Gå til innhold
Hundesonen.no

Treningen har stoppet opp


Torunn1

Recommended Posts

Skrevet

Lurer på mange ting her jeg nå. :lol:

Jeg føler vi har stoppet litt opp i treningen om dagen. Det blir liksom sitt, dekk, gå fint. Det vanlige. Jeg merker på hunden og at han ikke er så ivrig. Ta f.eks. dekk, han dekker fint og veldig fort når jeg bruker håndbevegelsen, men når jeg ikke bruker hånda så stirrer han bare dumt på meg. Jeg vet han da sikkert ikke kan dette bra nok, men synes vi har øvd så mye på det at han burde kunne det bare på kommando nå! Jeg blir så frustrert for jeg vet ikke hvordan vi kommer videre, også blir både hunden og jeg leie og nedfor. Hva skal vi gjøre? Kan noen komme og sparke meg bak ca tre ganger daglig så vi får trent, og kommer med veiledning til oss?

Hrmf, vi går i stampe her.

Torunn

Skrevet

Du har det jo på kommando! Kommandoen er håndbevegelsen din. :lol:

Så får du gjøre håndbevegelsen mindre og mindre synlig mens du fortsetter å legge på verbal kommando. Til slutt gir du ikke håndbevegelse i det hele tatt. Voila! :P

Skrevet

Milli brukte lang tid på å lære de første kommandoene.. etterhvert går det kjappere.. Noen hunder syns det er VELDIG mye lettere med kroppspråk, noe som er forståelig i og med at de ikke kan snakke.. Så da må du lære den at også stemmen din kan bety noe.. Gjør som Mari sier, så plutselig ser du at hunden kan det på verbal kommando også..

Milli syns fremdeles tegn er mye enklere.. så innimellom om hun glemmer seg, så viser jeg bare tegnet kjappt, og da gjør hun det riktige, og husker til neste gang.. :lol:

Skrevet
Lurer på mange ting her jeg nå. :)

Jeg føler vi har stoppet litt opp i treningen om dagen. Det blir liksom sitt, dekk, gå fint. Det vanlige. Jeg merker på hunden og at han ikke er så ivrig. Ta f.eks. dekk, han dekker fint og veldig fort når jeg bruker håndbevegelsen, men når jeg ikke bruker hånda så stirrer han bare dumt på meg. Jeg vet han da sikkert ikke kan dette bra nok, men synes vi har øvd så mye på det at han burde kunne det bare på kommando nå! Jeg blir så frustrert for jeg vet ikke hvordan vi kommer videre, også blir både hunden og jeg leie og nedfor. Hva skal vi gjøre? Kan noen komme og sparke meg bak ca tre ganger daglig så vi får trent, og kommer med veiledning til oss?

Hrmf, vi går i stampe her.

Torunn

Du har fått fine råd og Mari sier:

"Du har det jo på kommando! Kommandoen er håndbevegelsen din.

Så får du gjøre håndbevegelsen mindre og mindre synlig mens du fortsetter å legge på verbal kommando. Til slutt gir du ikke håndbevegelse i det hele tatt."

Det er et godt råd. Håndbevegelsen din er kommandoen og også en hjelper hunden er avhenig av. Det fører til mer passivitet som du også beskriver. Du er selv inne på løsningen for du sier du har trent så mye at han burde kunne det nå. Ja der ser du han kan det bare så alt for godt for han gjør akkurat som han har lært. Løsningen er å stadig heve vansklighetsgraden. F. eks når hunden utfører kommando fem av seks ganger, så må du gjøre det vanskligere. Da får han noe mer å strekke seg etter og intensitetet kommer tilbake.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...