Gå til innhold
Hundesonen.no

Bilbur til små hunder


Recommended Posts

Skrevet

Jeg driver på med lappen og kommer til å kjøpe meg bil etter lappen er i boks. jeg har nesten bestemt meg for dette til Simba og Nana, men er fortsatt litt usikker, men mens jeg er i gang kan jeg jo spørre om hva som er negativt og positivt med dette buret!? :lol:

Men så skal jeg jo ha et bra bur til Loppa også. Noen som har noen bur å anbefale til små hunder? Nettsider? Kanskje bilder av deres bur?

Skrevet

Jeg har det variocage-buret. Det er veldig bra og trygt for hunden i de fleste tilfeller.

Men valpen min har faktisk greid å sette foten fast i skilleveggen mellom de to burene. (ikke fast som i at den ble der til jeg hjalp til, men fast nok til at hun fikk litt panikk) Buret kan også etter en stund lage litt lyd når det rister, men litt arbeid med å "isolere" de stedene lyden kommer fra hjelper godt. Har ordnet en liten pakning der døren kommer inntil buret, og da ble det stilt.

Nå har jeg også ordnet med tepper inni buret som ligger opp et par hakk i skilleveggen, og det funker sånn at valpen ikke setter føttene fast mer.

Bur til den lille veit jeg ikke :-)

Forresten, her har du også et stilig bur (mulig alternativ til variocage) http://www.hunde-sport.no/index.php?p=22-22-20

Skrevet

Hmm dem burene var fine. Ser litt lettere ut en dem jeg har nå. Sendte en mail for å forhøre meg om dobbelburet. Er ikke så glad i tynn treplate som deler buret.. Erfaringsmessig så holder ikke den i en bilulykke <_<

Skrevet
Si ifra om du finner ut ca-priser på de :-)

Fikk svar, spurte litt om platene og pris:

Platene er harde, vannfaste plater, disse burene er TÜV godkjent i Tyskland, dvs at de tåler en bilkræsj, det aluminiumsplater rundt alle tre platene. Det er ikke noe problem å sette ting oppå burene. Til din bil så kan du bruke standardbur, type a, feks med bredde 100x d83 eller 93 x h68, et slikt bur koster 5390,- eller 5490,-, dette er dobbeltbur med uttagbar skillevegg. Burene jeg har nevnt over har vi inne akkurat nå, men det går også ann å skaffe med andre mål om du vil ha det lavere, bredere, eller ikke så bredt, også mindre dybde går ann.

Skrevet

Spørs vel hvordan du tenker å ha det. Vet om ei som fikk spesialbygd bur til sine dachser. Selv har jeg ikke bil, så når vi sitter på med noen er knøtta i et plastikk eller canvasbur, festa med sikkerhetssele i baksetet, så sant det er mulig. Ikke det sikreste i verden tenker jeg, men bedre enn å ha henne løs på fanget.

Skrevet

Jeg vil ha et bur som er solid. Men de nettsidene jeg har sett på har jeg sett flest ganske store bur og jeg vil ikke ha et digert bur til lille Loppa.

åssen bur har dere hunde eiere med små hunder ?

Skrevet

Pappa fikk sitt spesialbygd med mål hos en dyreforetning i kristiansand. Veldig solid bur. Sikkert flere butikker og nettbutikker som gjør det. ??

Skrevet

Jeg har atlas bur til Milli (får ikke noe annet, inn, har ikke stasjonsvogn, og bagasjerommet er lukket.. Er egentlgi mamma og de sin bil da, men bare jeg som bruker det..

Lurer også litt på hvordan det festes med sikkerhetsbelte.. Jeg har tilnå bare "skvist" det fast mellom forsetet og baksetet liksom..

Men er veldig fornøyd med buret ja.. Dyrebutikk damen sa det var ett avde beste bilburene til små hunder.. Men ja, vet jo ikke hvor reelt det var...

Skrevet
Hvordan er atlasburene trafikkgodkjent?

Atlas burene splintrer og lager fine syler når det blir knust... Anbefaler ikke bruke av det i bil.

Og ja, hunden kan selv greie å knuse buret ved å få en ordentlig "sleng" inni kassen ved ulykke.

Skrevet
Atlas burene splintrer og lager fine syler når det blir knust... Anbefaler ikke bruke av det i bil.

Og ja, hunden kan selv greie å knuse buret ved å få en ordentlig "sleng" inni kassen ved ulykke.

Takk, da fikk jeg det bekreftet at dette absolutt ikke er anbefalt til bruk i bil.

Skal jeg noen gang ha bur i bil skal det være helsveiset (eller det andre sorte buret med tykke sprinkler)

Skrevet

Hva med VariKennel bur? Det er jo de som brukes til transport i fly, og da må de vel kunne brukes i bil også tenker jeg (selv om de er i plast).

Selv bruker jeg sele nå, men driver og spekulerer litt på hva jeg skal gjøre når jeg får nr to i hus på nyåret.

Skrevet

Æsj, jeg vil ha sikker bur til jenta mi! Hva gjør dere som har "vanlig" bil da? Ikke stasjonsvogn eller bil med "åpent"-bagasjerom?

Jeg må ha buret inni sele bilen... På setene liksom...

Skrevet
Hva med VariKennel bur? Det er jo de som brukes til transport i fly, og da må de vel kunne brukes i bil også tenker jeg (selv om de er i plast).

Selv bruker jeg sele nå, men driver og spekulerer litt på hva jeg skal gjøre når jeg får nr to i hus på nyåret.

Samme effekten som Atlas burene.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...