Gå til innhold
Hundesonen.no

Hovawart


Helene

Recommended Posts

Skrevet

Har ei venninne som planlegger kjøp av hovawart, men min skeptiske sans slår til, da hun nok har gått mest etter utseende under valgprosessen.

Noen som kan fortelle litt om rasen - hva krever den, hvordan er de å trene, helse etc?

Evnt. oppdretter-anbefalinger/erfaringer ønskes også :)

Skrevet
Har ei venninne som planlegger kjøp av hovawart, men min skeptiske sans slår til, da hun nok har gått mest etter utseende under valgprosessen.

Noen som kan fortelle litt om rasen - hva krever den, hvordan er de å trene, helse etc?

Evnt. oppdretter-anbefalinger/erfaringer ønskes også :)

Ikke kjøp hoffe fordi den er pen. det er oftest MYE hund, og den må/bør brukes. . har skrevet litt om den her: http://dyresonen.no/forum/index.php?showtopic=28558

Ligger resultat av helseundersøkelse ute på sidene til hovawart-klubben (www.hovawart.no) , finner den ikke i farta, skal prøve å finne senere:) Generelt en ganske frisk rase, noe HD som på de fleste større raser.

Hvordan de er å trene avhenger veldig av hvor god man er som trener, og om man skjønner rasen :icon_fun: Hoffen finner på noe annet om du er for kjedlig/belønner for lite ect... De kan sikkert oppeves som ganske håpløse å trene før man skjønner de. :)

Ang lynne så har alle mine vært veldig trivelige hunder, og rasen er stort sett trivelig. men man må sjekke linjer og snakke med flere oppdrettere og eiere, for man finner også individer som er mindre trivelige som hos alle raser.

Men snille og greie, kosete og arbidsomme, lettlærte, aktive og krevende, utspekulerte og utrolig gode til å finne egene belønninger ,DET er de! En HERLIG rase for mange, alt for mye hund for andre. :) Vi kommer nok alltid til å ha hoffe i hus. har nr 3 nå, samt hatt et par på for i kortere perioder.

Vet ikke om jeg vil anbefale oppdretter til noen som velger rase etter utseende egentlig, men vil hun snakke med noen om rasen så ta kontakt med kennel dratini (dratini.net).

Lykke til:)

Skrevet

Hovawart er en lækker hund, men man skal vide hvad man har med at gøre. Avlere har i flere år kamufleret den som familiehund, men man skal have i baghovedet at det er en brukshund der er avlet til vagt. Det kan være en meget dominerende de hund, der kan være extremt teritorie bevidste og beskyttende, Nogle af disse hunde bliver en del større end største delen af dem man ser. nogle få af hundene udvikler større og længere canines, hvilket man er nødt til at tage med i sine overvejelser, kender en del der har haft Hovawart i Danmark(ikke kun avlet i Danmark). Nogle hovawarter begynder at tage deres turgånings område som en del af deres teritorie og beskytte det mod intrengere. Kender en del til nogle som har "klikket" og andre som trives fint som familiehunde.

