Gå til innhold
Hundesonen.no

Valg av rase


Theresesia

Recommended Posts

Skrevet

Hei dere! Jeg skal endelig få hund, og er nå i gang med å velge rase. Dette viser seg å ikke være den letteste sak i verden, for det er mange skjønne raser og jeg har ingen klar favoritt egentlig. Håper på litt hjelp fra dere! Jeg har noen krav til rasen, som gjør det lettere:

Den må være av litt størrelse for jeg har tenkt til å snørekjøre med den og kløve litt

Den må være en relativt rolig hund, med middels behov for mosjon

Jeg skal gå på dressurkurs og han skal få en del turer

Kommer til å ha med hunden på det meste, sommer som vinter og ønsker at den skal gå bra med andre hunder og være barnevennlig!

Bør helst ikke gneldre mye, eller være sånn hund som stikker av

Pelsstell og pelstype er uviktig

Godt gemytt er det viktigste!

Greit at den er relativt lærevillig og. og at den er grei å få kontakt med.

Jeg har tenkt på golden eller flat, er det stor forskjell på de 2 rasene når det kommer til mosjon?

Hvilke raser kan passe til meg?

Skrevet
Jeg har tenkt på golden eller flat, er det stor forskjell på de 2 rasene når det kommer til mosjon?

Mosjonsbehovet er ikke nevneverdig forskjellig nei.

Personlig liker jeg flatten best :P

Skrevet

Vil ikke påstå det at hundene mine får noe mer enn middels med mosjon.

De er veldig rolige inne, og glade for alt den får av turer. Men de klager ikke om de ikke får noe annet enn tisseturer noen dager på rad.

Det er alt etter hva du venner hunden til. Du kan nok venne de fleste hunder til at kun fjelltur hver dag er godt nok, men du kan også venne den til det motsatte.

Kjapp edit:

Jeg trodde kanskje Flat var mere aktiv? Men HVOR aktiv egentlig?

Den kan vel være mer intens når den er aktiv. Men forskjellen er ikke så ekstrem.

Skrevet

Jeg har inntrykk av at Flaten er mer hyper enn Golden..

Personlig liker jeg også Flaten bedre... Syns Golden er så kjedlige... Har kanskje noe å gjøre med at alle Golden jeg har møtt har vært super rolige, kjedelige hunder.. Mens Flatene jeg har møtt, har vært små hyper, herlig personlighet, men likavel rolige inne..

Pluss at Flat har jo helt utrolg nydelig utseende da! Fineste retriverrasen syns jeg! :icon_redface:

Skrevet
Har du vurdert Labrador, Kongepuddel eller Dalmatiner?

egentlig ikke nei, men synes dem er fine alle de 3!! har hørt at dalmatiner er veldig aktive da?? på nivå med flat'en kanskje?? åssen er labradoren i forhold til golden?

Skrevet

Akita

American Akita

Amerikansk bulldog

Amerikansk cocker spaniel

Beagle

Bearded collie

Berner sennenhund

Bouvier des flandres

Cane corso

Chesapeake bay retriever

Clumber spaniel

Cocker spaniel

Collie korthåret

Collie langhåret

Dalmatiner

Dansk-svensk gårdshund

Faraohund

Field spaniel

Finsk lapphund

Golden retriever

Grosser schweizer sennenhund

Irsk terrier

Islandsk fårehund

Kaukasisk ovtcharka

Keeshund

Kooikerhund

Kromfohrländer

Lapsk vallhund

Manchester terrier

Newfoundlandshund

Norsk buhund

Norsk lundehund

Petit basset griffon vendeen

Pinscher

Podenco ibicenco strihåret

Rhodesian ridgeback

Russisk sort terrier

Shar pei

Shetland sheepdog

Shiba

Staffordshire bull terrier

Svensk lapphund

Tibetansk terrier

Vorstehhund langhåret

Welsh springer spaniel

Welsh terrier

Østeriksk pinscher

Hehe dette var MANGE!!

jeg kan ikke alle disse rasene en gang jeg, men golden, dalmatiner og collie er her da.... det er liksom mange jeg ikke har tenkt over da fordi jeg ikke kjenner dem.

