Gå til innhold
Hundesonen.no

Skeptisk mannfolk


Guest Maritus

Recommended Posts

Skrevet

Vesla har det probleme med at hun er skeptisk enkelte mannfolk. Hun biter ikke, eller prøver og forsvare seg, enten går hun bort til meg med halen under bena, prøver og rive seg til alle kanter ellers så underkaster hun seg. Når det først skjer prøver jeg og la henne unngå det og går litt unna og sier at dem skal sette seg på huk, fpr da går det som oftest etterhvert, jeg lar henne bruke tid. Men kan noen noe bra metoder for dette? Jeg kan få henne med på en utstilling i Januar, men da trenger vi masse trening i dette her. At en vilt fremmed mannen kommer og sjekker ørene og munnen og alt det der. Tror dere jeg kan klare dette innen den tid, om vi bruker god tid på det vær dag og sosialiserer henne med andre folk og roser henne godt? Eller burde jeg skippe den gangen og vente noen år til eller senere det året. Seinaste påmelding mener jeg var i Desember. hva mener dere og har dere tips?

(P.S: Det har vært på grunn av oppdretteren, ikke noe hun har utviklet seg fremover)

Takk på forhånd.

Skrevet

Hei!

Med en hund som er redd/skeptisk til folk ville jeg prioritert å få hunden til å fungere normalt i hverdagen fremfor å få den "såvidt funksjonell" på utstilling. Å gjøre en hund 100% trygg på folk krever vanligvis meget omstendelig trening, over lang tid. Utstilling er det siste jeg ville tenkt på med en slik hund. Sånt får evt komme som en bonus senere når hunden er blitt 110% velfungerende til hverdags ;)

Skrevet

Litt enic med belgerac..

Sats mot å få henne 100% i hverdagen (da vil det fort gå greiere på utstilling også) istedet for å gå for at til januar skal hun være bra. Du kan få et kraftig tilbakeskritt om du stiller og hun ikke er helt trygg ennå. Det er ikke alle dommere som tar hensyn, enkelte er brautete og *skal* se, samme hvor mye hunden stritter imot.. (jeg har sett hva det kan resultere i)

Skrevet

Med en trygg handler og riktig trening er det ikke sikkert hun vil reagerer negativt på utstilling. Settingen blir veldig anderledes og hunden vil kjenne igjen situasjonen fra treningen. Det finnes mange hunder som ikke liker folk til daglig men som gjør det bra på utstilling. Jeg ville meldt meg på et utstillingskurs og deretter i en ringtrening gruppe hvis jeg virkelig ville stille, mulig dette hjelper på skepsisen hennes også. Men da burde du ikke stille henne selv hvis det blir din første gang i utstillingsringen, en erfaren handler kan få omtrent hva som helst av hunder til å føle seg trygg.

Skrevet

Min hund er også litt skeptisk noen menn, de som "går rett på" og gjerne er litt store. Da underkaster hun seg og halen forsvinner mellom beina. Men om mannen sitter seg på huk, går det greit! Hun trenger bare litt tid på å undersøke han, og sjekke at han ikke er farlig. Når det er sjekket, klenger hun på han hele tiden!

På utstilling går det veldig greit, for de fleste dommere tar hensyn og hilser på hunden før tennene sjekkes.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...