Gå til innhold
Hundesonen.no

til sverige 4-5-6 junli 2008


Arielle

Recommended Posts

Skrevet

hei. :cry:

jeg skal til world dog show i juli 2008 og skal da ha med meg en rekke hunder. Så jeg lurte på hva er regler for å ha med seg hunder over grensen og hjem igjen? hvilke vaksiner, papirer, blodprøve, ormekur?

Er det noen regler for og stille i sverige må jeg feks. melde min retriever inn i rertieverklubben i sverige for og stille der? eller i svensk kennel klubb?

står liksom ikke noen plass akurat hva som trengs og hadde vært veldig greit og vite :P

Skrevet

Mellom sverige og norge er det helt fritt. Eneste er at du bør ha med vaksinasjonskortet. Ikke noe krav på rabies eller noe sånt :cry:

Resten kan desverre ikke jeg svare deg på.

Skrevet

ok tusen takk for svar :cry:

har nå prøvd og lese og finne ut akkurat hva som gjelder fra norge til sverige, men følte ikke at det sto helt nøyaktig noen plass, og det sto veldig innviklet :P hehe

Skrevet

tenkte ikke på avgift med er det noen regler som sier hvilke vaksiner hunden skal ha for og stillest i sverige? må hunden registrerest i skk for og delta?

Skrevet
tenkte ikke på avgift med er det noen regler som sier hvilke vaksiner hunden skal ha for og stillest i sverige? må hunden registrerest i skk for og delta?

Er vel samme regler som NKK. Ikke noe ekstra vaksiner (som f.eks rabies). Også kan det ikke ha godt 2 år (eller er det 3 år nå?) siden forrige.

Skrevet

Hei - hvis hunden er korrekt vaksinert mot valpesyke i Norge, så holder det for samtlige offisielle utstillinger og stevner i Sverige også. (3 mnd alder, 1 år og hvert 3. år etter det)

Hvis man er medlem av NKK er avgiften den samme som for SKK-medlemmer. Hvis man IKKE er medlem av noen offisiell hundeklubb i noe land, så TROR jeg ikke man kan få melde på i Sverige.

Susanne

Skrevet

jeg ringte veterinæren min og de kunne ikke si det sikker :glare: fikk beskjed og ringe mattilsynet med de sa at jeg måtte ringe NKK og NKK sa ring til SKK. :P men noe kom det ut av denna laaaange ringerunden sa altså: det er fri pasasje mellom sverige og norge og de samme vaksinasjons bestemmelsene som i norge. Men det sto noe om at du skulle senne en kopi av stammtavlen men tror kun det gjalt hvis du sendte påmedingen i posten?!? tror ikke det var nødvendig hvis du skulle melde på nette men skal ikke si noe sikkert :P

Skrevet

Ok - enkelt forklart: for å reise mellom Norge og Sverige krever ikke noe vaksine.

For å stille ut/delta på arrangementer = strengere krav i Norge, så hvis hunden er OK for norske konkurranser, så er den helt grei for svenske også.

For å melde på: Pr post: anmälningsblankett + kopi av reg.beviset.

Hvis man vil melde på over nettet MÅ man ha sendt inn kopi av reg.beviset på forhånd, så hunden er mulig å finne på deres hundebase ("Sök Hund" på hjemmsiden til SKK). Hvis hunden ikke ligger inne på basen deres, kan man ikke melde på over nett.

Susanne

Skrevet

der fikk du det godt forklart :P men hvordan sender jeg inn kopi av reg.bevis. går det ann og sende det på epost?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...