Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor lenge før noen andre kan passe valpen?


Theresesia

Recommended Posts

Skrevet

Vi får en liten valp snart (JUHUU endelig) og jeg har liksom tenkt at vi er hjemme med valpen den første uka før vi begynner å ta henne med steder. eller hvertfall de første 4-5 dagene da???

men så er jeg invitert på noe greier første helga, så jeg har avtalt med typen min så han skal være hjemme den helga så jeg kan dra bort lørdagn. også ringer han i dag og sier jobben skal ut den lørdagen. og da blir jeg ganske sur og spør om han vil at jeg skal droppe mine planer. men det vil han ikke. han bare lurer på om noen andre kan passe valpen. jeg tenker at valpen har vært hos oss i 7 dager og så skal noen andre passe den en kveld og natt, blir ikke det litt drøyt??? det er alt for tidelig vel? men for å si det sånn, familien min kommer jo fort til å bli kjent med henne da. første uka liksom. men allikevel, blir det ikke for tidelig at noen andre skal passe henne 7 dager etter atte vi henta a???

Skrevet

Hva om du tar henne med bort på besøk til de som event skal passe henne, slik at hun blir kjent med plassen/personene sammen med deg? Da blir det kanskje ikke så "skummelt" når lørdagen kommer?

Bare en tanke...har ikke hatt valpen vår mer enn ti dager vi heller, så vet ikke så mye mer jeg heller.

Skrevet

Er enig med Hemne her, det kan være smart :blink:

Men må bare si en ting, ikke får å være negativ, men ettersom du viste at valpen kommer snart, så hadde jeg takket nei til den invitasjonen, og valgt å være hjemme med valpen.

Min valp er nå 5 mnd, og jeg måtte være hjemme med henne mens typen dro til Rudskogen, det var kjipe greier, men jeg ville heller tilbringe tid sammens med den lille, så den ble trygg på meg, og de nye omgivelsene.

Det er jo også litt tungt for valpen den førtse uken, siden den ikke er sammens med sine søsken lengre, så for min del hadde det vært et enkelt valg.

Håper du finner ut av det.. :blink:

Skrevet

ja nå har det ordna seg. jeg sa at da ville jeg droppe mine planer heller og være hjemme med valpen, men da valgte heller typen å være hjemme. :blink: jeg synes heller ikke hun skal være hos noen andre etter kun 1 uke! det er bare den lørdagen jeg skal vekk. skal jo være hjemme ellers. men da er han hjemme den lørdagen :blink:

Skrevet

Evt. kunne du vel fått noen du kjenner og stoler på til å passe valpen hjemme hos deg til typen kom hjem?

Spørs litt hvordan valpen er også. Har hentet valp og hatt den hos dagmamma allerede etter et par dager jeg. Det gikk kjempegreit.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...