt en del kull av rasen (noe som selvfølgelig ikke er synonymt med bra, men hun er det) og jeg tviler ikke på at hun vet hva hun gjør/sier. Hadde vært rart om hun hadde anbefalt noe som var skadelig for valpene sine...

Skrevet

Det er jo ikke sikkert at hun vet at det kan være skadelig. Selv om det jo kan være så. Oppdrettere er ikke allvitende, selv med lang fartstid.

Jeg var under inntrykk av at kalsiumtilskudd er noe oppdrettere brukte i gamle dager (hva nå enn det betyr), men at det ikke gjøre lengre nettopp av årsakene Moghrebi illustrerer. Det kan være så enkelt som at oppdretteren ikke er klar over dette.

Er rasen stor ville jeg ikke gitt kalsiumtilskudd iallefall. Det er gjort forskning på sånt, og store doser kalsium fra valpen er liten kan føre til deformasjoner. Undersøkelser gjort på GD om jeg ikke husker feil. Om han er bestemt på å bruke det, så for iallefall rått ellers. Slik at han har mulighet til å redusere kalsiuminnholdet ellers i kosten. Eller rett og slett vent til valpen er fullvokst.

Hva slags sporemner er det i produktet? Jeg fant ingen innholdsfortegnelse på den linken Bugsy ga.

Skrevet
Vel, han har fått beskjed om at dette er lurt fra oppdretter, sammen med andre lure ting;) Hun har hatt en del kull av rasen (noe som selvfølgelig ikke er synonymt med bra, men hun er det) og jeg tviler ikke på at hun vet hva hun gjør/sier. Hadde vært rart om hun hadde anbefalt noe som var skadelig for valpene sine...

Det er mye som anbefales av oppdrettere, og langt ifra alle av dem vet at kalsium og fosfor må balanseres for å unngå problemer. Husk, overkalsifisering av leddene vil ikke nødvendigvis gi merkbare leddproblemer før hunden er godt voksen. Da er det ikke sikkert at man legger to og to sammen og ser sammenhengen med for mye kalsium under oppveksten.

Jeg ville ihvertfall spurt henne om hun anbefaler å gi noe kjøtt, egg eller lignende ved siden av, for å motvirke kalsiumoverskuddet.

Skrevet

Jeg er ganske kresen selv på hva jeg forer bikkja med, og er kritisk til det meste. Valpen får uansett en del kjøtt, da det er en del av foret hennes, så får vi se da. Dette ekstra tilskuddet var mest for å stabilisere eventuelle propellører, så en får se hvordan de blir om en månes tid.

Takker for svar ^_^

Skrevet
Jeg er ganske kresen selv på hva jeg forer bikkja med, og er kritisk til det meste. Valpen får uansett en del kjøtt, da det er en del av foret hennes, så får vi se da. Dette ekstra tilskuddet var mest for å stabilisere eventuelle propellører, så en får se hvordan de blir om en månes tid.

Takker for svar ^_^

Hensikten med å gi kjøtt ved siden av, er at fosfor-innholdet i kjøttet skal balansere kalsium-innholdet i beinmelet. Men hvis propellører er problemet, så vil ikke beinmel ha noe å si. Beinmel har til oppgave å bygge bein, og har ikke noen påvirkning på ørebrusk.

Skal du likevel benytte et beinmelprodukt, så bør du absolutt gi reint kjøtt (uten bein) i tillegg til det vanlige fôret. Det vanlige fôret skal jo i utgangspunktet være balansert i forhold til fosfor/kalsium, og hvis man da gir ekstra kalsium (beinmel) må man også gi ekstra fosfor (kjøtt uten bein).

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...