Gå til innhold
Hundesonen.no

Problememer med leverprosessen som gir utslag i ryggproblemer


Mud

Recommended Posts

Skrevet

Loke har, som mange vet, slitt med uforklarlige låsninger i rygg. Har hatt sporadisk kontakt med ei som har samme rase med samme problemene, og han er - etter mye styr - nå frisk.

Problemet der viste seg å være leverprossesen og etter total omlegging av kosthold og akupunktur er han nå symptomfri.

Han fikk til slutt behandling hos Are Thoresen, som fant ut av problemet.

Før dette gjennomgikk han det samme som Loke, massasje, fysio, kiropraktor etc, men problemet kom stadig tilbake og som hos Loke forflyttet låsningene seg bare etterhvert som de ble løst opp.

Jeg har lagt merke til at Lokes problemer øker når vi trener mye og jeg har trodd at det kanskje er stresset, men nå lurer jeg på om det kan være godbitene?

Men selvfølgelig: de trenger ikke ha samme problemet fordi om de har samme symptomene..

Noen som har vært borti noe lignende?

Skrevet
hvordan artet låsningene seg? var de smertefulle for hunden? ble han svakere i bakparten? sjanglete?

Ja, de er smertefulle og han sjangler i bakparten når han har låsninger der. Masserer jeg knærne hans knekker han sammen, og han kan i perioder slite med å løfte beinet skikkelig når han markerer. Det var slik jeg først merket det, han hadde schæfervalpvingling når han kom 16 mnd og rettet ikke opp bakbeina skikkelig når han gikk. Nå for tiden sitter det lengre fremme, de forflytter seg.

Akkurat de samme symptomene hadde den andre Groenendaelen som hadde problemer med leverprossesen. Rare greier.. Håper jeg blir klokere neste tirsdag, da skal nemlig vi til Are Thoresen og se om han kan hjelpe Loke også.

Skrevet

hmmm. kom til å tenke på en ting. dobermannen min, ross, knakk sammen i bakparten ifjor vinter. de trodde det var en type prolaps, men utelukket dette fort, fordi han ikke har vondt i det hele tatt....... diagnosen han til slutt endte opp med er "betennelse i ryggraden og hjernebarken" . det snåle her, er at samtidig viste blodprøver at han hadde forhøyede lever verdier............ han sjangler fortsatt i bakparten, og jeg lurer på hva vinteren vil ha å si for tilstanden hans. jeg trøster meg med at dette ikke er vondt for han

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Spør for en jeg kjenner. Oppdretter ønsker at kjøper står som eier. Men vil ha ett kull på tispa. For vil ha genene videre. Hvordan foregår dette vs. forvert? Er ikke forvertavtale. Enten at kjøper har ett kull eller at oppdretter har kull der?
    • Ja, jeg «liker» jo å tro alderen har en stor rolle. Det sies jo at en bc trenger ett år på hvert bein, og ett for hode for å bli voksen. Vi gir oss ikke, men rimelig frustrende å se hvordan oppførselen hans har blitt, når jeg vet at han i bunn og grunn er helt super på alt annet.  Vi var blant annet på ferie ett par dager i sommer. Mye hunder å møte her og der, men ingen hilsing. Og det var ikke noe problem. Han lå fint ved siden av meg å så hunder og folk på 10-20 meters avstand, ingen reaksjon. Det er jo sånn sosialisering bør være. Bare se og observere, uten noe mer. Samme når han er med på jobb. Men det er vel som du sier at mye av det vil vel skinne igjennom da han får landet litt. 
    • Det høres ut som et bra hundeliv. For å svare direkte på spørsmålet så tenker jeg nok at alderen spiller en rolle for at det oppleves verre, men det kan gå begge veier avhengig av hva man gjør med det. Generelt er det greit å tanke at all adferd som hunden får erfaring med blir den bedre på. Hvis hovedregelen blir å utagere på andre hunder som passerer så vil det henge igjen når hunden modner og blir voksen. Hvis dere trener på å ha kontakt og slappe av rundt andre hunder så vil det etterhvert bryte gjennom hormontåka. Lykke til!
    • Mulig jeg formulerte meg litt feil. Men nei, han har nok ikke øvd på det i 18 mnd. Det har gått fint frem til 16-17 mnd alderen. Vi har også gått tur å kommet rett i ett hundestevne, da var det veldig mye hunder, men han brøy seg ikke merkeverdig da heller. Da gikk han bare å snuste. Mulig fordi det ikke var en enkelt hund å henge seg oppi. Han er ganske aktiv i form av søk, og vi trekker og sykler. Verken overstimulert eller understimulert vil jeg tro. Rolig og fin rundt baby på 4 mnd også.    Jeg er klar over at vi må trene passeringer med større avstand for å ha kontakt. Har lest en hel haug om det. Bare nysgjerrig på mer med tanke på alderen hans osv.
    • Flyttet til Trening og adferd, forumet "Treningsutfordringer" er for  utfordre hverandre til å trene på ulike ting. - moderator Dette er et kjent og vanlig problem. Og det vil IKKE bli bedre av seg selv. Hvis hunden har fått "øve" seg på dette i 18 mnd så har dere en jobb foran dere. Du finner mange tråder om passeringsproblematikk på forumet her, jeg anbefaler å søke opp og lese dem for ulike erfaringer, vinklinger og råd. Generelt. Se an hunden. Noen hunder er sosiale, andre ikke. Uansett har alle, spesielt valper og unghunder, godt av sosialisering med andre, trygge hunder dere kjenner. Dette betyr ikke nødvendigvis hilsing eller lek, men tur, trening, og bare være sammen med og i nærheten av andre hunder. Mitt inntrykk er at bcer ofte er mer opptatte av mennesker enn andre hunder, men de trenger uansett trening på å være rundt andre hunder.  Jobb med kontakt, samarbeid og lydighet generelt. Uten dette grunnlaget kommer man ingen veier. En BC er en aktiv og arbeidsom hund, og hvis de ikke får brukt seg nok blir problemadferden større. Med en bc mener jeg man burde drive aktivt hundesport, med mindre man faktisk bruker den til gjeting. Man må ikke konkurrere, men en bc MÅ ha mental aktivisering utover tur. Bruk kontakt og alternativ adferd i passeringer. Ser han en annen hund, skal han umiddelbart tenke at "jobben" er å gå ved siden av deg. Kanskje bære en leke du har med? Det begrenser også mulighet for knurring og bjeffing, MEN vær sikker på at den andre hunden ikke kan komme for nærme med tanke på ressursforsvar.  Noe jeg brukte mye på en av mine hunder var "søk" og kaste ut en neve godbiter. Da var han opptatt med å finne dem mens den andre hunden gikk forbi. Ikke veldig bra hvis det er en løs hund som kan komme bort, men i andre situasjoner kan det funke fint. Hvis dere jobber konsekvent med dette blir det en del av prosessen med å bli voksen, og vil forhåpentligvis gå over. Men alt arbeidet dere legger ned nå, også som ser ut til å overhodet ikke funke i hormontåka, vil vise seg på den andre siden.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...