Men jeg har egentlig litt troa på golden :icon_redface:

Skrevet

Jeg hadde gått gjennom alle sånn raskt, plukket ut hunder du syns var fine, og virket greie.. Og etter det lest masse om de rasene du plukket ut..

Kanskje er golden rett for deg, kanskje en av de andre du har nevnt. Lykke til med rasevalg :icon_redface:

Skrevet
Jeg hadde gått gjennom alle sånn raskt, plukket ut hunder du syns var fine, og virket greie.. Og etter det lest masse om de rasene du plukket ut..

Kanskje er golden rett for deg, kanskje en av de andre du har nevnt. Lykke til med rasevalg :icon_redface:

Tusen takk Helle :(

Svensk lapphund var fin!!!

Skrevet

Golden høres bra ut x) Men jeg har hørt at de ikke er så gode til å snøre kjøre med :icon_redface: Men det er bare å lete til siste rase. Det har jeg gjort, og endte på Stor Puddel :( Lykke til!

Skrevet

Uten og kjenne Flaten så veldig godt, så tror jeg ville snust litt ekstra på den hvis jeg var deg :icon_redface: høres ut som den iallefall går under kriteriene dine.

Skrevet

De Flatene jeg kjenner er i alle fall mer atletiske enn de Golden jeg kjenner.. Men er jo ikke sikkert det sier noe om hvordan hundene er på landsbasis.. Men mitt inntrykk av Flat er i alle fall at de er med aktiv og atletisk enn Golden..

Men fins vel jakt golden og da, de er vel kanskje mer aktiv og atletisk enn Golden som er avlet for utstilling..

(Ikke at Golden ikke er aktiv og sånt uansett altså, mulig jeg formulterte meg litt dårlig ove der :icon_redface: )

Skrevet

Ser at du liker lapphunden, men ikke vil ha en hund som gneldrer...

Da synes jeg du skulle sjekke ut Eurasier da denne har et utseende du vil like, og den passer vel også inn i de andre ønskene du har.

Lykke til!

Skrevet
Vorstehhund Korthåret/langhåret er utrolig fin,rolig inne og aktiv ute!

Nå vet ikke jeg all verden om den langhårede varianten, men hvis du kjøper deg en korthåret vorstehhund så er mange av de utrettelige arbeidsmaskiner som det nesten er umulig å slite ut/gjøre fornøyde. Hvis du satser på å være middels aktiv med din hund - styr unna vorsteher!

Skrevet

Jeg ville ikke stolt på rasevelgeren på canis. Har testet den for vorshet min og da var det vanskelig å få treff burde ikke være det. Vorsteh er en kontinental rase som har vært brukt til å jakte både på hårvilt og fugel. HVordan langhåret er i forhold til jakt det vet jeg ikke men alle vorsteh rasene trenger mye mosjon. Det er noen korthårs vorsteh som er avlet for mere trekk. Flaten som jeg har hatt to av av det aktive slaget for å være flat etter hva andre sier. Den første flaten trakk alt i en mil. den andre så ikke vitsen med det. flatene jeg har/har hatt har vært super sosiale. Og likt veldig godt å være i aktivitet. Dem har også overlevd å være med barne og ungdomsgrupper på tur.

Skrevet

Dersom du vil trene litt lydighet og ha lærevillighet vill jeg valgt flat eller kongepuddel.

