Gå til innhold
Hundesonen.no

Labrador og vekt


Mirai

Recommended Posts

Skrevet

Er det vanlig at en labrador på 5 mnd veier 30 kg??

En i klassen som sa at lab'en hans på 5 mnd veier over 30 kg :-o Kanskje bare jeg som tenker feil her, men..

Skrevet

Standar vekten er 25-34 ca. kanskje den valpen er feit? Vet ikke hva som er normalt for en så ung hund. Syns det høres så mye ut når en labrador veier 34 kg! De er jo ikke så store, og kan veie nesten like mye som Hera! :-o

Skrevet

Labradorene har helt annen kroppsbygning enn det f.eks. dobbermanner har. 30 kg på en valp på fem måneder var jo ikke akkurat for lite, men det kommer helt an på hvor stor hunden er (høyde). Tinka veier omtrent 27 nå, men hun er ei lita tispe (dessuten er hun ikke akkurat feit heller). Har møtt hannlabbiser som veier 35 kg, uten at det ser galt ut fordi de er store hunder med en del muskler. Men på samme tid - hadde Tinka veid 35 kg så hadde hun ikke sett ut. Så det er litt vanskelig å si om valpen veier for mye eller ikke... :wink:

Skrevet

Jeg syns det høres så utrolig feil ut at en labraor på FEM MND skal ha den vekten.. :? Dersom det var en voksen hanne ja. Det er hanne, men den er jo fremdeles relativt liten. Eller, kanskje ikke om den veier over 30 kg men.. Jeg skal spørre nærmere i morgen!

Den hunden er forresten litt waste. Fordi han i klassen min kom plutselig til meg en dag og bare "vet du hva, vi har fått hund!" Det var mens jeg fremdeles ventet på Mona.

Så foreldrene hans hadde ikke snakket med han og broren engang, de hadde bare gått til innkjøp av en hund.. Ikke spurt dem om rase eller noenting. Det dummeste av alt er at alle i den familien er allergiske, bortsett fra han i klasse min. Så han må bare den hver uke (etter det jeg har hørt) for at den ikke skal plage de andre i familien. Og det var jo ikke HAN som ba om hund..

De har ikke vært på kurs med den. Det første han prøvde å lære den, var apport.

Skrevet

Den hunden er forresten litt waste. Fordi han i klassen min kom plutselig til meg en dag og bare "vet du hva, vi har fått hund!" Det var mens jeg fremdeles ventet på Mona.  

Så foreldrene hans hadde ikke snakket med han og broren engang, de hadde bare gått til innkjøp av en hund.. Ikke spurt dem om rase eller noenting. Det dummeste av alt er at alle i den familien er allergiske, bortsett fra han i klasse min. Så han må bare den hver uke (etter det jeg har hørt) for at den ikke skal plage de andre i familien. Og det var jo ikke HAN som ba om hund..

De har ikke vært på kurs med den. Det første han prøvde å lære den, var apport.

fy søren så merkelig :-o

Skrevet

det der hørtes UTROLIG rart ut... skjønner ikke hva de foreldre tenkte med jeg??? kunne jo ihvertfall ha skaffet seg en allergivennelig hund!!!!

det høres litt merkelig ut at en valp veier så mye også...

hmmm...

Skrevet

Typisk utstillingslabrador å veie så mye. Er det rart at de ser ut som feite tønner i voksen alder? Eller ikke er brukendes til det de er avlet opp til i utgangspunktet? Tullete oppdrettere som avler feitest mulig hunder i stedet for å tenke på bruksegenskapene!

Skrevet
Typisk utstillingslabrador å veie så mye. Er det rart at de ser ut som feite tønner i voksen alder? Eller ikke er brukendes til det de er avlet opp til i utgangspunktet? Tullete oppdrettere som avler feitest mulig hunder i stedet for å tenke på bruksegenskapene!

Enig.. men nå vet vi jo faktisk ikke åssen denne valpen ser ut, noen av oss! Eller hvor den kommer fra.

Skrevet
at en valp veier så mye kan være ekstremt helsefarlig...  :)
'

Det kommer jo an på rasen :P Eller mente du labradorvalp?

Skrevet

Jeg fikk forresten vite nå at det var en blanding. Tidligere har han sagt at det var labrador, men..

Var hvertfall labrador, rottweiler, og border collie. De visste ikke hvem faren var. Så da er det kanskje ikke rart den veier mye!

Skrevet
'

Det kommer jo an på rasen :P Eller mente du labradorvalp?

labrador, var det ikke det som var tema er? :?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...