Gå til innhold
Hundesonen.no

LØpsk tispe på utstilling?


dorab01

Recommended Posts

Skrevet

hei

Min hun begynnte selvføleglig å få løpetid nå. Vil absolutt være med på hamar og alt er betalt samt at jeg skall stille den andre hunden min også. Så hva gjør jeg? Hun står fint og alt det der men hva sier loven?

Skrevet

Man kan stille løpsk tispe.

Men ta hensyn og ikke la henne stå og gå ved andre hannhunder.

De gangene jeg har stilt hund med løpetid har det vært rett inn og rett ut av hallen.

Ellers så er det jo det at en del tisper blir selektivt døve under løpetiden da :icon_redface:

EDIT:

Så rask du er Caroline..

Skrevet

He he ja hun kommer nok kun til å ligge i buret på bordet inn i ringen og ut igjen

Jeg hadde bare syntes det var så leit å reise så langt med en hund og attpåtil ha betalt for den andre. Den andre hunden min er hannhund lurer på hvordan han kommer til å reagere.

Skrevet

Det er LOV, men det er fint om du tar hensyn og holder hunden vekk fra andre hunder. Det er ikke spesielt moro å stille hannhund hvis det er løpetisper på alle kanter, hvis du skjønner :icon_redface:

Skrevet
De fleste hannhundeiere merker først løpetiden om du SIER at hunden har det... :icon_redface:.

Vel... Min hannhund oppdager løpetiden før meg for å si det mildt :lol:

Skrevet

Dessutten så er det mange flere som kommer med løpske tisper som ikke stiller :no: Så om det er en til spiller ingen rolle så lenge du tar hensyn :icon_cry:

Skrevet

Jeg hadde med Chessea i fjor, og hun hadde da hatt løpetid i 3 dager. Ingen kommenterte det, og ikke så jeg at det ble lagt merke til av hannhunder heller. Jeg brukte en såkalt "bitch spray" på henne, som skal gjøre det mindre fristende for hannhunder. Det fungerte veldig greit.

Skrevet

Selv om jeg har 2 hanner, bryr det meg lite om det kommer løpske tisper.

Men som andre har sagt, vis hensyn.

Det er derimot ikke alle som synes det er ok, jeg ble skjelt loddrett ut på utstillinga i Lofoten i høst av en hunde-eier som ikke var fornøyd med hundes prestasjon og måtte ha noe å skylde på.

Kom knapt nok til orde for å si at jeg har to hanner, ergo ingen løpsk tispe.

Fikk ikke engang en unnskyldning, bare et fnys fra primadonnaen... :wub:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...