Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen som kan gi meg litt info om kaninutstilling?


lena_rabbit

Recommended Posts

Skrevet

Hei! Kan sikkert svare på litt eg. Kva vil du vite? :icon_fun:

Først og fremst må ein bli medlem i NKF (Norges kaninavlsforbund), eller i eit lokallag som er underlagt NKF. Så må du ha ei reinrasa kanin i ein fargevariant som er godkjent for rasen. Så er det egentlig bere å melde på utstilling ;)

Vanligvis leverer man dyra fredagskvelden den helga, dyret blir bedømt lørdagen, og så er det heimreise søndagen. Er også andre typer utstilling, som for eksempel kasseutstilling, der ein møter opp med dyra den dagen utstillinga er, og dei blir ståande i reisebur til dei er bedømt og så reiser ein heim igjen same dagen.

Kan ikkje så altfor masse, men har vært på litt utstillinger rundtom, så kan litt :icon_fun:

Skrevet
Jeg har en kanin, han heter Oliver og betyr ALT for meg.

Men, den er kjempehyper og er blitt litt aggressiv. :D

Jeg vil stille den ut!

Begynner den å bli agressiv burde du spare den stakkars kaninen for kaninutstilling! På en kaninutstilling blir kaninen håndtert av fremmede mennesker (bærere og dommere), og en agressiv kanin vil aldri trives der.

Skrevet

Det er veldig mulig den bare er teriotoriell i buret sitt når du sier den er agressiv. De fleste "agressive" kaniner er egentlig bare meget teritorielle.

De aller, aller færreste kaniner biter når de er utenfor buret. Nå mener jeg ikke napping på klær osv. men når den virkelig biter i hånden - og sitter der.

Skrevet
Begynner den å bli agressiv burde du spare den stakkars kaninen for kaninutstilling! På en kaninutstilling blir kaninen håndtert av fremmede mennesker (bærere og dommere), og en agressiv kanin vil aldri trives der.

Jaja..

Jeg vet ikke helt jeg. :rolleyes:

Skrevet
Takk for hjelpen! Jeg har en dvergvedder, hvit. Hvordan melder man seg inn da? Koster det noe?

- Vil ha svar

- Lena H og kaninene

Det står i utstillingsannonsa korleis ein melder seg på. :icon_fun:

Vanlegvis brukar ein Excel-skjema som ein kan laste ned fra www.kanin-nkf.net , der ein fyller ut kaninas rase, farge, alder, Venstre ørenummer, vekt og klasse den skal stillast i.

Vanlig påmeldingsavgift for utstillingar er cirka 50 kroner per kanin.

Forresten må kaniner som skal stillast være øremerka i Venstre øre.

  • 3 months later...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...