Gå til innhold
Hundesonen.no

"Sterk personlighet"


Lotta

Recommended Posts

Nei si det.. Umiddelbart vil jeg tenke på en som skiller seg ut, som gjerne har egne meninger og ikke er redd for å flagge de, som har mye og litt av hvert å si, og som gjerne etterlater et sterkt inntrykk på mennesker de møter. Men sånn egentlig er jo alle personligheter nokså unike, og derfor blir sterk personlighet en teit måte å beskrive noen på. Intetsigende, på det beste.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei si det.. Umiddelbart vil jeg tenke på en som skiller seg ut, som gjerne har egne meninger og ikke er redd for å flagge de, som har mye og litt av hvert å si, og som gjerne etterlater et sterkt inntrykk på mennesker de møter. Men sånn egentlig er jo alle personligheter nokså unike, og derfor blir sterk personlighet en teit måte å beskrive noen på. Intetsigende, på det beste.

Enig i at alle er unike - men har alle "sterke personligheter"?

Jeg forbinder begrepet med mennesker som gjør seg sett og hørt. Men det er ikke bare det alene - iblandet karisma kanskje?

Ja, noe sånt tenker jeg også - men da blir jo neste spørsmål naturlig nok - hva er "karisma", egentlig?

Tja, som alle personkarakteristikker, vil det vel alltid være omtrentlig og subjektivt , dog tror jeg "sterk personlighet" i tillegg kan være en eufemisme for "ufordragelig og bedrevitende" :P

Ja, hva vet jeg - selv har jeg aldri opplevd karakteristikken brukt på den måten, tror jeg - men så er jo ikke jeg noen kløpper i ironi, eller dulgte hentydninger, heller da ... :rolleyes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I blant hører man at folk blir beskrevet å ha en "sterk personlighet" - et begrep jeg ikke helt klarer å få taket på, så da spør jeg dere oppegående Sonister - hva er en sterk personlighet, egentlig?

Godt spørsmål..Svaret blir selvsagt subjektivt men min oppfatning av "sterk personlighet" inneholder bl.a. følgende; En person som man legger merke til, uavhengig av yttre staffasje, i stand til å ta vare på seg selv, har ingen problemer med å svare for seg, en "ledertype"( i begrepet ledertype, så er det viktig, at personen oppfattes av andre, som en naturlig leder) og er psykisk sterk. Dette var noen trekk, som jeg kommer på i farten.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har alltid fått høre at jeg har en sterk personlighet, og har som regel tolket dette positivt. At jeg tørr å stå for egne meninger, tørr å snakke ut der andre kanskje ikke hadde turd. At jeg absolutt blir lagt merke til.

Noen legger nok og i det at jeg tar litt mye plass, kan være sta og kanskje ikke har verdens beste selvbeherskelse.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har alltid fått høre at jeg har en sterk personlighet, og har som regel tolket dette positivt. At jeg tørr å stå for egne meninger, tørr å snakke ut der andre kanskje ikke hadde turd. At jeg absolutt blir lagt merke til.

Noen legger nok og i det at jeg tar litt mye plass, kan være sta og kanskje ikke har verdens beste selvbeherskelse.

Knis. Sorry OT.

Nei, jeg er enig med deg der Lotta, ikke alle personligheter er en sterk personlighet. Jeg tror nok det er noe av det som Silje sier, det går på utstråling, meninger, at en person "synes" og snakker ut, sjarm og omgjengelighet? Men jeg er og enig med Bardman i at det brukes til å "forklare" mennesker som tar stor plass på en ikke så positiv måte, som er vanskelig å komme overens med kanskje. Personer som utmerker seg i en retning har jo og ofte "sterk personlighet", f.eks blir jo mange litt sære og spesielle forfattere beskrevet som mennesker med sterk personlighet.

Karisma i ordbøkene:

karis'|ma -en (fra gr)

1 rel: nådegave

2 lederegenskaper, personlig tiltrekningskraft, utstråling en politiker med k-

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette var litt merkelig igrunnen. Jeg har alltid tolket sterk personlighet som noe negativt... Altså, kanskje i forbindelse med sterke meninger - en som man ikke kan overse. Og dermed at begrepet mest blir brukt med dette for øye, altså å "trekke" ned folk...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...