Syntes Labradorer og Golden er noen treige godbit maskiner med mindre du finner den rette :)

(Sier ikke alle er slik, men mitt intrykk er at mange er det )

Skrevet

jeg syntes da collie hadde passet fint jeg da :)

Uten fare for å virke innhabil i valg av rase :P

mine har i allefall av og på knapp, og er kosedyr av dimensjoner:) elsker å få oppmerksomhet :P

Skrevet
jeg syntes da collie hadde passet fint jeg da :)

Uten fare for å virke innhabil i valg av rase :P

mine har i allefall av og på knapp, og er kosedyr av dimensjoner:) elsker å få oppmerksomhet :P

Ja jeg synes collier er kjempefine! men jeg kjenner dem ikke så godt. har bare hørt at de kan være nervøse, og at de ikke har så mye personlighet???

men de virker som behagelige hunder... åssen er dem i forhold til en golden?

Er det lett å finne bra collie oppdrettere, eller er det samme som golden at man må passe på? kunne tenke meg å snakke med en oppdretter for å sjekke om kanskje colli er en rase for meg!

toya jeg takker for tipset ditt, men jeg ville ikke kjøpt collie av deg etter hva jeg har lest du har skrevet her på forumet, spess mot lilleulv. du har nok skremt meg litt fra å kjøpe colli fra deg. tenk om det var meg som hadde hund på prøve :P jeg vil snakke med en oppdretter som er flink og hyggelig og som man ikke får problemer med etter man har kjøpt valp, for da er det jo min sant?

jeg har hørt om en som kjøpte hund, hvor oppdretteren blannet seg inn lenge etterpå med alt mulig, hva hunden spiste og sånn. det ble veldig slitsomt for henne.

kan noen anbefale meg collie-oppdretter?

Skrevet
Er det lett å finne bra collie oppdrettere, eller er det samme som golden at man må passe på? kunne tenke meg å snakke med en oppdretter for å sjekke om kanskje colli er en rase for meg!!

toya jeg takker for tipset ditt, men jeg ville ikke kjøpt collie av deg etter hva jeg har lest du har skrevet her på forumet, spess mot lilleulv. du har nok skremt meg litt fra å kjøpe colli fra deg. tenk om det var meg som hadde hund på prøve :cool: jeg vil snakke med en oppdretter som er flink og hyggelig og som man ikke får problemer med etter man har kjøpt valp, for da er det jo min sant?

jeg har hørt om en som kjøpte hund, hvor oppdretteren blannet seg inn lenge etterpå med alt mulig, hva hunden spiste og sånn. det ble veldig slitsomt for henne.

kan noen anbefale meg collie-oppdretter?

De fleste oppdrettere vil jo ha kontakt med valpekjøpere da, sørge for at valpen får det bra resten av livet.. Jeg er i alle fall veldig glad jeg har en oppdretter som bryr seg masse om Milli. :)

Men selvsakt om oppdretter driver å ringer hele tiden kan det jo bli slitsomt i lengden.. ;) (ikke at dette var tilfelle i denne saken altå)

Skrevet

Hihi ja såklart! men da vil jeg jo at man skal ha et bra forhold liksom, og ikke at det skal være sånn at man blir kontrollert. derfor jeg vil kjøpe av en grei oppdretter som heller kan hjelpe meg da, enn fra en som er streng :cool:

Jeg har jo ikke hatt hund før...

Skrevet
toya jeg takker for tipset ditt, men jeg ville ikke kjøpt collie av deg etter hva jeg har lest du har skrevet her på forumet, spess mot lilleulv. du har nok skremt meg litt fra å kjøpe colli fra deg. tenk om det var meg som hadde hund på prøve :cool: jeg vil snakke med en oppdretter som er flink og hyggelig og som man ikke får problemer med etter man har kjøpt valp, for da er det jo min sant?

Jeg tror ikke du skal være redd får evt å kjøpe hund av hun, har du sett litt på hjemmesiden hennes? Nå kjenner jeg ikke henne riktignok, men skjønner at den tråden gikk som det gikk for å si det sånn. Kanskje du heller skulle være høflig og åpen mot hun så hun kunne fortalt deg litt om collien??

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...