Gå til innhold
Hundesonen.no

Valg av rase


Theresesia

Recommended Posts

Hei dere! Jeg skal endelig få hund, og er nå i gang med å velge rase. Dette viser seg å ikke være den letteste sak i verden, for det er mange skjønne raser og jeg har ingen klar favoritt egentlig. Håper på litt hjelp fra dere! Jeg har noen krav til rasen, som gjør det lettere:

Den må være av litt størrelse for jeg har tenkt til å snørekjøre med den og kløve litt

Den må være en relativt rolig hund, med middels behov for mosjon

Jeg skal gå på dressurkurs og han skal få en del turer

Kommer til å ha med hunden på det meste, sommer som vinter og ønsker at den skal gå bra med andre hunder og være barnevennlig!

Bør helst ikke gneldre mye, eller være sånn hund som stikker av

Pelsstell og pelstype er uviktig

Godt gemytt er det viktigste!

Greit at den er relativt lærevillig og. og at den er grei å få kontakt med.

Jeg har tenkt på golden eller flat, er det stor forskjell på de 2 rasene når det kommer til mosjon?

Hvilke raser kan passe til meg?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vil ikke påstå det at hundene mine får noe mer enn middels med mosjon.

De er veldig rolige inne, og glade for alt den får av turer. Men de klager ikke om de ikke får noe annet enn tisseturer noen dager på rad.

Det er alt etter hva du venner hunden til. Du kan nok venne de fleste hunder til at kun fjelltur hver dag er godt nok, men du kan også venne den til det motsatte.

Kjapp edit:

Jeg trodde kanskje Flat var mere aktiv? Men HVOR aktiv egentlig?

Den kan vel være mer intens når den er aktiv. Men forskjellen er ikke så ekstrem.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har inntrykk av at Flaten er mer hyper enn Golden..

Personlig liker jeg også Flaten bedre... Syns Golden er så kjedlige... Har kanskje noe å gjøre med at alle Golden jeg har møtt har vært super rolige, kjedelige hunder.. Mens Flatene jeg har møtt, har vært små hyper, herlig personlighet, men likavel rolige inne..

Pluss at Flat har jo helt utrolg nydelig utseende da! Fineste retriverrasen syns jeg! :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akita

American Akita

Amerikansk bulldog

Amerikansk cocker spaniel

Beagle

Bearded collie

Berner sennenhund

Bouvier des flandres

Cane corso

Chesapeake bay retriever

Clumber spaniel

Cocker spaniel

Collie korthåret

Collie langhåret

Dalmatiner

Dansk-svensk gårdshund

Faraohund

Field spaniel

Finsk lapphund

Golden retriever

Grosser schweizer sennenhund

Irsk terrier

Islandsk fårehund

Kaukasisk ovtcharka

Keeshund

Kooikerhund

Kromfohrländer

Lapsk vallhund

Manchester terrier

Newfoundlandshund

Norsk buhund

Norsk lundehund

Petit basset griffon vendeen

Pinscher

Podenco ibicenco strihåret

Rhodesian ridgeback

Russisk sort terrier

Shar pei

Shetland sheepdog

Shiba

Staffordshire bull terrier

Svensk lapphund

Tibetansk terrier

Vorstehhund langhåret

Welsh springer spaniel

Welsh terrier

Østeriksk pinscher

Hehe dette var MANGE!!

jeg kan ikke alle disse rasene en gang jeg, men golden, dalmatiner og collie er her da.... det er liksom mange jeg ikke har tenkt over da fordi jeg ikke kjenner dem.

Men jeg har egentlig litt troa på golden :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde gått gjennom alle sånn raskt, plukket ut hunder du syns var fine, og virket greie.. Og etter det lest masse om de rasene du plukket ut..

Kanskje er golden rett for deg, kanskje en av de andre du har nevnt. Lykke til med rasevalg :icon_redface:

Tusen takk Helle :(

Svensk lapphund var fin!!!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De Flatene jeg kjenner er i alle fall mer atletiske enn de Golden jeg kjenner.. Men er jo ikke sikkert det sier noe om hvordan hundene er på landsbasis.. Men mitt inntrykk av Flat er i alle fall at de er med aktiv og atletisk enn Golden..

Men fins vel jakt golden og da, de er vel kanskje mer aktiv og atletisk enn Golden som er avlet for utstilling..

(Ikke at Golden ikke er aktiv og sånt uansett altså, mulig jeg formulterte meg litt dårlig ove der :icon_redface: )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vorstehhund Korthåret/langhåret er utrolig fin,rolig inne og aktiv ute!

