Gå til innhold
Hundesonen.no

Under en klikker økt...


Calum

Recommended Posts

Skrevet

Kommer jo selvsagt litt an på hva det var vi trente på og hva det var hunden plutselig trente på. Om jeg f.eks. trente på å sette seg tett inntil på plass (noe som vi virkelig trenger å trene på forresten), og Tinka plutselig legger seg ned foran meg, bare lar jeg være å klikke for det. Da tar jeg enten en pause på et par minutter, eller så venter jeg litt og klikker for at hun kommer nærmere og nærmere den venstre siden min. Altså, egentlig kan jeg vel si at uansett øvelse så vil jeg enten ta en liten pause, eller klikke for at hun kommer nærmere og nærmere det vi opprinnelig trente på.

Med mindre jeg bare klikker for å se hva jeg kan få fram selvsagt, noe som forresten er ganske artig å prøve.

Skrevet

Takk takk, jeg hadde første akt med musematte i går. og etter noen repetisjon tok vi en pause, så prøvde vi på nytt. Han gjorde det riktig et par ganger, så geynnte han plutselig med noen andre adferder, og en av du er noe jeg virkelig hadde lyst til å få frem som et triks. Gjør det da noe og klikke for den adferden og så gå til bake til musematta etter en ny pause?

Skrevet

Det er litt vanskelig å vurdere for meg her og nå, men om det er en adferd som han har tilbudt før, så ville jeg nok ikke klikket og belønt for den adferden mens vi trente på noe annet. Hadde det derimot vært en adferd hunden ikke har tilbudt før, så kan det hende at jeg hadde klikket fram den adferden som hunden plutselig tilbød.

Jeg tror nesten man må vurdere det selv litt, alt etter hvor langt man har kommet med den forrige adferden, og etter hvilken adferd den andre adferden er. Tror det er litt smak og behag, hehe. :wink:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...