Gå til innhold
Hundesonen.no

Rang i en flokk, hva skjer når en ung tar over?


SoppenCamilla

Recommended Posts

Skrevet

Noen jeg kjenner har en flokk med hunder (dvs, 5 stykker). Der det er en på fem år, to på fire år, og to på 17 mnd. En av hannhundene på fire år har hatt lederrollen til nå, men de siste ukene så har den yngste overtatt, han har banket opp 4-åringen flere ganger nå. Han slutter når man kjefter, og de gir mat til den eldste først, men han yngste kommer og tar maten ifra 4-åringen, og hvis det ikke skjer frivillig løfter han leppe og 4-åringen viker unna. Den 17 mnd gamle hunden har også blitt den som stopper slåsskamper hvis det skjer, og den som nå forteller hvem som kan sove hvor. Han bestemmer mer eller mindre over alt som skjer.

Er det normalt at en så ung hund tar på seg lederrollen? Trenger de å bekymre seg? Evt hva kan de gjøre?

Edit: Retta skrivefeil.

Skrevet

Dette kan faktisk skje. Min whippet tok over lederskapet i flokken i alder av 13 mnd når eldstemor gikk bort. Det holdt i 3 mnd da tok den eldste dalmisen over. Nå er den eldste dalmisen gått bort og det blir vel whippeten som tar over igjen. Vi vet ikke enda ettersom det kun er 2 dager siden dalmisen døde.

Skrevet

Ikke for å kuppe tråden her.... Men pleier å gå tur med en rottweiler hann hund, som nå er 5mnd. Og jeg lurer på om han kommer til å ble "sjef" over tispa mi, en border collie på snart 4år...? Den dag idag er det selvsagt hun som bestemmer og slikt, men når han blir eldre, kommer det til å fortette eller kommer han til å ta over leder rollen av de 2? Hun er ikke særlig dominant, eneste er noen tisper hun prøver seg med.

Skrevet
Ikke for å kuppe tråden her.... Men pleier å gå tur med en rottweiler hann hund, som nå er 5mnd. Og jeg lurer på om han kommer til å ble "sjef" over tispa mi, en border collie på snart 4år...? Den dag idag er det selvsagt hun som bestemmer og slikt, men når han blir eldre, kommer det til å fortette eller kommer han til å ta over leder rollen av de 2? Hun er ikke særlig dominant, eneste er noen tisper hun prøver seg med.

Vanligvis er det tispene som har kontrollen, spesielt når aldersforskjellen er så stor. Men man kan vel aldri garantere noe.

Skrevet
Vanligvis er det tispene som har kontrollen, spesielt når aldersforskjellen er så stor. Men man kan vel aldri garantere noe.

Oki, takK for svar :P Spennende å se hvordan forholdet deres kommer til å utvikle seg når han blir eldre :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...