Gå til innhold
Hundesonen.no

hmmmm, hva kan det være? hannhund som drikker mere enn vanlig


killja

Recommended Posts

Skrevet

min rottweilerhann på 4,5 år har i det siste begynt å drikke mer enn vanlig. ganske mye. han hadde hatt ett tilfelle med tissing inne på natten, men kun en gang. noen som har vært borti dette ? :):P

Skrevet

Er han trøttere enn vanlig?

Det kan være et tegn på diabetes når både dyr og mennesker blir mer tørste enn vanlig.

Skrevet

Vel, om han er veldig aktiv kan det jo hende han bare er tørst?

Mål opp hvor mye han drikker over tre dager, ta gjennomsnittet, ring til veterinæren og hør om h*n synes det er bekymringsverdig.

Skrevet

urinveisinfeksjon er det som faller meg inn først, men kan være mye annet også. Nyrer, lever...

Ta en urinprøve å ta en tur til veterinæren å få testet den.

Skrevet

Jeg tenkte også urinveisinfeksjon med en gang. Det var det første dyrlegen sa til meg da jeg fortalte at min hund drakk mer og tisset oftere. De ba meg også ta med en urinprøve (fra morgenen helst). Forøvrig fantastisk vanskelig å ta urinprøve av tispe, synes jeg! (Har ikke prøvd med hannhund, men der får man i hvertfall ofte litt flere sjanser :) )

Skrevet

Første som fallt meg inn var nyrene.... Men det er forsdi Basenjien har en raserelatert sykdom kalt Fanconi som påvirker nyrene og fører til økt drikking.

Er neppe Fanconi, men det kan være relatert til nyrene.

Kan også ha med leveren å gjøre som tidligere nevnt.

Får håpe det er noe så "enkelt" som en urinveisinfeksjon. Er han rød og hoven?

Godt å høre at du har bestillt time hos vet :)

Skrevet

han er ikke rød eller hoven... han er helt seg selv :P skal sjekke tannkjøttet hans igjenn når jeg tar ham inn etterpå :)

Skrevet

Høres ut som symptomene forrige hunden min hadde, og han fikk diagnosen strutvitt, begynnende urinstein. Minner litt om urinveisinfeksjon, smertefult å tisse, og må tisse ofte. De tar en urinprøve for å finne ut av det. Strutvitt er krystaller i urinen, og det finnes flere typer enn bare strutvitt. Blir behandlet med bla medisinsk fôr som løser opp mineralkrystallene i urinblæren, så hvis du har forsikring, håper jeg den dekker det hvis det blir aktuelt (det gjorde nemlig ikke vår..) <_< Strutvitt kommer av at hunden får i seg for mye av en type mineral, min hund hadde fått for mange Frolic-godbiter, så det har jeg ikke brukt siden. 3000 kr er dyrt for en fattig student..

Edit: ser du har fått time på tirsdag. Hadde vi måttet vente så lenge på time med vår hund da, hadde ting forverret seg. Jeg ville forsøkt å fått ny time, enten hos de, eller hos andre dyrleger. Hvis man selv har hatt urinveisinfeksjon, så vet man at man ikke venter en halv uke før man går til lege, uten å gjøre noe mer med det.. *au* :)

Skrevet

joda, men han kan stå opp når han sover, uansett når på døgnet å drikke myyyyyyye. og langt mere enn han fks gjør om sommeren i gloheten.. han er på ingen måte cfrisk, så jeg ser frem til dyrlegetimen i mrg :lol:

Skrevet
joda, men han kan stå opp når han sover, uansett når på døgnet å drikke myyyyyyye. og langt mere enn han fks gjør om sommeren i gloheten.. han er på ingen måte cfrisk, så jeg ser frem til dyrlegetimen i mrg :icon_cry:

