Gå til innhold
Hundesonen.no

Såre poter, hva smører dere på?


Recommended Posts

Skrevet

Ja.. Hva smører dere på, dersom hunden skulle være sårføtt.. Kjøper dere noe som er laget for dette problemet. Eller smører dere kanskje bare på vanlig fuktighetskem :kiss: ? Jeg har aldri smurt noenting på føttene til min hund. Men i dag virka det som om han hadde litt vondt i den ene foten... Stakkar. Lurer derfor på hva man gjør :D ??

:icon_fun:

Guest Per Olav
Skrevet

Det finns forskjellige type salver å få kjøpt i hundeutstyrsbutikker. Jeg sverger til vanlig spenefett fra Felleskjøpet :kiss:

Skrevet

Jeg har skjelden såre poter på Chicka, men jeg har brukt Spenol eller Locobase (apotek) med barnesokker på over natten de få gangene hun har hatt det og det har fungert perfekt.

Aller best liker jeg Locobasen, den får man i "fet krem" og "ekstra fet krem" og jeg kan garantere at den ekstra fete fukter det meste av ekstra tørr og sprukken hud :kiss:

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Jeg har også veldig god erfaring med spenefett fra felleskjøpet. Billig og bra. Lett å snøre på (men den kjennes sinnsykt kald ute på vintern, så sikkert lurt å varme litt i hånda før du smører på), trekker fort inn og gir fuktighet til såre og tørre/sprukne labber.

Jeg har også brukt, eh, den grønne boksen man får kjøpt på dyrebutikk som lykter tjære (husker ikke hva den heter, men de fleste dyrebutikker har den). Den er også bra, men mye dyrere, vanskelig å smøre ut hvis ikke både salve og hundelabb er varm og den setter flekker på gulvet lenge etter du har smurt på, så den egner seg best å bruke før man skal ut på tur. Men har god effekt på tørre og/eller såre labber. Funker også delvis for å hindre kladding på vinterføre.

Ellers har det vært flere diskusjoner om dette før, så du kan jo bare søke så får du mange svar...

Edit: husk at hvis du skal bruke salve ute på vintern må det være en som ikke inneholder vann

Edit 2:

Spenol ?

http://felleskjopet.no/article/view/4703

Skrevet

Jeg har heldigvis aldri hatt problemer med at mine hunder har hatt tørre poter, men når vi snørekjører om vinteren bruker jeg å smøre potene med spenefett som man får kjøpt på Felleskjøpet. Det er veldig fett og bra :kiss:.

Guest Per Olav
Skrevet
Spenol ?

Nei. Spenefett som brukes i landbruket. Fås kjøpt i boks på Felleskjøpet.

Skrevet

Har egentlig aldri registrert at noen av mine har hatt såre poter jeg...Lurer på om det er jeg som overser noe eller om jeg har vært usedvanelig heldig? Smører inn med en grønn hard gugge jeg må varme i hendene mine før bruk ( kjøpt i dyrebutikk) når jeg tror Loke kanskje kan få det pga sterk belastning (rundering på tørr mose b.l.a), aner ikke om det egentlig hjelper. Gjør bare som de andre jeg :kiss:

Guest Per Olav
Skrevet

Nei mine har heller ikke hatt såre poter, men oppdager jeg sprekker i tråputene får de gjerne en omgang eller fem med fett.

Skrevet
Nei mine har heller ikke hatt såre poter, men oppdager jeg sprekker i tråputene får de gjerne en omgang eller fem med fett.

Forebygging er jo lurt framfor å måtte holde hunden i ro mens såre poter heles :kiss:.

Forøvrig fungerer spenefett utmerket som håndkrem til folk også... Langt bedre en alskens dyre, velduftende remedier man får kjøpt i parfymerier :D.

Guest Per Olav
Skrevet
Forebygging er jo lurt framfor å måtte holde hunden i ro mens såre poter heles :kiss:.

Forøvrig fungerer spenefett utmerket som håndkrem til folk også... Langt bedre en alskens dyre, velduftende remedier man får kjøpt i parfymerier :D.

Jeg tenkte jeg skulle skrive noe om forebyggende men kom til å tenke på at prevensjon og alt som ligner kanskje ikke hørte hjemme i denne sammenhengen så derfor lot jeg det være :D

Skrevet

jeg bruger enten Locobase, pattesalve eller potevoks + en babysok eller "sko", da jeg selv har en hund med lyserøde trædepuder, der meget nemt bliver slidt ned.

Idet han har lyserøde trædepuder, så bliver de hurtigere slidt ned ved ture på asfalt og fjell :kiss:

hele vinteren igennem hvis der er salt på vejene skal han have potevoks på før vi går ud, vaskes når vi kommer hjem og så have salve på, ellers er han halt hele tiden, selvfølge kunne jeg så give ham sko på ude også, så han kunne spare sine trædepuder lidt, men er ikke lige hans ting at have på :D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...