Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan velge rett rase?


giggi

Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal skrive en artikkel(skolearbeid) og tror jeg skal velge "hvordan velge rett rase".

Jeg vil bare høre hvordan dere ser på det? Tenke på bruks egenskaper, men de fleste vil jo ha en kosehund. Folk velger allslags rase til "selskaps hund"... så hvordan velge? Klar over det er ganske enkelt, velg en fra gruppe 9(?).

Dette ble rotet, men hvis dere har noen innspill sier jeg takk :( Skal skrive artikkelen selv, spør ikke om hjelp altså :( Men vil høre hvordan hundegalne ser på det. Og så skal jeg spørre "vanlige" hunde eiere også... :( Veldig rotet dette her da men... håper på svar :P

Edit; Hvilke spørsmål bør man stille seg selv?

*Hvilken str?

*Hvor høyt aktivitets nivå?

*Pelstell?

*Noe spesielt bruks sted? Jakt? Lydighet? Vakt? OSV...

-Hvilke andre spørsmål bør man stille oss selv?

Skrevet

Andre spørsmål kan være

- hvor mye tid pr dag er jeg villig til å bruke kontra har faktisk tid? - relatert til rase i den forstand at noen raser krever mer i utgangspunktet.

- er jeg villig til å bruke økonomiske ressurser på kurs? - noen raser er enklere og triveligere i gemytt og lettere å dressere

- hvordan bor jeg? - kanskje ikke lurt å velge en rase som bruker stemmen mye hvis man bor i blokk med naboer i alle vegger.

Kommer sikkert på mer, men dette var det jeg kom på i farta.

Skrevet

Det viktigste spørsmålet er vel om man er villig til å tilpasse livet sitt til en hund - å gi det den krever, i form av stimuli, mosjon og selskap. Man kan ikke leve helt som før med en hund i hus.

Skrevet

Uansett om man velger en selskapshund så må man vite at de krever sitt de også. De er ikke skapt for å være sofaslitere... Jeg har "selskapshunder" og går både lydighet og spor. JEg stiller ut hundene og jeg har tidligere gått agility. Og flere timer i skogen elsker de.

Og om du skal ha en som ikke krever fullt så mye som en border collie f.ex så er det ikke bare å velge fritt fra gruppe 9 heller. Storpuddel f.ex krever endel. :rolleyes:

Skrevet

Enig med Cavalita. "selskapshunder" er nødvendigvis ikke så KREVENDE,men om de FÅR tar de som oftest mer enn gjerne imot. Og det er viktig å tenke på at enkelte hunder er veldig tilpasningsdyktige,og vil "klare seg" med lite aktivisering, men de både fortjener og bør få det!

Skrevet

Kanskje litt overfladisk av meg, men jeg hadde ikke kjøpt en hund som jeg ikke hadde likt utseende på...

Da jeg valgte min rase, satt jeg meg ned med en hundebok (selv om jeg egentlig hadde et visst bilde av hva jeg ville ha), kikket raskt gjennom, skrev ned ca 15-20 raser jeg likte utseende på, så gikk jeg igjennom de pungtene som om andre har nevnt her, og fant så min rase..

Det jeg først så på var altså at hunden skulle ha enten korthåret, eller glatthåret pels, skulle være normalt proposjonert (ikke unormalt store hoder, veldig lange ører, lang rygg, ikke bli hindret av sin kroppsbygning, etc), at den var liten eller mellomstor i størrelse, og at den i mine øyne var pen.

Jeg sier ikke at man velger hund utifra hvordan den ser ut, men om det hadde stått mellom 2 raser med identisk gemytt og som krevde like mye, så hadde jeg tatt den rasen jeg likte utseende best på..

Skrevet

Er ikke overfladisk å velge hund ut ifra utseendet, selvsagt man går jo ikke KUN etter utseendet ( hadde jeg gjort det hadde jeg hatt en Schæfer og en Grand Danois istede for 2 Boxere :icon_fun: )

Men man velger jo en hund man liker å se på også, ikke bare for egenskapene dems.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...