Gå til innhold
Hundesonen.no

Å bruke hunder f.eks i demonstrasjoner


Aya

Recommended Posts

Skrevet

For eksempel, under demonstrasjoner av det litt mer voldsomme slaget, brukes ofte hunder for å holde demonstranter på avstand. Hva synes dere om denne bruken av hunder? Er det greit og forsvarlig? Eller ikke?

Guest Per Olav
Skrevet

Hva er alternativet til/resultatet av å ikke bruke godkjente tjenestehunder til den slags?

Skrevet

Ser ingen problemer i dette. De er trent opp til denne type tjeneste.

Demonstrantene veit hvilken risiko de tar når de går så langt som å bruke vold mot politiet. Og det bør ikke overraske de hva som kan skje dersom de stormer politiet med hunder stående. Nå aner jeg ikke om det finnes tilfeller av det eller ikke, men dersom politiet slipper inn hundene i bitt etter at de har pågrepet en demonstrant, så er jo det selvfølgelig totalt feil.

Skrevet

Ingen problemener med det. Hvis folk deltar på en voldelig og ulovlig demonstrasjon har politiet rett og plikt til å gjøre det de kan for å få situasjonen under kontroll. Å bruke hunder er en effektiv måte og hundene har blitt trent på dette av kyndige hundetrenere. Politifolk har vanligvis hunden hjemme hos egen familie og har selvsagt et nært forhold til "hundekollegaen" og "kompisen" sin, så jeg tror at de er fullt i stand til å ta en beslutning som er godt innenfor grensen for hva hunden kan takle.

Skrevet

Jeg tror nok at opphissa demonstranter ikke vil sky noen midler, og kanskje finne på å forsøke å slå vekk hundene med metallrør eller bruke andre våpen mot dem. Mange demonstranter mot få hunder vil nok klare å påføre hundene skade, så jeg synes ikke det høres riktig ut å bruke hund i de mest voldsomme demonstrasjonene.

Skrevet
Jeg tror nok at opphissa demonstranter ikke vil sky noen midler, og kanskje finne på å forsøke å slå vekk hundene med metallrør eller bruke andre våpen mot dem. Mange demonstranter mot få hunder vil nok klare å påføre hundene skade, så jeg synes ikke det høres riktig ut å bruke hund i de mest voldsomme demonstrasjonene.

Enig. Det er greit å bruke hunder i demonstrasjoner, men det fins grenser.

Skrevet
Jeg tror nok at opphissa demonstranter ikke vil sky noen midler, og kanskje finne på å forsøke å slå vekk hundene med metallrør eller bruke andre våpen mot dem. Mange demonstranter mot få hunder vil nok klare å påføre hundene skade, så jeg synes ikke det høres riktig ut å bruke hund i de mest voldsomme demonstrasjonene.

Men alternative er jo at folk blir slått og påført skade istedet for. Jeg har faktisk den innstillingena at det er "bedre" at hunden får den skaden enn at en familiemann/kvinne som er politi/Forsvars-ansatt får den skaden...

Og hva er altenative ved å ikke gjøre noe og bare se på en voldsom demontrasjon utvikle seg?

På lik linje som å bruke andre våpen/maktmidler uten grunn, så syns jeg ikke noe om å sende en hund i angrep uten at det er behov for det. Hunden er faktisk under katagorien våpen i slike situasjoner.

Edit: Jeg har selv vært borti litt massetjeneste opplæring og det er ganske mange signaler og varsler som blir gitt til demonstrantene før det blir satt inn maktmidler.

Skrevet

Jeg er enig med dere, Nirm, JeanetteH og Fufie, og det samme gjelder jo for bruk av hester også. I Norge er det jo heldigvis svært sjelden vi har såppas voldelige demoer, og det er jo veldig fint. Det er jo tross alt nøye utvelgelse av hunder til dette "yrket", og det er vel kun de beste og mest stabile som slipper gjennom.

Skrevet

hundene er igennem en lang udvælgelses- og trænings- process, så det er jo ikke ligefrem tilfædige hunde der bliver valgt til tjenestehund,og så vidt gælder det jo også for udvælgelsen af de tjeneste mænd der skal handle hundene. Hundene bliver jo trænet til at takle sådan situationer, og skal bestå en test før de kan bruges til slike ting, og det gælder også alle andre tingde bruges til, og de gennemgår mentaltests også for at de ikke skal klikke under brug.

Skrevet
*klippebort*

Ah, takk for at du sa det :-) (så slapp jeg)

En hund holder flere demonstranter unna enn bare en politimann (men ingenting slår en hest ifølge politiet i New Orleans).

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...