Gå til innhold
Hundesonen.no

Samojed igjen:)


Lilleulv

Recommended Posts

Jeg driver jo og styrer og skal skaffe meg valp. Har falt for samojeden, og har utrolig lyst på en. Nå har jeg vært på utstilling og møtt hunder, snakket med eiere og oppdrettere, og hører jo bare positivt! :) Men jeg lurer litt... for når jeg leser rundt omkring på nettet, så er det noen som ramser opp masse de sliter med. jeg tenker da at de kanskje ikke har jobbet med hunden som valp og gått på dressurkurs sånn som jeg ville gjort, men jeg vil gjerne undersøke litt mer før jeg går og kjøper meg valp. Vil at det skal være gjennomtenkt :o

Så hvis noen samojed-mennesker her inne kan hjelpe meg litt, så blir jeg veldig takknemlig.

Det jeg har hørt av negativt om samojeder er: trekker i båndet på tur, bjeffer en del, sterkt jaktinstinkt = båndhund som ikke kan gå løs (leste også om en samojed som hadde drept en liten terrier, og en som tok en sau...), at de er stri, sta, vanskelig å dressere, egenrådige, selvstendige... tror det var alt.

Jeg tenker at dersom man er klar over negative ting rasen er disponert for, så er det greit å få jobbet med det i valpetida og kanskje slippe problemet helt. Men jeg er redd for å ta meg vann over hodet hvis jeg skaffer samojed. Er det regnet som en krevende rase??

Har jo fra før av ei som er utrolig grei, så kjipt å ta på seg noe man ikke kan håndtere. Når det er sagt, mener jeg selv at jeg har god erfaring og skal klare å få den til ganske bra. men vil i så fall vite hva jeg begir meg ut på ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ingvild er ei koselig dame ja, det er jeg enig i :) Har ei venninne som har hund derfra, og de konkurrerer i LP kl. 3, den andre tispa hennes brukes i kl. 2 (ikke samme oppdretter da). Det er dog ikke hunder avlet for utstilling, bare så det er sagt :o Men at hun kan ha gode tips er jeg helt sikker på.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg foreslår at du sender en mail eller ringer til Ingvild som har kennel Vinterskogen, slik jeg kjenner henne er hun en åpen og ærlig oppdretter som kan fortelle deg om både fordeler og ulemper ved rasen. Hun er dog en travel dame, så det kan ta litt tid å få svar på mail :)

Takk for det 2ne! Jeg sendte henne en mail nå :o

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tenker at dersom man er klar over negative ting rasen er disponert for, så er det greit å få jobbet med det i valpetida og kanskje slippe problemet helt.

Da tror jeg nok du lever i en fantasiverden! Er hunden disponert for å løpe etter alt levende som løper foran den, så vil ikke det blir borte om man bare "jobber med det i valpetiden".

Hvis du ikke vil ha en slik hund foreslår jeg at du følger dine egene råd og velger en rase som ikke er disponert for slike ting.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da tror jeg nok du lever i en fantasiverden! Er hunden disponert for å løpe etter alt levende som løper foran den, så vil ikke det blir borte om man bare "jobber med det i valpetiden".

Hvis du ikke vil ha en slik hund foreslår jeg at du følger dine egene råd og velger en rase som ikke er disponert for slike ting.

Ja :) det er jo det jeg tenker å gjøre. men først må jeg bli bedre kjent med rasen. Jeg har som sagt bare hørt positivt fra folk jeg har snakka med, men så har jeg lest om de problemene jeg nevnte i første innlegg. så jeg prøver å få tak i om det er hunden som er sånn, eller om det er eierene som kanskje ikke er flinke nok slik at de får sånne problemer :o

Må nesten vite litt mer om samojeden før jeg bestemmer meg for at den ikke er noe for meg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Må nesten vite litt mer om samojeden før jeg bestemmer meg for at den ikke er noe for meg.

Jeg tror nok ikke at du klarer å avkrefte "ryktene" om at rasen er sta, har høy jaktlyst og kan være vanskelig å trene, så da sier det seg jo selv at du med stor sansynlighet vil få en hund som alltid vil prøve å utforske verden på egen hånd. Det er en spisshund, det burde fortelle deg en hel del.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det jeg har hørt av negativt om samojeder er: trekker i båndet på tur, bjeffer en del, sterkt jaktinstinkt = båndhund som ikke kan gå løs (leste også om en samojed som hadde drept en liten terrier, og en som tok en sau...), at de er stri, sta, vanskelig å dressere, egenrådige, selvstendige... tror det var alt.

Du vil finne negative sider ved alle raser. Dessuten må du tenke på at alle individer er forskjellige og at du kan få en hund med helt andre negative sider. Vil anbefale deg å besøke en erfaren oppdretter. De har som regel vært borti det meste og kan rasen.

Den samojeden jeg er oppvokst med bjeffer veldig mye, under lek og når hun kjeder seg. Hun er ikke spesielt flink til å gå pent i bånd, mulig noe av det kunne ha blitt trent bedre på. Hun kan heller ikke gå løs i skogsområder da hun har en tendens til å stikke av og få los.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...