Hvordan gikk det hos dyrelegen idag?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for svar. han har to trygge eldre hunder som han har lekt med noen ganger. vi har prøvd oss med andre valper, men han er ikke intendert i å leke med de, legger seg kun ned og ruller seg sammen som en ball. Virker utrygg, redd, så det har vi sluttet med.han er at typen som blir mer giret av å hyle, så det fungerer ikke.  han har ikke begynt å miste tenner enda, men har begynt å få noen. Får både tyggebein, fryser klut fra fryseren og fryste gullerøtter/ men når de intense periodene kommer så fungerer ingen ting. Time out er det eneste som fungerer, men det er jo et mareritt å få han i valpebingen fordi han bokstaveligtalt  sitter fast i deg.    vi krysser jo fingrene for at dette er en fase, for ellers er han lydig. Kan både sitt, ligg og bli. Men ikke når dette kikker inn
    • Sosialiserer dere noe med andre hunder? Bitehemming er noe de lærer veldig mye bedre i lek med andre hunder enn fra mennesker. Prøv å finne noen trygge hunder i nærområder eller bland kjente og gå en kort tur i bånd uten hilsing, før de får leke litt. Prøv å klynke til når han biter, og snu dere bort. For noen funker det, andre blir med gira av det. Vri opp filler og tauknuter i vann og frys dem. Isen demper smerte og klør i tennene. Nå er det vel litt tidligste laget med tannfelling, men kan være starten på en periode med MYE biting. 
    • Du kan anmelde eier/fører med beskrivelse og tidspunkt/sted til politiet, men det er lite sannsynlig at de vil ha kapasitet til å gjøre noe med det. Hvis du har mulighet til å finne ut hvem det er kan du sende en bekymringsmelding til Mattilsynet, men så lenge hunden får mat, vann og tak over hodet er det lite de kan gjøre også, så lenge de ikke ser faktisk alvorlig mishandling. Det er lovpålagt å ha kontroll på hunden enten den er i bånd eller ikke, men i realiteten veldig vanskelig å håndheve.
    • Hei! valpen vår på 14 uker har egentlig vært eksemplarisk, bortsett fra litt utfordringer på natt og med bur. Men nå har det virkelig blitt ekstremt mye biting. Vi fører dagbok og ser at det sammenheng mellom overstimulering og lite søvn som gjør at han får disse bite periodene. Det går ikke an å avlede han med gobiter, bein eller ignorering og vi må sette han i timeout for å roe han.    noen som har noen tips til å håndtere dette? Han biter oss til blods og sikter fast når han skal følges i timeout eller ut for å gå på do. Vi vet vi skal prøve å unngå overstimulering og at han må få mer søvn. Men enn så lenge har vi slitt litt med å få han til å roe seg alene på dag og kveldstid 
    • Hei! Jeg var på tur med min hund i Rogalands området i går. Han var i bånd på fjellet. Midt på turen traff vi på en løs hund. Jeg ropte vent på den flere ganger da jeg ikke så eier. Eier hørte mine rop og prøvde å kalle inn sin hund. Den hørte ikke etter og jeg tok min hund (i bånd) mellom beina mine. Jeg ropte og spurte om den var vennlig, svaret jeg fikk var at det visste han ikke. Jeg sa han måtte skynde seg og komme, for å få sin hund under kontroll. Hunden løp bort til min og det ble fullt angrep. Eier nådde frem og regelrett banket opp sin egen hund (slag og spark) for å få den unna.jeg holdt min hund hele tiden, mellom beina mine i bånd. Eier fikk hunden vekk og jeg sa de skulle komme seg bort med en eneste gang. Nå er det flere ting jeg lurer/angrer på. For det første så ble hunden min skadet (bare små skraper men allikevel) og jeg aner ikke hvordan angripende hund har det etter han fikk en slik behandling fra sin eier. Videre ropte jeg til dem at det er lurt å ha hunden i bånd når den ikke reagerer på innkalling, men fikk til svar at det ikke er båndtvang i området. Dette reagerer jeg veldig på. Man skal vel vitterlig ha hunden i bånd dersom den ikke svarer på innkalling og angriper andre? (I bånd) synes ikke dette er en hund som skal gå løs i naturen. Hva kan jeg gjøre?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...