Men jeg synes du skal læse mere om dem, ikke kun her fra landet, men også fra Tyskland, hvor de har været brugt til det formål de er avlet til.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja, jeg «liker» jo å tro alderen har en stor rolle. Det sies jo at en bc trenger ett år på hvert bein, og ett for hode for å bli voksen. Vi gir oss ikke, men rimelig frustrende å se hvordan oppførselen hans har blitt, når jeg vet at han i bunn og grunn er helt super på alt annet.  Vi var blant annet på ferie ett par dager i sommer. Mye hunder å møte her og der, men ingen hilsing. Og det var ikke noe problem. Han lå fint ved siden av meg å så hunder og folk på 10-20 meters avstand, ingen reaksjon. Det er jo sånn sosialisering bør være. Bare se og observere, uten noe mer. Samme når han er med på jobb. Men det er vel som du sier at mye av det vil vel skinne igjennom da han får landet litt. 
    • Det høres ut som et bra hundeliv. For å svare direkte på spørsmålet så tenker jeg nok at alderen spiller en rolle for at det oppleves verre, men det kan gå begge veier avhengig av hva man gjør med det. Generelt er det greit å tanke at all adferd som hunden får erfaring med blir den bedre på. Hvis hovedregelen blir å utagere på andre hunder som passerer så vil det henge igjen når hunden modner og blir voksen. Hvis dere trener på å ha kontakt og slappe av rundt andre hunder så vil det etterhvert bryte gjennom hormontåka. Lykke til!
    • Mulig jeg formulerte meg litt feil. Men nei, han har nok ikke øvd på det i 18 mnd. Det har gått fint frem til 16-17 mnd alderen. Vi har også gått tur å kommet rett i ett hundestevne, da var det veldig mye hunder, men han brøy seg ikke merkeverdig da heller. Da gikk han bare å snuste. Mulig fordi det ikke var en enkelt hund å henge seg oppi. Han er ganske aktiv i form av søk, og vi trekker og sykler. Verken overstimulert eller understimulert vil jeg tro. Rolig og fin rundt baby på 4 mnd også.    Jeg er klar over at vi må trene passeringer med større avstand for å ha kontakt. Har lest en hel haug om det. Bare nysgjerrig på mer med tanke på alderen hans osv.
    • Flyttet til Trening og adferd, forumet "Treningsutfordringer" er for  utfordre hverandre til å trene på ulike ting. - moderator Dette er et kjent og vanlig problem. Og det vil IKKE bli bedre av seg selv. Hvis hunden har fått "øve" seg på dette i 18 mnd så har dere en jobb foran dere. Du finner mange tråder om passeringsproblematikk på forumet her, jeg anbefaler å søke opp og lese dem for ulike erfaringer, vinklinger og råd. Generelt. Se an hunden. Noen hunder er sosiale, andre ikke. Uansett har alle, spesielt valper og unghunder, godt av sosialisering med andre, trygge hunder dere kjenner. Dette betyr ikke nødvendigvis hilsing eller lek, men tur, trening, og bare være sammen med og i nærheten av andre hunder. Mitt inntrykk er at bcer ofte er mer opptatte av mennesker enn andre hunder, men de trenger uansett trening på å være rundt andre hunder.  Jobb med kontakt, samarbeid og lydighet generelt. Uten dette grunnlaget kommer man ingen veier. En BC er en aktiv og arbeidsom hund, og hvis de ikke får brukt seg nok blir problemadferden større. Med en bc mener jeg man burde drive aktivt hundesport, med mindre man faktisk bruker den til gjeting. Man må ikke konkurrere, men en bc MÅ ha mental aktivisering utover tur. Bruk kontakt og alternativ adferd i passeringer. Ser han en annen hund, skal han umiddelbart tenke at "jobben" er å gå ved siden av deg. Kanskje bære en leke du har med? Det begrenser også mulighet for knurring og bjeffing, MEN vær sikker på at den andre hunden ikke kan komme for nærme med tanke på ressursforsvar.  Noe jeg brukte mye på en av mine hunder var "søk" og kaste ut en neve godbiter. Da var han opptatt med å finne dem mens den andre hunden gikk forbi. Ikke veldig bra hvis det er en løs hund som kan komme bort, men i andre situasjoner kan det funke fint. Hvis dere jobber konsekvent med dette blir det en del av prosessen med å bli voksen, og vil forhåpentligvis gå over. Men alt arbeidet dere legger ned nå, også som ser ut til å overhodet ikke funke i hormontåka, vil vise seg på den andre siden.
    • Hei. Har en bc hannhund på 18 mnd som har begynt å bli ekstremt vanskelig når det gjelder passeringer av andre hunder. Lydig og lettvin, snill, rolig inne og veldig miljøvant generelt. Er med på det meste. Problemet har blitt merkbart fra ca 16-17 mnd alder. Han piper, drar og er helt vill i bånd når vi møter hunder på tur. Ved ett tilfelle så møtte vi en rottweiler vi kjenner, da var det knurring og han sto i båndet. Han har møtt den rottweileren ett par ganger som valp også, og det har egentlig aldri gått særlig bra. Rottweileren er snill og rolig som dagen er lang, men mye usikkerhet hos min hund. De aller fleste hundemøtene er det bare piping og frustrasjon fordi han ikke får hilse. han har heller aldri vært særlig begeistret for hunder. Om han har vært løs som valp å han har hilst på hund og menneske, så er det ofte menneske han vil gi oppmerksomhet og ble fort irritert på den andre hunden om de snuste mer enn han ville. Han har aldri ved noen omstendigheter fått hilse på tur eller i bånd heller. Jeg skjønner treningsopplegget og at en må trene på avstand. Skjønner at det ofte ikke går over av seg selv, men det er jo en del biologi også. Så vil det blir bedre når han blir noen mnd eldre og hormoner osv blir mer stabilt? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...