Nå vet ikke jeg all verden om den langhårede varianten, men hvis du kjøper deg en korthåret vorstehhund så er mange av de utrettelige arbeidsmaskiner som det nesten er umulig å slite ut/gjøre fornøyde. Hvis du satser på å være middels aktiv med din hund - styr unna vorsteher!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville ikke stolt på rasevelgeren på canis. Har testet den for vorshet min og da var det vanskelig å få treff burde ikke være det. Vorsteh er en kontinental rase som har vært brukt til å jakte både på hårvilt og fugel. HVordan langhåret er i forhold til jakt det vet jeg ikke men alle vorsteh rasene trenger mye mosjon. Det er noen korthårs vorsteh som er avlet for mere trekk. Flaten som jeg har hatt to av av det aktive slaget for å være flat etter hva andre sier. Den første flaten trakk alt i en mil. den andre så ikke vitsen med det. flatene jeg har/har hatt har vært super sosiale. Og likt veldig godt å være i aktivitet. Dem har også overlevd å være med barne og ungdomsgrupper på tur.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dersom du vil trene litt lydighet og ha lærevillighet vill jeg valgt flat eller kongepuddel.

Syntes Labradorer og Golden er noen treige godbit maskiner med mindre du finner den rette :)

(Sier ikke alle er slik, men mitt intrykk er at mange er det )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg syntes da collie hadde passet fint jeg da :)

Uten fare for å virke innhabil i valg av rase :P

mine har i allefall av og på knapp, og er kosedyr av dimensjoner:) elsker å få oppmerksomhet :P

Ja jeg synes collier er kjempefine! men jeg kjenner dem ikke så godt. har bare hørt at de kan være nervøse, og at de ikke har så mye personlighet???

men de virker som behagelige hunder... åssen er dem i forhold til en golden?

Er det lett å finne bra collie oppdrettere, eller er det samme som golden at man må passe på? kunne tenke meg å snakke med en oppdretter for å sjekke om kanskje colli er en rase for meg!

toya jeg takker for tipset ditt, men jeg ville ikke kjøpt collie av deg etter hva jeg har lest du har skrevet her på forumet, spess mot lilleulv. du har nok skremt meg litt fra å kjøpe colli fra deg. tenk om det var meg som hadde hund på prøve :P jeg vil snakke med en oppdretter som er flink og hyggelig og som man ikke får problemer med etter man har kjøpt valp, for da er det jo min sant?

jeg har hørt om en som kjøpte hund, hvor oppdretteren blannet seg inn lenge etterpå med alt mulig, hva hunden spiste og sånn. det ble veldig slitsomt for henne.

kan noen anbefale meg collie-oppdretter?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det lett å finne bra collie oppdrettere, eller er det samme som golden at man må passe på? kunne tenke meg å snakke med en oppdretter for å sjekke om kanskje colli er en rase for meg!!

toya jeg takker for tipset ditt, men jeg ville ikke kjøpt collie av deg etter hva jeg har lest du har skrevet her på forumet, spess mot lilleulv. du har nok skremt meg litt fra å kjøpe colli fra deg. tenk om det var meg som hadde hund på prøve :cool: jeg vil snakke med en oppdretter som er flink og hyggelig og som man ikke får problemer med etter man har kjøpt valp, for da er det jo min sant?

jeg har hørt om en som kjøpte hund, hvor oppdretteren blannet seg inn lenge etterpå med alt mulig, hva hunden spiste og sånn. det ble veldig slitsomt for henne.

kan noen anbefale meg collie-oppdretter?

De fleste oppdrettere vil jo ha kontakt med valpekjøpere da, sørge for at valpen får det bra resten av livet.. Jeg er i alle fall veldig glad jeg har en oppdretter som bryr seg masse om Milli. :)

Men selvsakt om oppdretter driver å ringer hele tiden kan det jo bli slitsomt i lengden.. ;) (ikke at dette var tilfelle i denne saken altå)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hihi ja såklart! men da vil jeg jo at man skal ha et bra forhold liksom, og ikke at det skal være sånn at man blir kontrollert. derfor jeg vil kjøpe av en grei oppdretter som heller kan hjelpe meg da, enn fra en som er streng :cool:

Jeg har jo ikke hatt hund før...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

toya jeg takker for tipset ditt, men jeg ville ikke kjøpt collie av deg etter hva jeg har lest du har skrevet her på forumet, spess mot lilleulv. du har nok skremt meg litt fra å kjøpe colli fra deg. tenk om det var meg som hadde hund på prøve :cool: jeg vil snakke med en oppdretter som er flink og hyggelig og som man ikke får problemer med etter man har kjøpt valp, for da er det jo min sant?

Jeg tror ikke du skal være redd får evt å kjøpe hund av hun, har du sett litt på hjemmesiden hennes? Nå kjenner jeg ikke henne riktignok, men skjønner at den tråden gikk som det gikk for å si det sånn. Kanskje du heller skulle være høflig og åpen mot hun så hun kunne fortalt deg litt om collien??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...