Gå til innhold
Hundesonen.no

Rang i en flokk, hva skjer når en ung tar over?


SoppenCamilla

Recommended Posts

Skrevet

Noen jeg kjenner har en flokk med hunder (dvs, 5 stykker). Der det er en på fem år, to på fire år, og to på 17 mnd. En av hannhundene på fire år har hatt lederrollen til nå, men de siste ukene så har den yngste overtatt, han har banket opp 4-åringen flere ganger nå. Han slutter når man kjefter, og de gir mat til den eldste først, men han yngste kommer og tar maten ifra 4-åringen, og hvis det ikke skjer frivillig løfter han leppe og 4-åringen viker unna. Den 17 mnd gamle hunden har også blitt den som stopper slåsskamper hvis det skjer, og den som nå forteller hvem som kan sove hvor. Han bestemmer mer eller mindre over alt som skjer.

Er det normalt at en så ung hund tar på seg lederrollen? Trenger de å bekymre seg? Evt hva kan de gjøre?

Edit: Retta skrivefeil.

Skrevet

Dette kan faktisk skje. Min whippet tok over lederskapet i flokken i alder av 13 mnd når eldstemor gikk bort. Det holdt i 3 mnd da tok den eldste dalmisen over. Nå er den eldste dalmisen gått bort og det blir vel whippeten som tar over igjen. Vi vet ikke enda ettersom det kun er 2 dager siden dalmisen døde.

Skrevet

Ikke for å kuppe tråden her.... Men pleier å gå tur med en rottweiler hann hund, som nå er 5mnd. Og jeg lurer på om han kommer til å ble "sjef" over tispa mi, en border collie på snart 4år...? Den dag idag er det selvsagt hun som bestemmer og slikt, men når han blir eldre, kommer det til å fortette eller kommer han til å ta over leder rollen av de 2? Hun er ikke særlig dominant, eneste er noen tisper hun prøver seg med.

Skrevet
Ikke for å kuppe tråden her.... Men pleier å gå tur med en rottweiler hann hund, som nå er 5mnd. Og jeg lurer på om han kommer til å ble "sjef" over tispa mi, en border collie på snart 4år...? Den dag idag er det selvsagt hun som bestemmer og slikt, men når han blir eldre, kommer det til å fortette eller kommer han til å ta over leder rollen av de 2? Hun er ikke særlig dominant, eneste er noen tisper hun prøver seg med.

Vanligvis er det tispene som har kontrollen, spesielt når aldersforskjellen er så stor. Men man kan vel aldri garantere noe.

Skrevet
Vanligvis er det tispene som har kontrollen, spesielt når aldersforskjellen er så stor. Men man kan vel aldri garantere noe.

Oki, takK for svar :P Spennende å se hvordan forholdet deres kommer til å utvikle seg når han blir eldre :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har en ikke røykefri hund som jeg sliter med å nappe ørene på. Har sett at det er en slags saks man kan nappe det lettere på. Eller finnes det noe annet enn fingrene? Hunden jeg har stritter sånn i mot og jeg sliter virkelig siden hun er ekstremt hårsår. Jeg får ikke tak i pelsen der fordi hun vrir seg unna med kroppen og med hodet og alt. Og jeg kan ikke dra til dyrlegen hver eneste gang heller.
    • Det kommer jo an på om du ønsker å åpne og lukke port hver gang du skal kjøre inn og ut. Jeg ville nok hatt bil og kjøring utenfor gjerdet, for å unngå fare for påkjørsel av hunder.
    • Er det lurest å ha gjerde der man parkerer bilen også? Da må man ha port. Eller lurest å kun ha gjerde der man ikke kjører bil?
    • Helt enig! Savner mer aktivitet, ironisk nok, siden jeg ikke har vært aktiv her på snart 20 år. Hadde vært moro å hørt hvordan det gik nå med alle «gamle». For min del handler det nok litt om at småbarnsliv og jobb har tatt mye tid, og det at jeg har vært hundeløs i en del år. Å når jeg skriver n innser jeg også at det handler om at jeg ikke sitter å surfer på pcen lenger, forum fra mobil er ikke helt det samme. 
    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...