Gå til innhold
Hundesonen.no

Targetoverføring


Mud

Recommended Posts

Skrevet

Pusler litt med targetoverføring med Loke på kjøkkengulvet her. Han kan det stort sett, men har lett for å glemme det hvis jeg ikke gjentar det på en stund. Han har en utmerket targeting atferd og jeg kan bruke hva som helst som target og få han til å fryse der, men det er jo verdiløst uten en god targetoverføring. I dag lærte vi å gå til skuffene, noe som resulterte i at han begynte med snutetarget på en skuff med en gang jeg fjernet "musematten" (gryteklut) så det er tydelig at han ikke helt har skjønt tegningen så godt som jeg skulle ønske.

Flyttet targeten over mot dørstokken og etterhvert fikk jeg ønsket atferd der.. Men allikevel... Han "lærte" selvfølgelig targetoverføring med en gang han skjønte hva targeting var, men jeg mistenker at han ikke heeelt har lært det allikevel hvis dere skjønner. Loke er en gutt som vanligvis virkelig husker det han har lært, på godt og vondt.

Jeg trente targetoverføring ved å bare fjerne target raskt i belønningsfasen og belønne han når han oppsøkte samme punktet av refleks. Det virket som det satt godt en periode, men etter perioder uten trening "detter det ut".

Hvordan har dere trent det inn? Finnes det en god oppskrift?

Edit: glemte... Ved snutetargeting (som jeg aldri bruker egentlig) har han en utmerket targetoverføring :whistle:

Skrevet

Å raskt fjerne targeten for så å belønne ved gjentagelse av adferden på refleks er omtrent slik jeg selv ville gjort det :whistle: Der andre kanskje velger å bruke mindre og mindre target (jf å klippe ned musematta i gradvis mindre biter), så velger jeg å spille på hundens repetisjonsklokhet, og så frishape videre.

Men, kanskje var du litt for kjapp med å øke kriteriene siden han begynte med nesetarget på skuffene? Jeg mener, siden du forteller at han kan nesetargeten veldig godt, så vil jeg tro at den fort overstyrer når han blir usikker.. Så utfordringen blir vel da å holde kriteriene så lave at han ikke blir usikker?

Hva var det han skulle gjøre istedet for å targete skuffene med nesa?

Skrevet

Han skulle bare gå til det samme punktet.. (som var litt mye opptil skuffene som han tidligere har lært å lukke :angel: )

Tror du har rett ang kriteriene..Får rett og slett trene mer og legge det opp enklere. Jeg er sær på at jeg vil ha en bra targetoverføring, jeg vil ha han til å gå tilbake til samme punktet uten å nøle. Jeg vil ha en forståelse av at targeten bare er akkurat det: en target som viser hvor jeg vil ha han og hvilken plass han skal søke opp. Å bare trampe på en target har liksom ingenting for seg med mindre han kan overføre det til ruta, kon etc uten problemer. Han har nok såpass med forståelse at det ikke vil bli noen veldig store problemer, men jeg vil ha et bombesikkert grunnlag :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...