Gå til innhold
Hundesonen.no

Skal få en kanin fra en oppdretter, hjelp litt her.


Miss-Pernille

Recommended Posts

Skrevet

De fra oppdrettere er som regel tamme og kjærlige har jeg hørt.

Men, oppdretteren jeg snakket med sier at det ofte ikke går bra med 2 kaniner i samme bur, at jeg burde ha et bur til for sikkerhetskyld.

Burde jeg det?

Siden, jeg har reservert kaninen, meg og mamma.

Siden, jeg har allerede Oliver og de skulle være i samme bur, sånn Oliver får en kaninvenn, siden jeg leste at en menneskevenn kan aldri helt bli det samme som hvor mye en kaninvenn betyr for en kanin.

Så jeg lurte på om det kommer til å gå bra?

Vil gjerne ha svar fra noen som har 2 kaniner i samme bur.

Skrevet

Jeg har to hunnkaniner sammen, men de er også kullsøstre. Det er, etter hva jeg har forstått, veldig, veldig sjeldent at to kaniner går sammen og da i alle fall ikke to hannkaniner. Så et reservebur burde du ha sånn just in case. Om det går bra den første tiden kan det plutselig skjære seg helt, og du burde passe veldig godt på om du tar den sjansen på å sette de to sammen. Alle jeg har har snakket med ang kaniner har vært svært negativ til å sette to kaniner sammen.

Skrevet

Hei!

Du kan ha to kaniner i et bur, men da skal buret være stort, så de har hver sin del å trekke seg tilbake til.

Hadde en kastrert hann og en hunn i samme bur og det gikk veldig fint, men det er selvsagt ikke alle som går sammen. Ha aldri to hanner i samme bur!

Skrevet

Ja, OK.

Jeg skal kastrere hannkaninen min og den vi får er en hunnkanin.

Hmmm..buret har jo plass til 2 kaniner, og de kan nok dele hver sin plass, men da blir det ikke så mye plass til hver av dem.

Jeg tror det må være sånn en stund og kanskje vi skal skaffe dem et utebur som de kan bruke innimellom og den kan jo være stor sånn de kan få hver sin plass.

Men, tror inneburet forblir sånn det er.

Det høres vel greit ut?

  • 3 weeks later...
Skrevet

Du gjør det du føler er greit for dine kaniner. Du ser hva som passer for dere/dem etter hvert.

Selv er jeg "imot"/mindre fan å ha kaniner i samme bur, uansett hvor stort det er. Det er noe annet om det bor i hvert sitt bur, og kanskje får "leke" sammen i garde/hagen evt. buret av og til. Selv om (noen) kaniner synes det er koselig å dele bur med noen, kan det nok til tider bli litt lei av hverandre. Hvis jeg hadde vært deg så hadde jeg skaffet meg et til bur. :whistle:

Skrevet
Du gjør det du føler er greit for dine kaniner. Du ser hva som passer for dere/dem etter hvert.

Selv er jeg "imot"/mindre fan å ha kaniner i samme bur, uansett hvor stort det er. Det er noe annet om det bor i hvert sitt bur, og kanskje får "leke" sammen i garde/hagen evt. buret av og til. Selv om (noen) kaniner synes det er koselig å dele bur med noen, kan det nok til tider bli litt lei av hverandre. Hvis jeg hadde vært deg så hadde jeg skaffet meg et til bur. :P

Nja, joda.

Vi får se hvordan det ordner seg ut. ^_^

  • 2 months later...
Skrevet

Det kan gå helt fint og den kan skjære seg helt. Jeg har to jenter som bor i samme bur, de er ikke kullsøstre men de er født på samme dag og av samme oppdretter. Hadde nok vært lurest og sterilisere de, ja ;) Men det har jeg ikke fått gjort enda, :) Men de er gode venner heldigvis da ;)

  • 1 month later...
Skrevet

Jeg har 2 hannkaniner i samme bur fra oppdretter. hvis man kastrerer/steriliserer begge kaninene så går det bra, siden hormonene går bort og de ikke vil sloss med hverandre ;) hvis du ikke har kasteret de så burde du gjøre det etter 1-2 uker etter du har kjøpt kaninene (spørs hvor store de er når du kjøper de).

  • 3 months later...
Guest LeenaM
Skrevet
Det kan gå helt fint og den kan skjære seg helt. Jeg har to jenter som bor i samme bur, de er ikke kullsøstre men de er født på samme dag og av samme oppdretter. Hadde nok vært lurest og sterilisere de, ja :) Men det har jeg ikke fått gjort enda, :) Men de er gode venner heldigvis da :)

jeg har skrevet denne før, men skriver på nytt nå.

ja, mine kaniner er to jenter (tornerose og espiranza), ikke sterilisert. begge er født på samme dag, hos samme oppdretter men ikke med samme mor. de har nok vokst opp sammen, så de var vandt til hverandre når jeg kjøpte de - da satt de i samme bur sammen med søstra til espiranza i dyrebutikken. men etterhvert, ble de kjønnsmodne og espiranza begynte å jage tornerose. da måtte jeg skille de. så nå har de bodd hver for seg lenge, og det går forsåvidt bra. det virker som at tornerose savner en burkamerat/venninne, mens espiranza virker det som at trives best alene. så tornerose burde fått en venn, men jeg kan ikke ha flere kaniner nå.

jeg synes du gjerne kan ha to kaniner sammen, men da vil jeg anbefale å kastere og sterilisere :)

Skrevet

Du burde kastrerte begge to.

Du burde bonde de.

Du burde ha to bur i tilfelle det ikke går.

Du burde ha kompostbnger til å lage innhegning hvis begge to skal stå sammen resten av livet.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...