Gå til innhold
Hundesonen.no

hvordan lære hunden og ståå?


MarieR

Recommended Posts

Skrevet

river meg i håret hær! med kun en uke igjenn til storutstilling, trenger jeg desperat hjelp til hvordan jeg, på en uke (jada, vet det er sent og spørre, men jeg har en forferdelig tendens til og ska klare alt selv..vet nå at det ikke alltid går) kan lære pelsen og stå? han setter seg med en gang vi stopper, og om jeg legger hånden under han for og reise seg igjenn, setter han seg bare ned, jeg korrigerer, og prøver igjenn..jeg og hunden sto i et kvarter før han endeli sto..i 4 sekunder..! klynger meg til håpet om at på utstillingen vil det være så mye og se på at han står av seg selv. buhunden stilles fritt, det vil si, jeg slipper og stille han opp på en bestemt måte, men uansett så skal han jo stå, og halst se på meg! huff...hvorfor meldte jeg oss på den utstillinga..? :? :)

Skrevet

jeg holder på med Astix for han satt seg hver gang jeg prøvde med han.

Nå stiller jojeg hundene fritt da så jeglærer deå stå forran meg og da bare går jeg enten mot hunden hvis den setter seg eller fra densånn at den reiser seg forå komme nærmere og med en gang hunden står så får den godbiten også haler jeg ut tiden etterhvert. når står no astrix i noen minutter i hvertfall så håper jo at det holder til NKK´n i Bryne da, regner jo med at jo mere jeg får trent med han, jo bedre blir det etterhvert. :wink:

Skrevet

Når jeg lærte mine det så var jeg kjapp med å gi godbit bare de sto et par sekunder i begynnelsen. etterhvert som de begynte å skjønne det drøyde jeg godbiten mer og mer.

Hvor gammel er han forresten?

Skrevet

Jeg lærte min først å stå på bordet. tokk han da ut i fra den vante situsjonen hvor han har lert at han må sitte pent med rompa i bakken får å få god bit. Da begynnte jeg med han i sittende stilling og dro godbiten (med hånda :) ) ut og opp fra bordet, da reise han seg nesten med en gang for å få tak i den (omvendt psykologi :) ), så roser man og fortsetter med innlæring som på andre øvelser...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvilke hunderaser kan jeg sammenligne med Chodsky Pes? Er de sånn som langhåret og korthåret Collie?
    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...