Gå til innhold
Hundesonen.no

Blokkering


Sverami

Recommended Posts

Skrevet

Hmm...som når jeg prøver å få kontakt med min hund ute når hun ser på stein..

Jeg kan si navnet hennes tusen ganger men hun står bare der å gjeter steiner...Må være BC som slår ut i henne.

Skrevet

Jeg har overhodet ingen faglig bakgrunn for å definere begrepet blokkering rent faglig, men jeg har tenkt litt siden begrepet var oppe til heftig debatt nå nylig.

Jeg tenker som så at en reell blokkering hos en hund (eller andre individer forøvrig) fortrinnsvis skjer med tanke på redsler. En hund kan bli så skremt at den blir helt blokkert og man når rett og slett ikke inn til den. Den handler irrasjonelt (stikker av, biter, blir helt passiv etc). Det er vel også i forbindelse med momenter som fremkaller redsler ifm mentaltester det snakkes om blokkering.

"Blokkering" som følge av at hunden har sterke drifter tror jeg blir noe helt annet, selv om man ikke nødvendigvis når helt inn til hunden når den fokuserer sterkt på det som "interesserer".... som sau, en ball, fugl etc.

Guest Per Olav
Skrevet
Hva betyr blokkering egentlig? Er nok ett begrep jeg har gått glipp av :D
Gry Løberg (manimal.no) har skrevet noe om dette, ellers fant jeg noe her
Skrevet

Ja min hun blokkerer alt hvis hun blir veldig redd. Stivnet til og blir helt apatisk eller hva man skal si. Det samme har sett med andre hunder. De står bom fast og rikker seg ikke. (men aldri biting eller forsvar)

Skrevet

Jeg tror folk legger litt forskjellig i ordet "blokkering". Det er et faglig begrep som defineres på en måte (se linken PO la ved), og så er det et begrep på folkemunne, og der kan nok hvem som helst definere det akkurat slik de vil, som oftest går det på at eiere ikke får kontakt med hunden sin, noe som ikke har noe å gjøre med den faglige definisjonen av ordet å gjøre.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...